JAK CHUTNÁ MAĎARÍN ANEB TURNOVSKÉ SKAUTKY NA STŘEDOEVROPSKÉM JAMBOREE

0

Kdybyste chtěli vědět, co znamená „maďarín“, „maďaláda“ nebo „maďaštika“, zeptejte se jedné z devíti skautek turnovského střediska Štika, které se letos na počátku srpna účastnily středoevropského jamboree. Odpoví vám zcela jasně. „Na středoevropském jamboree v Maďarsku jsme tak říkali naší stravě,“ vysvětlí Skippy – Dominika Hűbnerová. A Marky – Markéta Kokinová ji doplní: „To jsme jedli každý den ke snídani a k obědu. Housku s margarínem, marmeládou a také paštiku.“ Ale nejenom stravou je člověk živ.

n201008162149_oso_081_010_skautiStředoevropské jamboree ConCordia se uskutečnilo v Budapešti a vydalo se na něj 180 skautů ve věku 13 až 18 let z celé České republiky. Spolu s další tisícovkou skautů z tzv. Visegrádské čtyřky, ale i z Taiwanu, Íránu, Francie či Holandska, se zúčastnili outdoorových aktivit, ale zároveň se seznamovali s různými kulturami. Jamboree středoevropského rozměru se uskutečňuje jednou za dva roky a má za cíl otevřít mladým skautům další rozměr skautování – poznávání nových přátel a národů prostřednictvím společných aktivit a her.

n201008162149_oso_082_010_skauti„Pro ostatní jsme s českými kamarády připravili typicky české jídlo a pití,“ prozradila Jíťa – Jitka Hlaváčová, „největší úspěch měla Kofola.“ Seznamování s ostatními probíhalo také přímo v maďarských rodinách – tak zvané HoHo aktivity (Home Hospitality) – ve kterých účastníci jamboree strávili tři dny a dvě noci a kde získali zajímavý vhled do maďarských zvyků a tradic.

 

A za dva roky? To se středoevropské jamboree uskuteční na Slovensku. A když se dívek zeptáte, zda pojedou, uslyšíte devětkrát jasné: ANO.

 

Jana Pekařová

Skautské středisko Štika Turnov

jana.pekarova9@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.