VILA ŠÁRKA JE JEDNÍM Z NEJKRÁSNĚJŠÍCH OBJEKTŮ V TURNOVĚ, PŘED NÍ JE NOVÉ UMĚLECKÉ DÍLO

0

Pohybujete-li se častěji v turnovské Skálově či Žižkově ulici, jistě vám neunikla rekonstrukce secesní vily Šárka. Dům to byl zajímavý vždy, nyní, po rekonstrukci, je ale jednou z nejkrásnějších staveb ve městě! „V poslední době ten dům hodně chátral. Když jsem se dozvěděl, že je na prodej, tak mé rozhodování bylo poměrně rychlé. Je to architektonický skvost,“ říká známý turnovský podnikatel Václav Formánek. Ve vile jsou k dispozici k pronájmu reprezentativní prostory pro firmy, v podkroví je ideální prostor například na pořádání výstav, aukcí umění apod. „Když jsme rekonstrukci dokončovali, přišel náš architekt s tím, že do prostoru před vilou by se hodilo nějaké umělecké dílo,“ doplňuje podnikatel.

A tak byla oslovena Střední umělecko-průmyslová škola šperkařská, která sídlí naproti přes ulici. „Pro nás je to vždy velká pocta. Stále ještě není běžné, aby významní podnikatelé byli zároveň mecenáši umění. Osloveni byli studenti oboru uměleckého odlévání, nakonec vzniklo pod patronací vyučujícího odborných předmětů Ondřeje Šídy asi deset různých návrhů,“ přiblížila ředitelka školy Jana Rulcová. Mezi nimi byly abstraktní objekty, ale také například sochy víly či bojovnice Šárky ze Starých pověstí českých. Nakonec zvítězila abstraktní práce studenta nyní již maturitního ročníku Tomáše Vrány ze Všeně. Ten podle svých slov chtěl dát objektu nějaký kontrast v podobě moderní plastiky.

n201310251932_vakci_255_013_sarka

n201310251932_vakci_256_013_sarka

n201310251933_vakci_257_013_sarka

„Pro studenty je velmi důležité, když netvoří do školního skladu, ale vidí svoji práci smysluplně umístěnou v nějakém prostředí. Rádi bychom podobných objektů měli po Turnově víc, aby bylo na první pohled patrné, že v Turnově sídlí umělecká škola. Je to dobré pro nás i pro město,“ shrnula Rulcová.
Slavnostního odhalení nové plastiky se kromě dalších pozvaných hostů zúčastnil také starosta města Tomáš Hocke. Ten si posteskl, že by ve městě rád viděl více podobně opravených domů, jako je vila Šárka. „Je to někdy složité, přesvědčovat majitele, aby k rekonstrukci přistupovali s úctou a respektem k práci našich předků. Těch 40 let minulého režimu se velmi negativně podepsalo na vnímání kouzla původní architektury. Byly napáchány velké škody a ne vždy se nám je podaří zacelit. Proto je třeba takovéto počiny ze strany města podporovat,“ uzavřel starosta Hocke.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.