JARO JE TADY, PŘEPEŘSKÉ DĚTI VYNESLY ZIMU ZE VSI

0

„Smrťáka nesem s velikým nosem, do vody ho dáme, nad ním zazpíváme.“ Přišlo jaro do vsi, kde jsi, zimo, kde jsi? Byla zima mezi náma a včil už je za horama, hu, hu, hu, jaro už je tu.“ Stará známá říkadla sborově recitovaly děti ze základní školy v Přepeřích, když ve středu 31. března dopoledne procházely obcí. Nesly Moranu, která nakonec skončila v plamenech a vhozena do Jizery. A protože jarní tání a déšť způsobily vzestup hladiny řeky, odplavala Morana a s ní i zima nejen z Přepeř, ale i z celého Českého ráje hodně daleko!

„Vyprovázet zimu ze vsi chodíme pravidelně od roku 2002, procházíme Přepeřemi, lidé už na děti čekají. Je to pěkná tradice,“ přibližuje ředitel zdejší základní školy Břetislav Tomeš. Skutečnost, že Přepeře leží jen dva kilometry od Turnova, by mohla vzbuzovat obavy, jestli má škola dostatek žáků a jestli není její budoucnost ohrožena. Opak je pravdou. Školu v současné době navštěvuje 47 dětí od první do páté třídy. „Já tu působím od roku 1983, nikdy tu nebylo výrazně málo dětí. Pamatuji, že nejméně jich bylo 38, jinak léta držíme standard kolem 50 dětí,“ konstatuje Tomeš.

n201003312004_oso_030_010_preperePodle něho je to zejména díky dobré pověsti, rodinné formě výuky a výborné spolupráci s obcí – vždyť kde se mohou pochlubit hřištěm s umělým povrchem?! Velkou roli tady hraje i patriotismus. V podstatě všechny zdejší děti zůstávají v prvních letech školní docházky doma. Kromě přepeřských do místní školy chodí i děti z Modřišic, Podháje, Čtveřína, zajímavostí jsou děti z blízkého turnovského sídliště v Přepeřské ulici.

 

Škola kromě standardní výuky ve třech třídách (vždy dva ročníky jsou spojené) nabízí množství zájmových kroužků a doprovodných akcí. V září děti jezdí do Jičína na pohádkový festival, spousta akcí se koná v období Vánoc a Velikonoc. Oblíbené jsou zdejší čarodějnice a červnový dětský den. Do toho sportovní turnaje a další aktivity v družině.

 

n201003312004_oso_031_010_prepere„Myslím, že děti od nás do šestých ročníků škol ve městě odcházejí vyrovnané a dobře připravené. Učitelé v Turnově si je chválí. Podle mého názoru by se venkovské školy neměly rušit, naopak by měly být podporovány. Mají své opodstatnění jako třeba kostel nebo obchod. Tam, kde o školu přijdou, přicházejí o víc než jen o to, že místní děti nemohou zůstat doma, ale za vzděláním od první třídy musí dojíždět,“ uzavřel Břetislav Tomeš. Jak dodal, neumí si na venkovských školách moc představit pojmy jako šikana nebo drogy, už právě proto, že tady se všichni dobře znají.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.