S počátkem letošního roku začala platit nová vyhláška ministerstva školství, podle které bufety základních škol nesmí nabízet tzv. nezdravé potraviny. Vyhláška měla platit i pro školy střední, ty ale byly z této povinnosti nakonec vyjmuty. Cílem tohoto opatření má být, aby si děti osvojily tzv. zdravé stravovací návyky. Protože ale vyhláška výrazně omezila nabídku školních bufetů, tak ty musely v některých školách z ekonomických důvodů skončit. Dalším důvodem bylo zavedení EET, někteří provozovatelé při malých tržbách nechtěli jít do dalších nákladů na pořízení tohoto systému.
Z bufetů základních škol zmizely energetické nápoje, výrobky obsahující kofein s výjimkou čaje, výrobky s umělými sladidly s výjimkou žvýkaček bez cukru, v obložených bagetách a pečivu nesmí být kečup, majonéza, dresink nebo hořčice, na mléčné výrobky, pečivo a nesmažené výrobky z masa, vajec nebo luštěnin jsou stanoveny limity soli, cukru a tuku. Omezena je také nabídka sýrů, ovocné a zeleninové šťávy a nektary nesmí mít přidaný cukr, omezena je také nabídka ovoce a zeleniny. Z pultů tak zmizely různé přeslazené tyčinky, slané chipsy ad.
Ministerstvo chce dodržování vyhlášky kontrolovat, zatím prý větší sankce nehrozí. Nikdo samozřejmě nekontroluje, co si děti ke svačině přinesou z domova.
A jaká je z tohoto pohledu čtvrt roku po začátku platnosti vyhlášky skutečnost v turnovských školách?
ZŠ SKÁLOVA ULICE
Bufet jsme ve škole neměli, v současné době máme k dispozici nápojový automat, doplňkový prodej od Laktey dotovaných i nedotovaných výrobků a jídelna v rámci doplňkové činnosti žákům připravuje bagety, které jsou čím dál oblíbenější. Myslím, že ministerstvo školství by se mělo starat o jiné věci, než nařizovat, co si mohou děti kupovat.
Michal Loukota, ředitel školy
ZŠ 28. ŘÍJNA
Bufet je od 1. února 2017 uzavřen. Na naší škole fungoval nejméně 14 let – téměř tolik let zde už působím. Prodejce měl minimální nájem, platil energie a paušální nájem během školních měsíců. Dokázali jsme v něm prodávat i výrobky z dotačního programu ministerstva zemědělství „Mléko do škol“ – mimochodem tyto dotované výrobky také nesplňují „pamlskovou“ vyhlášku, mají však do června výjimku. Takže ani jogurt nebo ochucené mlíčko za 5 až 6 Kč už nebude ve škole existovat – tedy nebude se moci v základní škole prodávat.
V bufetu jsme prodávali i ovoce, pečivo, pití, dokonce i školní pomůcky, jako sešity či pravítka. Děti měly možnost si o přestávkách koupit svačinu, když jim ji rodiče nestihli připravit. Ceny byly nastaveny rozumně, bez zbytečných přirážek. Energetické nápoje se nesměly prodávat, některé oblíbené sladší věci musely být vystaveny až za „zdravějšími“ potravinami. Bufet fungoval bez problémů ke spokojenosti dětí, rodičů i školy.
Vyhláška vše zastavila. Po delším uvažování a jednání s prodejci jsme se rozhodli bufet uzavřít. K lítosti dětí, prodejců i školy. Okamžitě po uzavření proběhla anketa rodičů, zda souhlasí s uzavřením bufetu, dotazník jsme dali na třídních schůzkách SRPDŠ. Sešlo se nám na 300 podpisů pod peticí žádající změnu této vyhlášky. Děti, především z prvního stupně, polepily zavřené dveře bufetu obrázky, které vyjadřovaly jejich názor na věc:
Většina obrázků nakreslených na bílých čtvrtkách černou barvou, s nápisy: Jde to i jinak!, Odpočívej v pokoji!, Chybíš nám!, někde byly dokreslené křížky s analogií pohřbu. Škoda, že jsem si to nevyfotil.
Od 1. února nabídla cukrárna naproti v ulici dětem, že bude otevřeno už od půl osmé, a v nabídce budou i rohlíky, ovoce, třeba i jogurty. Bohužel úspěch se nedostavil.
Výsledek je tedy jasný: Děti nemají možnost si něco nakoupit, prodejci nemají téměř co prodávat, a tak se jim nevyplatí bufet otevřít, škola přijde o minimální nájem.
Jaromír Frič, ředitel školy
ZŠ ŽIŽKOVA ULICE
Školní bufet funguje, provozuje ho v našich prostorách soukromá osoba. Nabídka pro žáky byla přizpůsobena vyhlášce. Tržby poklesly, ale protože je z druhé strany bufetu samoobsluha pro veřejnost, provozovatel může díky tomu fungovat dál.
Ivo Filip, ředitel školy
GYMNÁZIUM TURNOV
Bufet u nás provozuje firma Mikula a prodává tam převážně svoje výrobky. Zatím funguje a bude fungovat do konce školního roku. Jestli bude možné za této situace provozování bufetu od září 2017, je ve hvězdách. Díky „pamlskové“ vyhlášce ubylo provozovateli bufetu asi 120 potenciálních klientů, ze zbylých 240 na poslední dva měsíce odejde dalších 60, zbude 180 klientů. Kromě bufetu jsou žákům k dispozici tři nápojové automaty, jejichž sortiment vyhlášce vyhovuje.
„Pamlsková“ vyhláška je aktivistický pokus naučit žáky jíst a pít to „správné“ jídlo a pití. Člověk si řekne, že je to dobrý úmysl. Vyhláška je však natolik přísná, že je to, jako kdybyste šli na mravence s dynamitem. Navíc přináší její existence jeden příznačný paradox: Co si žák nesmí koupit v bufetu, může dostat jako zákusek ve školní jídelně.
Miroslav Vávra, ředitel školy
OBCHODNÍ AKADEMIE, HOTELOVÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA
Bufet ve škole funguje, protože se vyhláška netýká středoškoláků, sortiment je nezměněn, vše funguje včetně EET.
Eva Antošová, ředitelka školy
STŘEDNÍ ZDRAVOTNICKÁ ŠKOLA
Bufet ve škole nemáme, ani automaty na jídlo a pití. Žáci školy i zaměstnanci mohou využít kiosek v nemocnici, který má rozsáhlý sortiment. Z nemocnice také odebíráme snídaně, obědy a večeře, jsme spokojeni…
Lenka Nováková, ředitelka školy
STŘEDNÍ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ ŠKOLA
Protože jsme střední škola se žáky a studenty nad 15 let, máme to trochu jednodušší než základní školy a víceletá gymnázia. Chápu, že „pamlsková vyhláška“ a EET vedou mnohdy k likvidaci školních bufetů a k podpoře obchodů s potravinami poblíž školy a na cestě do školy. U nás byl založen bufet už po mém nástupu do funkce, tedy zhruba před sedmi lety. Provozovatelem byla firma, která nám dodávala veškerý sortiment a zároveň zaměstnávala prodavačku. Bohužel s příchodem EET tato firma provozující mnoho obchodů ukončila v naší škole činnost.
Naštěstí paní prodavačka zvážila všechna PRO a PROTI a po dlouhém váhání se rozhodla začít u nás podnikat jako OSVČ. V lednu jsme otevřeli bufet, který tato úžasná paní vede, ke Špéře přilnula jako k rodině, máme mnohem lepší a širší sortiment prodávaných produktů, i naši kováři si nemohou stěžovat na to, že se při tak namáhavé práci nenajedí s dostatečným obsahem energie. Navíc paní prodavačka vychází vstříc našim přáním, EET není problém, vše úžasně funguje, nakupujeme si zde i domů.
Jana Rulcová, ředitelka školy