OHLÉDNUTÍ ZA TURNOVSKÝM DRAHOKAMEM 2023

0

Od pátku 17. do neděle 19. března se v turnovském divadle konal již 33. ročník loutkářské přehlídky Turnovský drahokam. Podle Petra Záruby, jehož soubor Na Židli je letitým organizátorem přehlídky, vystoupilo 14 souborů z Libereckého a Královéhradeckého kraje, a dokonce jeden soubor z města Ramont Menaš z Izraele. Celkem loutkáři odehráli 15 představení, na prknech turnovského divadla se vystřídalo 68 účinkujících a v sále zasedlo na 900 diváků.

Turnovská přehlídka je postupová na Loutkářskou Chrudim. Odborná porota pracovala ve složení: Blanka Šefrnová, soubor Céčko Svitavy, Hana Dotřelová, Říše loutek Praha a Mirka Vydrová, divadlo Bořivoj Praha. Nezávislí pozorovatelé a členové Programové rady národní přehlídky Loutkářská Chrudim: Michal Drtina, pracovník Nipos – Artama Praha a Luděk Richtr, divadlo Kejklíř Praha.

Snímek z představení souboru z Izraele

…hlediště turnovského divadla

Odborná porota nominovala na národní přehlídku Loutkářská Chrudim inscenaci: NELKEJ, ČECHIE! – Bažantova loutkářská družina Poniklá. Do užšího výběru doporučila tyto inscenace: TRABLE ŠERIFA MÍŠI – soubor Pod kloboukem ZUŠ Chlumec n. C., RUMPLCÁK A PRINCEZNIČKA – Maminy Jaroměř, PTÁK ŽAL – Kordula Liberec, PALEČEK – Vozichet Jablonec nad Nisou.

Dále odborná porota udělila osm ocenění souborům a jednotlivcům: Tomáši Hájkovi, Poniklá – za patriotismus k jeho obci v inscenaci Nelkej, Čechie! Fokusu Turnov za vytvoření magického světa v inscenaci Sibiřské legendy. Petru Hakenovi za vytvoření podmínek pro hru Sibiřské legendy a scénografii k inscenaci. Souboru Za dveřmi, Chlumec nad Cidlinou – za osobité převyprávění klasického dramatu v inscenaci Kdysi dávno v Dánské říši (Hamlet). Divadlu Kordula z Liberce za nápaditou scénografii, Klubíčku Cvikov za upřímnou snahu zprostředkovat malým divákům velké divadlo v inscenaci Kouzelné žezlo. Dále pak Souboru Šíro Lázně Bělohrad – za autorské a funkční písničky v inscenaci Dráček Drápek a divadlu Rolnička Nová Paka za udržování marionetové tradice.

O držiteli Putovní ceny dětského diváka Turnovský drahokam rozhodla svým hlasováním dětská divácká porota, které se nejvíce líbila inscenace: NELKEJ, ČECHIE! Hlavní cenu dětské divácké soutěže „O pilného diváka“ – marionetu Kašpárka – si z divadla odnesla Karolínka Horáková z Turnova.

Představení souboru Rolnička z Nové Paky

„Přehlídka byla kladně hodnocena jak diváky, tak členy odborné poroty, hrajícími i nehrajícími soubory. Místostarosta Jan Lochman a předsedkyně kulturní komise Lenka Meixnerová vyzvedli její velmi dobrou úroveň, organizaci a propagaci. Závěrem poděkovali našemu souboru Na Židli za dobře odvedenou práci a popřáli hodně sil k organizaci dalšího v pořadí 34. ročníku loutkářské přehlídky,“ shrnul Petr Záruba.

Finančně přehlídku podpořilo Město Turnov a Liberecký kraj. Dále přehlídku podpořili jednotlivci a firmy: Bufet U Belgického dvora, Jana Čapková spisovatelka, Knihovna Antonína Marka Turnov, Ovocný bar u divadla – König s. r. o., Ovoce – Zelenina Batlička, PAPÍRNICTVÍ – Petr Němeček, Partners, Prodejna VESNA, Šití péřových přikrývek Votrubec, Zdravá dětská obuv a doplňky Žirafa.

Loutkářská přehlídka Turnovský drahokam spatřila světlo světa v roce 1983 jako neformální setkání loutkářů. Do roku 1987 proběhlo pět ročníků. Pak následovala dlouhá osmiletá pauza. V roce 1996 proběhl šestý ročník. Ten vznikl celý v režii loutkářského souboru Na Židli. Přehlídka se vydařila a nastartovala tak další etapu, která trvá dodnes. V letech 2020 a 2021 se přehlídka konala z důvodů pandemie koronaviru bez diváků.

Hlasování dětí o nejúspěšnější pohádku, která získá Turnovský drahokam

Snímek z představení turnovského Fokusu

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.