TURNOV SE PŘIPOJIL K EVROPSKÉMU TÝDNU MOBILITY

0

Odbor životního prostředí turnovské radnice připravil pro všechny věkové kategorie obyvatel města k Evropskému týdnu mobility bohatý program. Do jeho realizace se zapojila celá řada institucí, organizací a společností a v době od 16. do 22. září se v Turnově uskutečnilo mnoho akcí s rozdílným zájmem a návštěvností. Přednášek Policie České republiky na základních školách se v pondělí 16. září zúčastnila více než stovka dětí z druhých a třetích tříd. Atraktivní se pro školáky stalo třídenní měření rychlosti projíždějících aut v Nádražní ulici spolu s městkou policií. Děti rozdávaly řidičům zamračené smajlíky a strážníci pokuty.

Ti také zvýšili dohled u přechodů pro chodce v okolí škol v době dopravní špičky. Snad jen nepříznivé počasí způsobilo, že na dopravní hřiště na skautský ostrov na začátku týdne nikdo nepřišel. Možnosti prohlédnout si historickou budovu sokolovny a dozvědět se informace o sokolském hnutí využilo v úterý 17. září několik desítek žáků základních škol. Zavítaly sem i učitelky školek se svými svěřenci a odpoledne asi desítka občanů. V bazénu na Výšince se ve stejný den nevybíralo vstupné a v odpoledních hodinách zde plavalo třicet lidí. Vrata sídla turnovských hasičů zůstala pro veřejnost otevřena ve středu 18. září, ale nikdo jimi dovnitř nenahlédl ani nevstoupil.  Nicméně jejich techniku bylo možné vidět v akci při ukázce zásahu hned následujícího dne, kdy se uskutečnil Den bez aut.

201309260902_rep_232_013_mobilita

„Celodenní program uzavřel Skálovu ulici,“ informovala jedna z organizátorek, pracovnice odboru životního prostředí Zuzana Sedláková. Na jeho zahájení přijel starosta Tomáš Hocke stylově. Na koloběžce.  Během čtvrtka 19. září se téměř v centru města uskutečnily například zajímavé soutěže a hry pro školy s názvem „Odpad z nebe nespad´“ v režii společnosti Omne Bonum. Obrovský zájem vzbudila biketrialová exhibice Martina Šimůnka a jeho kolegy. Převážně děti obdivovaly vycvičenost policejního psa při ukázce zadržení nebezpečného pachatele. Zdravotníci nechali nahlédnout do sanity rychlé pomoci. Jízdu zručnosti na odstrkovadlech a tříkolkách zorganizovalo pro nejmenší Centrum pro rodinu Náruč, pro ty větší na kolech Žlutá ponorka. Městská sportovní připravila pro více než stovku závodníků soutěž v orientačním běhu. Prezentovala se turnovská městská policie, tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje, Všeobecná zdravotní pojišťovna, ale také místní základní školy ze Žižkovy a Skálovy ulice a střední zdravotnická škola. Děti se mohly svézt ve šlapací čtyřkolce, dospělí na elektrokolech.  Vyvrcholením programu se stal ukázkový zásah turnovských hasičů a záchranářů při simulované dopravní nehodě. Příjemným zakončením byl koncert žesťového orchestru základní umělecké školy a skupiny Kabaja. „Odhadem se Dne bez aut zúčastnily asi čtyři stovky lidí,“ zhodnotila Sedláková.

201309260902_rep_233_013_mobilita

Páteční odpoledne patřilo zájemcům o nordic walking. Lekce populární chůze se speciálními holemi v Metelkových sadech zaujala téměř dvacítku občanů převážně seniorského věku. Sobota byla věnována myslivcům a jejich příznivcům. Na Valdštejně se jich při Svatohubertské slavnosti sešly téměř dvě stovky. Se zájmem lidé sledovali prezentaci loveckých psů a dravců, poslouchali lovecké fanfáry, seznámili se s používáním vábniček. Došlo i na pasování novopečeného absolventa mysliveckých zkoušek. Děti se zapojily do her a soutěží, při nichž poznávaly trofeje ulovené zvěře, vycpané zástupce fauny, listy a jehličí stromů. Uskutečnila se také výstava a vyhodnocení výtvarné soutěže mateřských škol s tématikou lesa a zvěře. Na závěr se v kapli sv. Jana Nepomuckého uskutečnila Svatohubertská mše, kterou doprovodil pěvecký sbor Antonín Dvořák a kvarteto lesních rohů.
Týdenní program zakončil dokumentární film Lidský rozměr v kině Sféra. Přišlo jej zhlédnout téměř dvacet diváků, hlavně z mladé generace.

201309260902_rep_234_013_mobilita

„Evropský týden mobility je kampaň pro obyvatele měst a obcí, jejímž cílem je upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou a zároveň nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů dopravy. Turnov se zapojuje již několik let a hodlá v tom i nadále pokračovat,“ uzavřela Sedláková a vyslovila poděkování všem, kteří se na zajištění všech akcí podíleli.

Radek Drašnar, tiskový mluvčí, město Turnov, r.drasnar@mu.turnov.cz (foto TvA)
Akce se uskutečnila v rámci projektu Zdravé město Turnov a místní Agenda 21

201309260903_rep_235_013_mobilita

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.