VÝSTAVY

0

Aktualizace 2. února – bohužel zůstávají výstavní síně i nadále uzavřené. V Kamenářském domě již musela skončit výstava dřevěných hraček, kterou veřejnost de facto neviděla, instalována zde byla nová výstava: 30 let Výtvarného salonu dětí a mládeže Jawor – Turnov. Salonu se pravidelně účastní na 350 výtvarných prací dětí z obou stran hranice ve čtyřech věkových kategoriích. Přehlídka nabízí širokou škálu námětů a technik a stává se více inspirativní nejen pro samotné tvůrce, ale především pro jejich pedagogy. Kamenářský dům od 28. ledna do 7. března.

(Aktualizace 6. ledna 2021 – muzea a galerie zůstávají v lednu uzavřeny)
Přestože je dost pravděpodobné, že muzea ani galerie nebudou v prosinci otevřeny, v Muzeu Českého ráje neponechávají nic náhodě a vánoční výstavy připravují. S nadějí, že to situace s pandemií koronaviru umožní a život v Česku se kolem Vánoc trochu více rozvolní…

Připravované výstavy v turnovském muzeu:

* OBRÁZEK Z POUTI – poutě a poutní místa v Pojizeří
Návštěvníci budou seznámeni s historickou proměnou poutí, kterou tento významný kulturní fenomén v průběhu staletí prodělal – od své zlaté éry v době baroka, kdy byl v nelehkých časech po třicetileté válce a v období silné rekatolizace určující pro charakter poutnictví duchovní rozměr tohoto putování na posvátná místa, často související s prosbou o uzdravení či jinou pomoc k vyšší moci, až po moderní lidové oslavy výročního dne patrona místního kostela, u nichž převážila snaha nabídnout zábavu širokým masám, ať už v podobě pouťových atrakcí, množství prodejních stánků s často kýčovitým zbožím pochybné kvality, či venkovských hudebních zábav.
Na výstavě uvidíte tradiční památky z poutí – kramářské tisky, svaté obrázky, medailony, růžence, škapulíře a amulety, podmalby na skle, hračky, perníky a cukrkandl.
Připomenuta budou i nejvýznamnější poutní centra v okolí – Stará Boleslav, Warta, Vambeřice, představí se také nejvýznamnější poutní střediska Pojizeří a širšího regionu severovýchodních Čech – Tábor u Lomnice nad Popelkou, Hejnice, Jablonné v Podještědí…), přičemž ústřední roli sehraje přirozeně Bozkov u Semil a jeho Královna hor, zázračná soška Panny Marie Bozkovské.
Výstavní sál muzea, výstava je připravena od 26. listopadu, potrvá až do 7. března 2021.

* ČESKÁ DŘEVĚNÁ HRAČKA – Radost a hra v proměnách času
Kdo by si jako dítě nehrál s dnes již legendárními dřevěnými hračkami vyráběnými v podniku TOFA v Albrechticích – nábytkem pro panenky, mačkacími figurkami či některou z dlouhé řady společenských her, které zde vyvinuli.
Řada dětí měla během uplynulého století dokonce to štěstí, že jim některou z hraček vyrobil někdo z rodiny, ať už tatínek či dědeček… Ačkoli bylo takových hraček v rodině jen několik, byly unikátní a obvykle se staly ceněnou památkou předávanou dětem dalších generací.
Muzeum Českého ráje v Turnově letos pro vánoční výstavu zvolilo téma dřevěné hračky, které k tomuto období roku přirozeně patří. A exponáty tentokrát neshromáždilo jen z muzejních sbírek (Roztoky u Prahy, Semily…), ale především z po generace opatrovaných rodinných kolekcí přímo z regionu. Na výzvu muzea reagovala řada návštěvníků, kteří nabídli rodinné poklady svého dětství, opředené neotřelými osobními příběhy jednotlivých hraček.
Kamenářský dům, výstava je připravena od 26. listopadu, potrvá do 24. ledna 2021.

DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH U TURNOVA
KOLOVRÁTEK, STAV I JEHLA – Expozice na Dlaskově statku
Sváteční atmosférou dýchne na návštěvníka vánočně laděná světnice, kde se návštěvník seznámí s podobou a vývojem tradiční lidové výzdoby v období Vánoc. Výstava bude připravena od 1. prosince do středy 30. prosince (o hlavních vánočních svátcích bude zavřeno).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.