V TURNOVĚ SE DEMONSTROVALO, VAJÍČKA NELÉTALA

0

Zhruba stovka příznivců a odpůrců ČSSD se sešla ve čtvrtek 28. května po poledni na turnovském náměstí na předvolebním setkání před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Přestože pomyslné síly byly vyrovnané, odpůrci sociální demokracie byli v Turnově hlasitější. Nechyběly transparenty, nechyběla ani vajíčka, která v současné době létají na předvolebních mítincích na představitele ČSSD v různých místech republiky. Nejvíce potom v centru Prahy ve středu 27. května, kde na představitele ČSSD dopadly stovky vajec a lidé dokonce zvonili klíči jako před dvaceti lety…

S přihlédnutím k tomu, co se dělo den před tím v Praze, byla situace v Turnově poměrně klidná. Možná i díky silné přítomnosti policistů zůstala nakonec vajíčka pouze v rukou demonstrantů a politické špičky ČSSD odjížděly na další mítink do Liberce neposkvrněny. Atmosféra byla však po celou dobu asi půlhodinového setkání napjatá. Důvodem relativně klidnějšího průběhu mítinku byla i skutečnost, že v Turnově nebyl předseda strany Jiří Paroubek, vůči němuž je namířena největší část protestů. Zajímavostí může být, že mezi turnovské studenty s „protisocialistickými“ transparenty se přimíchali i „demonstranti“, kteří patrně jezdí od mítinku k mítinku s cílem narušit jejich průběh.

n200905281925_rep_96_09_cssd

n200905281926_rep_97_09_cssd

n200905281926_rep_98_09_cssd

Lídr kandidátky ČSSD do Evropského parlamentu Jiří Havel se pokusil s protestujícími studenty diskutovat, stejně tak Richard Falbr. Další kandidát na europoslance Libor Rouček prohlásil, že ČSSD s komunisty spolupracovat nehodlá, místopředseda strany Bohuslav Sobotka pojmenoval na několika konkrétních příkladech největšího škůdce země, kterým je ODS a její voliči, kteří se snaží narušit každý předvolební mítink sociální demokracie. Poslanec Pavel Ploc hovořil hlavně k protestujícím mladým lidem, kterým se snažil přiblížit svoji vizi sociálně spravedlivé společnosti…

n200905281926_rep_99_09_cssd

n200905281927_rep_100_09_cssd

n200905281927_rep_101_09_cssd

První vajíčko letělo na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka 14. května v Kolíně. Tato akce inspirovala i jiné Paroubkovy odpůrce, kteří házeli po předsedovi ČSSD vejce na stranických mítincích v dalších městech. Jde o nesouhlas části veřejnosti s této politikou strany, kterou někteří označují za populistickou, lidem vadí i spolupráce ČSSD s komunisty po krajských volbách. Přední čeští politologové vajíčkové útoky spíše odsuzují. „Toto už do politiky nepatří, je to neetické a může to vytvořit alibi mnohem ostřejší politice a radikálům, protože od vajíčka ke kameni není zas tak daleko. Může to skončit i tím, že se tady začne provádět politika ulice, a pokud se budeme ptát, kde to začalo, tak toto jsou projevy, které k tomu vedou,“ uvedl pro server Novinky.cz známý politolog Jan Kubáček, pocházející z Turnova. Podle něho je cílem útoku především předseda sociálních demokratů coby představitel silové politiky, silových prohlášení a silové rétoriky.

_________________

Poznámka pod čarou:

DÍKY ZA VEJCE. Ano, Kubáček má pravdu, příště už místo vajec mohou být v rukou lidí kameny. Je proto nutné tuto vaječnou revoluci jednoznačně odsoudit? Domnívám se, že ne. V letících vejcích je třeba vidět především symboliku nespokojenosti lidí se současnou českou politickou scénou. Nenávistná prohlášení politiků k sobě navzájem, arogance, korupce zprava i zleva politického spektra. Takhle nevypadá země spokojených občanů, tohle je země občanů nas… Vejce v rukou jsou symbolem touhy po změně. A že vejce hází především mladí? Kéž by to bylo jen jednou za dvacet let!

Je pouze nespravedlivé, že se vaječná revoluce týká (zatím) pouze lidí kolem oranžové růže. I modrý pták, kostelní svíce, třešinky a louka zelená si zaslouží svůj díl bílku se žloutkem. A to opravdu není navádění k nepokojům a násilí. Jestli ale vejce v rukou občanů zaslepí těm nahoře definitivně oči (a uši), jejich škoda.

Pavel Charousek, vydavatel TvA

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.