„Na shledanou, pane učiteli.“ „Nashledanou Tomáši, Danielo, Tatiano, Danieli, pracovali jste dnes pěkně, přeji vám hezké odpoledne,“ říká na konci vyučování při podání ruky každému postupně Milan Fric (36), ředitel a jediný učitel Základní školy ve Všeni současně. Škola je jednou z nejmenších v České republice a nejmenší v Libereckém kraji. Od 1. září 2009 sem chodí čtyři žáci, všichni prvňáčci. Přitom na konci června ve škole přebírali vysvědčení 24 žáci. Ti ale nyní pokračují ve vzdělávání jinde, převážně v Mašově nebo v dalších turnovských základních školách.
„Beru to jako velkou výzvu, v podstatě jsem si přál mít vesnickou základní školu na zelené louce, ve které se mohu pokusit pracovat s dětmi podle svých nejlepších představ,“ uvádí Milan Fric. Ten převzal školu na počátku prázdnin, kdy hrozilo, že bude muset být zrušena, protože zůstane bez žáků. „Snažil jsem se tu hrozbu zvrátit, vylepoval jsem plakáty, chodil mezi lidmi, velkou kampaň jsem spustil na internetu, www.skolavsen.cz byla všude. Musím však sebekriticky přiznat, že vše proběhlo bez většího úspěchu. Bez ohledu na toto náborové snažení byli přihlášeni během července do první třídy čtyři žáci, jejichž rodiče sami chtěli, aby jejich děti navštěvovaly naši školu, čímž se posílila naděje na její záchranu,“ přibližuje Milan Fric. Ten kromě religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy vystudoval i učitelství pro první stupeň základní školy na Technické univerzitě v Liberci a v poslední době působil ve waldorfské základní škole v Semilech.
V současné době, když se vedení obce rozhodne pro podporu školy, platí, že i takhle malá škola může fungovat. Krajský úřad hradí část platů pedagogických pracovníků, zbylé náklady jdou na vrub obce. „Nedokážu si představit, že by ve Všeni škola po téměř 300 letech, kdy ji dokládají kroniky, skončila. Uděláme všechno proto, aby zůstala zachována,“ konstatuje starosta Všeně Ivan František Herbst. Jak dodává, základní i mateřská škola jsou jednou společnou obecní příspěvkovou organizací, která má v současnosti dostatek žáků, aby mohla fungovat. „Věřím, že se situace v základní škole postupně zlomí a děti se vrátí. V obci se intenzivně staví, v nejbližší době tu přibude zhruba dalších 50 míst pro výstavbu rodinných domků, kde budou bydlet převážně mladí lidé. Moc nechápu, proč rodiče ze školy své děti odhlásili, vnímal jsem kolem toho spoustu nepodložených informací a fám. Je mi líto, že nám nepomohl ani Městský úřad v Turnově, protože většina dětí, která mohla chodit do školy ve Všeni, chodí nyní do škol v Turnově. Je to boj o žáky, ve kterém venkovská škola ztrácí pozici,“ upozorňuje starosta Herbst.
„Během příprav nového školního roku a na slavnostním zahájení mě kontaktovala řada lidí ze Všeně i z blízkého okolí, kteří chtějí školu zachovat a něco pro to udělat. Mohla by se tak naplnit jedna z představ, že škola je tu také jako centrum kultury a vzdělanosti pro širší okolí. Je tak vidět, že mezi námi žije tolik činorodých lidí, kteří jsou ochotni podporovat ušlechtilé věci. Myslivci chtějí pro děti organizovat vlastní kroužek, bude tu kroužek včelařský a řezbářský a kroužky další, do kterých se odpoledne mohou zapojit i děti, které se vzdělávají mimo naši školu. Od první třídy začínáme třikrát týdně s angličtinou, věřím, že se objeví nadšení kolegové, kteří nastoupí, až bude víc dětí,“ přibližuje další postup ředitel Milan Fric. Podle něho bylo důležité mít odhodlání pro pokračování byť s jediným žáčkem, i když spousta lidí říkala, že škola ve Všeni končí. Když bude výuka probíhat kvalitně, což si mezi sebou rodiče jistě řeknou, mohou příští září do školy přijít další prvnáčci, kteří nyní navštěvují mateřskou školu a třeba venkovskou školu s pozitivní atmosférou využijí i rodiče dětí z Turnova, kteří budou chtít něco jiného, než aby jejich dítě chodilo do velké školy s mnoha žáky.
„Zajímá mě i pohled učitelek, které zažily nejkrásnější roky ve zdejší škole. Dlouholetá ředitelka, paní Staudková, mi předala některé náměty a zkušenosti, její následovnice, bývalá ředitelka Olga Brabencová, se byla ve škole na počátku září osobně podívat. Je možné, že se i díky tomu podaří současnou situaci změnit a že raritou nejmenší školy v Libereckém kraji zůstaneme jen na chvíli,“ uzavřel ředitel Fric.
Počty žáků základních škol ve spádových obcích Turnova:
* ZŠ Hrubá Skála-Doubravice: 34 (z toho 9 prvňáčků)
* ZŠ Jenišovice: 150 (24)
* ZŠ Kobyly: 83 (8)
* ZŠ Malá Skála: 115 (11)
* ZŠ Mírová pod Kozákovem: 51
* ZŠ Ohrazenice: 40 (9)
* ZŠ Pěnčín: 35 (5)
* ZŠ Přepeře: 47 (8)
* ZŠ Příšovice: 70 (11)
* ZŠ Radostín: 31 (8)
* ZŠ Rovensko pod Troskami: 144 (13)
* ZŠ Svijanský Újezd: 11 (3)
* ZŠ Tatobity: 21 (8)
* ZŠ Všeň: 4 (4)
(Zdroj: Odbor školství a kultury MěÚ Turnov)