MĚSTSKÁ KNIHOVNA V BŘEZNU

0

* MARATON ČTENÍ. Literární besedy, setkání s autory, autorská čtení, čtení navzájem, to vše je zahrnuto pod tímto názvem. Akce probíhá po celý březen nejen v turnovské knihovně, ale také ve školách, při různých kulturních pořadech atd.* TÝDEN ČTENÍ ANEB ČTENÍ SLUŠÍ KAŽDÉMU. Děti čtou seniorům a naopak, zdraví nemocným a naopak, soutěže v rychlém čtení (ověřování obsahu), kritické čtení (kurzy, ukázky), ukázky digitalizovaných knih a čtení z nich, čtení v cizích jazycích (zainteresování učitelů), non-stop čtení, čtení na netradičních místech a v netradiční hodinu (o půlnoci na náměstí).  Týden čtení se koná od 7. do 13. března.

* ČTENÁŘ ROKU TURNOVSKÉ MĚSTSKÉ KNIHOVNY. V tomto roce a záměrně v měsíci březnu zakládáme v naší knihovně novou tradici a tou je oceňování nejlepších čtenářů. Cílem této aktivity je posílit společenský význam a prestiž četby. Zároveň je oceněním čtenářů, kteří si nejen vypůjčili nejvíce knih, ale také nejvícekrát navštívili knihovnu v uplynulém roce a zapojili se i do dalších aktivit knihovny. Pro první ročník jsme zvolili čtenáře tři:
– Čtenářem roku v dětském oddělení se stává Eliška Gruberová  – 14 let, žákyně ZŠ v ulici 28. října, Turnov.

– Čtenářem pobočky Turnov II se stává Miluše Brožová – důchodkyně, Turnov.

– Čtenářem roku 2011 se stává Radim Pochop z Turnova.

Blahopřejeme, ocenění a poukázka na nákup knih bude předána na zahájení Týdne čtení v pondělí 7. března v 18.00 hodin v Městském divadle v Turnově před zahájením pořadu Večer pro Jana Solovjeva.

 

* NOVÁ AKTIVITA: PŮJČ SI KNIHU, DEJ SI ČAJ ANEB TEA BOUDA. Knihovny v dnešní době stále hledají nové a nové směry své činnosti především ve formě komunitních aktivit. Projekt naší knihovny Knihovna pro všechny – knihovna otevřená rodině je nově doplněn o spolupráci s Novou nadějí, o. s., manželů Gruberových. Co je tedy cílem nového projektu? Chceme se zaměřit na dvě základní cílové skupiny a tomu chceme přizpůsobit i otevírací hodiny čajovny. Odpolední hodiny budou vyhrazeny dětem z Turnova i dojíždějícím. Turnovským dětem chceme nabídnout místo, kde si můžou se svými kamarády zahrát společenské hry (postupně chceme do čajovny dokupovat tradiční i nové moderní deskové hry), číst si knihy nebo časopisy vypůjčené v knihovně a případně si dát i čaj. Pro děti, které do Turnova pouze dojíždějí, pak nová čajovna nabídne možnost zde v suchu a teple čekat na autobusové spojení a využívat všech služeb knihovny. Chceme v dětech podporovat čtenářství, proto všechny děti registrované jako čtenáři v knihovně budou mít automaticky slevu na čaj a tato sleva bude platit i pro celou rodinu. Pro děti budou určeny další pořady a programy, jako například společné tvoření, dramatizace, předčítání knih (uvažujeme i o předčítání v anglickém jazyce rodilými mluvčími), besedy, promítání fotografií.

Druhou cílovou skupinou pak budou občané Turnova, pro které bude určen pozdně odpolední až večerní provoz čajovny a sobotní provoz. Chceme motivovat rodiny, aby si společně například po sobotním výletě zahrály nějakou novou deskovou hru atd. Otevírací doba: Čajovna je otevřena od úterý do soboty vždy od 16.00 do 22.00 hodin. Čajovna pro děti bude otevřena od března zatím dvakrát týdně (úterý a středa) od 13.30 do 15.30 hodin. Aktuální informace o otevírací době atd. najdete na webu www.thebouda.cz nebo přímo v čajovně.

 

Eva Kordová,

Městská knihovna Antonína Marka

e.kordova@knihovna.turnov.cz , www.knihovna.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.