KRAJ OCENIL ÚSPĚŠNÉ ŽÁKY A MLADÉ SPORTOVCE

0

Náměstek hejtmana Libereckého kraje pro školství, tělovýchovu a sport Radek Cikl (ČSSD) spolu s vedoucí odboru školství Jiřinou Princovou v pondělí 21. listopadu odměnili v sídle Libereckého kraje žáky základních a studenty středních škol, kteří v uplynulém školním roce uspěli v celostátních nebo dokonce mezinárodních talentových soutěžích. Ocenění se dostalo také mladým reprezentantům kraje, kteří dosáhli medailových úspěchů a výkonů na Hrách V. letní olympiády dětí a mládeže České republiky 2011, které se uskutečnily v létě v Olomouci. Celkem převzalo diplom a věcné ceny 37 dětí a mladých lidí ve věku od mateřských škol po maturanty.

„Ve školních kolech se soutěží zúčastnilo 10 tisíc žáků, do okresních kol postoupily tři tisíce a poté v krajském klání bojovalo na 600 nejlepších. Do celostátních kol postoupila padesátka nejlepších a z nich pak uspěli dva naši reprezentanti, kteří získali prvenství, dvanáct má stříbro a čtyři bronz, což je pěkný úspěch vzhledem k tomu, že jsme druhým nejmenším krajem v republice,“ hodnotil Radek Cikl. Kraj se také rozhodl ocenit výkony žáků na poli sportovním. Sportovci z Libereckého kraje získali v Olomouci 26 medailí, v celkovém hodnocení krajů skončili na 11. místě.

Mezi oceněnými žáky a studenty jsme našli i zástupce Turnovska:

* Martin Zikmund, žák Gymnázia v Turnově, získal v soutěžích zaměřených na programování 2. místo v soutěží PilsProg, pořádané Západočeskou univerzitou v Plzni a 3. místo ve středoevropské Central European Olympiad in Informatic 2011, rovněž reprezentoval Liberecký kraj v celostátním kole matematické olympiády a soutěži v programování.

* Daniela Drahošová, žákyně ZŠ ve Skálově ulici v Turnově, získala ocenění za 3. místo v soutěži dětského literárního projevu Náš svět za literární dílo s názvem „Prázdninové povídání“. Daniela soutěžila v kategorii 12 a 13letých žáků.

* Zvláštní ocenění za úspěchy v soutěžích pro zrakově postižené převzal Lukáš Tyrychtr, žák ZŠ ve Skálově ulici v Turnově. Na ocenění byl navržen Speciálním pedagogickým centrem pro zrakově postižné v Liberci, se kterým se účastní právě soutěží pro zrakově postiženou mládež. V uplynulém školním roce Lukáš reprezentoval úspěšně nejen školu, ale i celý Liberecký kraj.

(Zdroj: Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje, jiri.langer@kraj-lbc.cz)