NEJKRATŠÍ TUNEL, ČESTNÁ OBČANSTVÍ, VŘELÉ PŘIJETÍ

0

Z pohledu mediálního světa zcela jistě nejvíce upoutá zápis nejkratšího tunelu mezi české rekordy. A pravdou je, že málokterá připomínka významného výročí malé obce takto zaujme i nezúčastněné okolí. Co ale bylo v sobotu 16. června na Vyskři cítit nejvíc, byla vřelost, nehraná snaha co nejsrdečněji přivítat všechny, kteří na oslavy 700. výročí obce pod kapličku sv. Anny dorazili, a nabídnout jim maximální pohostinnost.

…úvodní průvod obcí (foto J. Staněk)

„S přípravami oslav jsme začali vloni, kromě členů zastupitelstva se zapojili také jednotlivci a všechny spolky v obci. Na druhém díle knihy o Vyskři, která byla v rámci oslav slavnostně uvedena do života, jsme začali pracovat už v roce 2016. První kniha je o historii obce, tahle druhá o domech a jejich obyvatelích. Domů máme 140, snažili jsme se oslovit všechny. Vznikl velmi zajímavý materiál složený z rodinných kronik a alb. Vyskeř tak má, myslím, jeden z nejucelenějších archivů ze své historie v širokém okolí,“ shrnuje starosta obce Jan Kozák. Knížku získáte na zdejším obecním úřadu za 250 Kč.
Bohatý doprovodný program v rámci oslav probíhal v parku u „hasičárny“, na fotbalovém a volejbalovém hřišti a v myslivecké chatě, jeden z koncertů se konal v místním kostele, pro návštěvníky byla otevřena kaplička sv. Anny nad obcí. Závěr obstaral předpůlnoční ohňostroj.

Pozvání na oslavy výročí obce přijali mj. hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starosta Turnova a starostka Semil a starostové obcí z okolí. Přítomen byl také velvyslanec České republiky v Německu Tomáš Jan Podivínský. Každý z hostů přivezl nějaký dárek, který bude zapečetěn v časové schránce, která má být otevřena za dalších sto let. „Doufám, že to pro nás všechny bude sto let úspěšných a klidných, že místa jako je Vyskeř budou mít stále své kouzlo, zvlášť pro ty, kteří zde mají svůj domov,“ poznamenal M. Půta, který do schránky věnoval hejtmanský dukát, který jinak dostávají významné osobnosti kraje.

…hejtman Libereckého kraje při „křtu“ nové knihy…

…a starosta Turnova při zápisu věnování do ní…

V rámci oslav byla předána tři čestná občanství a tři medaile starosty. Čestným občanem in memoriam byl jmenován František Klapuch, který zde v letech 1956 – 1973 působil jako farář. Mj. se zasloužil o zpracování dějin obce, léta také vedl místní kroniku. Dalším čestným občanem se stal místní rodák Josef Vaníček, který působil dlouhé roky jako starosta Kralup nad Vltavou, třetí čestné občanství, také in memoriam, bylo předáno Anně Douděrové za nezištnou práci pro obec.
Medaile starosty obdrželi tři současníci, jména dopředu znal jen úzký okruh zasvěcených. Takto oceněni byli: Přemysl Pelc za dlouholeté působení v místní samosprávě a za práci v Automotoklubu Vyskeř, Jana Kozáková za dlouholeté působení v místní samosprávě, za práci ve spolcích a na obecní kronice, a Zdeňka Prokorátová za celoživotní přínos obci – mj. již 25 let zvoní v místní zvonici.

Pekařova brána. Jeden z často zobrazovaných fenoménů Českého ráje. Skála se jmenuje Mnich, a když v roce 1914 vedli novou silnici z Lažan do Libošovic, rozhodli se tehdejší stavebníci, že skálu zachovají a vykutají v ní průjezd. Tunel. Pekařovu bránu. Její délka je zhruba 4 metry, světlá výška 4,9 metru, průjezd ve tvaru lomeného oblouku je uzpůsoben pro vozidla maximální výšky 3,8 metru. Tohle vše řádně změřili a zapsali lidé z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, kde shromažďují české rekordy. Ten vyskeřský půjde jen těžko překonat! Jak doplnil starosta Kozák, ještě letos chce obec u Pekařovy brány instalovat lavičku se stolem a informační tabulí.

…předávání ocenění obce

První zmínka o obci je z roku 1318, kdy byl jistý Vněslav z Vyskře zmíněn v souvislosti s uspořádáním majetku. Nejvíce obyvatel měla Vyskeř před I. světovou válkou – 1 200. Nejstarším spolkem jsou zde hasiči, kteří zdejší domy chrání už 135 let. Funguje tu Sokol, Český červený kříž, myslivecké sdružení, vyhlášená je činnost Automotoklubu Vyskeř, který přes deset let pořádá největší agrosetkání v regionu – Traktoriádu.
„Tím, čím vytváří skupina lidí místo, na které se všichni rádi vracejí, vesnici, ve které je vidět život, jsou vztahy mezi lidmi. Moc bych si přál, aby byly upřímné, vřelé, a i když to někdy není úplně jednoduché, také přátelské. Žijeme v době nadbytku všeho, na co si lze vzpomenout. Můžeme studovat, cestovat a v ideálním případě se znovu vracet domů – na Vyskeř. Za to vše bychom měli být s pokorou vděčni,“ řekl mj. starosta Kozák ve svém proslovu v úvodu oslav.

…čestné občanství pro paní Annu Douděrovou převzaly její dcery

Medaili starosty převzal Přemysl Pelc…

… Jana Kozáková

… a Zdeňka Prokurátová

…zástupce Agentury Dobrý den se starostou a s certifikátem o nejkratším tunelu

…výstava v místním kulturním domě

…z archivu o historii jednotlivých domů

Pekařova brána

…knihy o obci

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.