ZÁMEK HUMPRECHT: MALÝ KLENOT S VELKÝM SRDCEM

0

Lovecký zámeček, který se mezi korunami stromů dívá do okolí města Sobotky, zná v Českém ráji téměř každý. Pokud do našeho kraje zavítá turista z odlehlejších míst, možná ho tento malý, ale důstojný strážce Šrámkova města překvapí. Pro hraběte Jana Humprechta Czernina z Chudenic ho ve stylu raného baroka s prvky pozdní renesance a manýrismu v letech 1666–1668 vystavěl italský architekt Carlo Lurago. Nejen oválným půdorysem, ale také zajímavým řešením osvětlení horního sálu, nebo ozdobou na střeše, kterou je do dálky zářící půlměsíc, dohání Humprecht na zajímavosti tam, kde jeho známější kolegové z blízkého okolí ční do dálky svojí majestátní velikostí. Koho zámeček okouzlí natolik, že sem zavítá, bude určitě mile potěšen.

Zámek z městského parku

Kastelánka Dagmar Faměrová se se svým týmem snaží, aby expozice respektovala historický charakter objektu a vyprávěla příběh zámku co nejvěrněji. Navíc tu letos probíhá interaktivní výstava dětské knihy, která je zajímavá jak pro malé, tak i velké návštěvníky, kteří rádi zavzpomínají na školní léta. Tak, jak se snaží na zámku zachovat jeho dobovou atmosféru, mají zároveň snahu být každý rok v něčem zase o krok dál, ať už jde o prohlídkovou trasu, nebo kulturní akce.

„V druhém patře máme prostor, který je velmi hezký a zajímavý, ale už není tolik historický. Rádi bychom zde instalovali proměnlivé expozice, aby zde i častý návštěvník mohl objevovat stále něco nového,“ uvádí kastelánka a dodává, že do budoucna tady mají v plánu také v parku zhmotnit pověsti z blízkého okolí.
„V příštím roce zámek čeká velká rekonstrukce. Již letos zde probíhá první šetření a prozkoumávání prostoru sondami, restaurátoři pomalu mapují terén a my se těšíme, že Humprecht bude opraven,“ doplňuje kastelánka.

Zámecké interiéry

Zámeček v létě žije i kulturními akcemi. První byl koncert Pavla Callty, do konce prvního prázdninového měsíce zde ještě vystoupí mladý muzikant Jakub Ondra. V srpnu potom naváže písničkář Voxel, který se na Humprecht vrací po dvou letech. Následovat bude kapela Irish Dew a pomyslným vrcholem budou noční kostýmované prohlídky zámku. A ani babí léto nebude ospalé, vystoupí zde kapela Světy z Kladna.
Tradice koncertů je na Humprechtu mnoholetá a oblíbená jak u návštěvníků, tak u průvodců. „Ráda se nechávám inspirovat kolegy nebo lidmi, kteří sem na koncerty chodí, abych byla v obraze a věděla, koho k nám pozvat. Zámek bývá otevřen přibližně půl hodinky před koncertem a symbolicky otevíráme i ochoz, aby si mohli návštěvníci užít večerní atmosféru,“ dodává duše loveckého zámečku. Není tak nic jednoduššího, než se nechat zlákat a užít si některý z prázdninových večerů v netradičním prostředí, které má jedinečný genius loci.

PAVEL CALLTA NA HUMPRECHTU: VYPRODÁNO
Téměř 150 lidí si ve čtvrtek 19. července přišlo užít akustický koncert Pavla Callty na zámek Humprecht. Je to zatím nejvíc v historii konání koncertů na zámku. Návštěvníci zcela zaplnili spodní sál. Dorazili jak místní, tak i lidé z Liberce nebo Prahy. Hodinové vystoupení s neopakovatelnou atmosférou si přišli poslechnout lidé napříč věkovými kategoriemi, společně s Pavlem zpívali každou píseň a jeho bezprostředností se zcela určitě nakazil i ten, kdo stál úplně vzadu. Zazněly známé písně z rádií i z připravovaného alba. Nadšení návštěvníci málem zpěváka nenechali odejít z pódia, a tak musel rodák z České Lípy přidávat. Po koncertě se zpěvák s každým ochotně vyfotil a na tvářích všech, kteří odcházeli setmělým parkem domů, byl úsměv. Energie, kterou Pavel Callta rozdal svým fanouškům, byla plná pozitivních emocí a dobré nálady. Koncerty na tomto malém zámku mají obrovské kouzlo nejen kvůli ojedinělé akustice, ale také proto, že mezi posluchači a interpretem není žádné hrazení nebo odstup. Jde tedy o velmi intenzivní zážitek. Ke koncertu a Pavlu Calltovi se ještě vrátíme.

Připravila: Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Zámek Humprecht

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.