AŽ POLOVINA VÍCELETÝCH GYMNÁZIÍ V LIBERECKÉM KRAJI V BUDOUCNU SKONČÍ

0

Krajští zastupitelé odsouhlasili, že pouze pět procent žáků bude moci odcházet ze základních škol do víceletých gymnázií. To se prakticky podle některých rovná likvidaci poloviny tříd víceletých gymnázií v regionu. Podle informací deníku MFD například bude muset skončit víceleté gymnázium ve Frýdlantu, což pro tento region bude další ránou, protože zde přijdou o část vzdělaných mladých lidí. V letošním školním roce chodí děti v kraji do 15 tříd víceletých gymnázií. Příští školní rok jich bude 12, v dalších letech bude nejspíš tento počet ještě dál klesat. Omezení by se mělo kromě Frýdlantu dotknout i Semil, Jilemnice, Liberce, Tanvaldu a Mimoně.

Podle ředitele turnovského gymnázia Miroslava Vávry vše nasvědčuje tomu, že zmíněné opatření se prestižní turnovské školy týkat nebude. „Letos se do primy přihlásilo 67 dětí, což znamená, že zájem je. Žádný požadavek na omezení jsme neobdrželi, takže otevírat budeme tradičně jednu třídu osmiletého a jednu třídu čtyřletého gymnázia. Jak to bude v dalších letech, záleží spíš na systémovém řešení, jestli dojde, nebo nedojde k plošnému rušení osmiletých gymnázií,“ přiblížil Vávra.

„V celorepublikovém pohledu se dlouhodobě počítá s omezením víceletých gymnázií. Víceletá gymnázia teď už nejsou jen pro ty nejnadanější, paralyzuje to i základní školy a má to vliv na špatnou úroveň vzdělanosti devátých tříd,“ citoval deník MFDnes krajského náměstka pro školství Radka Cikla.

A jaký je váš názor na osmiletá gymnázia?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.