KOSTEL V PŘEPEŘÍCH JE CHLOUBOU REGIONU

0

Na přelomu července a srpna byla dokončena dlouholetá oprava kostela sv. Jakuba v Přepeřích. „Když jsem do zdejší farnosti přišel, byl kostel v havarijním stavu, střecha byla děravá, elektroinstalace dožívala, poničený byl i interiér kostela,“ uvádí Radek Jurnečka, který je v současné době arciděkanem v Liberci. V Přepeřích působil v letech 1998 – 2010, nejdříve jako pastorační asistent, potom jako jáhen a nakonec jako místní farář. „Postupná rekonstrukce začala především díky a za přispění JUDr. Jana Kříže, který zde prožil dětství a má k místu krásný vztah,“ doplnil Jurnečka.

Dnes je kostel chloubou regionu, v listopadu 2012 zde byly instalovány nové dva zvony, podařilo se obnovit historickou výmalbu, opravena byla střecha, oltáře a další vybavení. Upraveno bylo také bezprostřední okolí, pietní úpravou prošel i přilehlý hřbitov, kde jsou pochováni vojáci jedné z bitev Prusko-rakouské války z roku 1866. Kostel bývá večer krásně nasvícen. Náklady na renovaci činily v posledních 12 letech zhruba 15 milionů Kč. Jednou z posledních aktivit souvisejících s opravou kostela bylo nedávné odhalení sochy sv. Jakuba, který je zdejším patronem. Socha byla odhalena po mši svaté, kterou celebroval litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

201508211504_oso_60_015_prepere

Socha je kopií sochy slavného sochaře Václava Levého, zakladatele českého moderního sochařství. Autorem díla je akademický sochař Michal Moravec, jako materiál byl zvolen pískovec. Donátorem je JUDr. Jan Kříž. Ten chce ještě nechat opravit boží muka v polích za Přepeřemi.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.