V úterý 2. června proběhlo v Podolské vodárně v Praze slavnostní předávání cen Francouzsko–české obchodní komory pod patronací francouzského velvyslance v ČR. Nedávno vedení turnovské Střední umělecko-průmyslové školy obdrželo od Francouzsko–české obchodní komory nabídku na nominaci se školou spolupracující firmy. Byl vyhlášen již třetí ročník a my za školu navrhli firmu Ing. Marco Kyncla – Komerční slévárnu šedé a tvárné litiny Turnov, a. s., a to v kategorii „Spolupráce menší nebo středně velké firmy se středními odbornými školami“. Pro získání ceny musel být vypracován dlouhý seznam jednotlivých aktivit, v kterých nás firma podporuje, které financuje a ve kterých nám pomáhá.
Bylo nám velkou ctí, oznámit panu Kynclovi, že byl se svou firmou nominován mezi tři finalisty soutěže z celkového počtu 31 firem. Jsme velice rádi, že se nám podařilo alespoň tímto částečně panu Kynclovi poděkovat za jeho mecenášství. Jako umělecká škola jsme zaměřeni jiným směrem než školy čistě technické, ty, které nominovaly své soukromé zřizovatele, resp. budoucí zaměstnavatele absolventů školy. O to více si přátelství, mecenášství a zájmu rodiny Kynclových o naši školu ceníme, protože nečeká žádný svůj prospěch, jen má dobrý pocit z podpory budoucích umělců, nositelů kultury.
Jana Rulcová, ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov, jana.rulcova@sups.info
DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Poslední květnový víkend přilákal do Turnova na Staročeské trhy opět velké množství návštěvníků. Současně s touto akcí pořádala naše škola dny otevřených dveří a bylo se na co dívat. I s ohledem na pěkné počasí přišly obdivovat práce našich žáků stovky lidí, kteří nešetřili chválou. Tradičně, jako každý rok, byly vystaveny v ateliérech jednotlivých zaměření nové maturitní práce. Stejně jako loni ve vestibulu školy předváděly naše žákyně šperky v rámci módní přehlídky. Ale ne všechno bylo stejné jako v minulých letech.
Ve výstavním sále školy byly k vidění nože jedinečných tvarů a zdobení. Je to v posledních letech stále populárnější artikl, na kterém naši žáci předvádějí svoji invenci a šikovnost. A právě v souvislosti s touto výstavou jsme pozvali do školy skvělého a zkušeného nožíře z Liberce, pana Petráčka, který ve dvou poutavých přednáškách seznámil zájemce nejen s historií nožů, ale hovořil o materiálech, zdobení a různých dalších zajímavostech souvisejících s tímto tématem. Vedle výstavy nožů jsme prezentovali i jiná díla našich absolventů. Byli to Pavel Hübsch, Lucie Bandíková, Marta Švajdová, Jindřich Beneš, dnes už se dá říct medailér Jiří Hanuš, autor medaile k 25. výročí Sametové revoluce, která byla realizována v České mincovně, ale i Pavlína Čambalová, známá svým rytým sklem, se kterým dobývá svět. Samostatnou expozici si instaloval náš absolvent Asamat Baltaev, jeden z největších medailérských talentů poslední doby.
Ojedinělou expozici mohli návštěvníci školy spatřit i ve druhém patře. Zde byla umístěna výstava prací našich kovářů. Všechny zde prezentované exponáty vznikly při absolvování výrobní praxe v rakouském městě Ybbsitz, se kterým již několik let naše škola úzce spolupracuje. Velmi vstřícný a aktivní starosta tohoto městečka nás o víkendu poctil svou návštěvou i s paní Habermannovou, vdovou po slavném „Mistru kováři“, Alfrédu Habermannovi.
Poprvé jsme také otevřeli návštěvníkům školy prostory dvora. Zde probíhal 1. ročník akce s názvem METAL SCRAP ART WORKSHOP. Na třech stanovištích vytvářeli naši absolventi, Filip Skrbek s otcem Davidem Skrbkem, František Bláha s Vojtou Havránkem a Petr Vaněk, plastiky na volné téma z různých materiálů, ale především z kovového odpadu. Během víkendu vznikla skutečně obdivuhodná díla, pro která se jistě najde vhodné místo, aby se obyvatelé a návštěvníci Turnova mohli potěšit pohledem na tyto opravdu nevšední plastiky.
Renata Šubertová, zástupkyně ředitelky SUPŠ a VOŠ Turnov