VÁNOČNÍ DÁRKY OD KAROLÍNY

0

Možná už se také těšíte na čas vánočních koncertů, na ty krásné, povznesené chvíle posvěcené krásnou hudbou, kdy se člověk v myšlenkách dotýká věcí nejkrásnějších, ale i nejintimnějších. Jistě právě taková atmosféra bude panovat na vánočním koncertě mladé sopranistky Karolíny Žmolíkové v zámecké kapli na Sychrově. Představme tedy mladou umělkyni, která má za sebou studia na JAMU v Brně i na Mozarteu v Salzburgu a zpívala už na mnoha jevištích a s celou řadou orchestrů a hudebníků.

Kdo vás vůbec přivedl k hudbě?
Těmi prvními byli bezesporu moji rodiče a babička, kteří klasiku vždy poslouchali a poslouchají dodnes. Krom toho, maminka s tetou vždy zpívaly a hrály na kytaru, babička za mlada zpívala se svou kapelou každý víkend na čajích a i táta hrál nějakou dobu na klavír. Takže by se dalo říct, že v podstatě pocházím z hudební rodiny, i když se hudbě nikdo nevěnoval profesionálně. A co mě inspirovalo asi nejvíc? To, že jsem s tátou už odmalička chodila do divadla a od nejútlejších let nahlížela do divadelního prostředí.

Máte nějaké vzory?
Přímo pěvecké vzory nemám. Že bych si někdy řekla: Chtěla bych zpívat a dělat věci tak, jako ta a ta zpěvačka, to ne. Spíše se různými pěvci inspiruji a učím se od nich. Ať už od těch, se kterými se znám osobně, anebo od těch, které si mohu poslechnout z nějakého videa, a mají můj obdiv.

Karolína Žmolíková

To jde?
Jistě. A všichni zpěváci to tak děláme. Stojí za to okoukávat a odposlouchávat u těch nejlepších…

Jaké to je vystupovat s takovými osobnostmi klasické hudby, jako jsou J. Svěcený a L. Brabec, s nimiž často koncertujete?
Tuto otázku dostávám poměrně často a vždycky jsem odpovídala, že mám před nimi velikou trému a že se je vždy snažím nezklamat. Dnes platí už jen druhá část mé odpovědi. S oběma muzikanty mám totiž velice vřelý a přátelský vztah. Jsou to milí a otevření lidé, takže dnes už se před nimi tolik nebojím. To však neznamená, že bych ke spolupráci s nimi nepřistupovala s pokorou. Velice si té spolupráce vážím.

Promiňte tu otázku, ale: Posloucháte i něco jiného než klasiku?
Samozřejmě neposlouchám jen klasiku, od toho mám doma rodiče, Řekla bych, že poslouchám takovou všehochuť. Když bych měla jmenovat, tak kromě klasické hudby, kde je mým favoritem především instrumentální hudba, protože když si pustím zpěv, vlastně si u toho neodpočinu a chce se mi pořád zpívat se zpěváky, mám ráda Enyu, ShaniuTwain, Nightwish, Marii Rottrovou a moc ráda mám swing, na který i ráda tančím.

S jakým repertoárem vystoupíte na vánočním koncertě na Sychrově?
Vzhledem k tomu, že Vánoce jsou obdobím klidu a setkávání s rodinou a přáteli, zvolili jsme program, který bude plný krásných a v mnoha případech také slavných melodií. Zazní například známé Caromio ben, Panis Angelicus nebo překrásné Ave Maria Pietra Mascagniho. No a v druhé půlce samozřejmě nebudou chybět nejkrásnější koledy, ať už české nebo světové. Celý koncert si s mými kolegy, kterými tentokrát budou klavíristka Ludmila Juránková a trumpetista Jan Pohořalý, také uvádíme. Lidé se tedy o skladbách něco dozví a já mám pak vždycky pocit, že se člověk publiku více přiblíží a atmosféra je uvolněnější, což je velice příjemné.

Znáte vlastně Sychrov? A Turnov a jeho okolí?
Zámek Sychrov samozřejmě znám, a to hned z několika pohledů. Před lety jsem zde měla koncert v oranžerii v zámeckém parku. To bylo ještě za mých studentských let, kdy jsem zde coby začínající zpěvačka vystoupila s operetními áriemi. Několikrát jsem byla na zámku také s tatínkem (Pozn. – televizní a rozhlasový moderátor Václav Žmolík) na různých akcích. Ráda třeba vzpomínám, jak nás osobně prováděl tamější báječný kastelán Miloš Kadlec, který je tatínkovým kamarádem. A protože máme chalupu nedaleko, v Českém ráji, zajeli jsme si sem s mým přítelem i na kole a dali si zasloužené pivo v místní restauraci. Znám tedy tento kraj velice dobře a můžu říct, že je to můj druhý, ne-li první domov.

Vidím, že se opravdu nenudíte, zbývá vám čas na odpočinek? A jak relaxujete?
Někdy je toho opravdu dost, ale já jsem za to moc ráda. Mě moje práce prostě hrozně baví. Ale když relaxuji, tak nejčastěji sportem, hodně čtu, mám ráda procházky nebo si jen tak posedím u skleničky vína a povídám si s lidmi. A pak mám ještě jeden veliký koníček, a to je bytový design. Raději nakupuji vybavení a různé drobnosti než oblečení. Jsem také takový sběratel a mám moc ráda staré věci, což se u nás v rodině asi dědí, je to diagnóza. Tak se teď moc těším, jaké doplňky dám blízkým pod stromeček a co oni na to…

Co vy a Vánoce?
Jako asi pro většinu lidí, jsou i pro mě vánoční svátky ty nejhezčí z celého roku. Miluju tu kouzelnou atmosféru, která, když jsem byla malá, byla ještě umocněna tím, že maminka všechno chystala po nocích a ráno to vždy už bylo připravené, takže jsem si vždycky představovala, že s ní všechno dělají malí skřítkové. Dnes, když Vánoce chystám z části sama pro svého přítele, vím, že to tak není. I přesto se ale každé Vánoce tak trochu měním v tu malou holčičku a takřka věřím na Ježíška.

… návštěvníci Sychrova se mají nač těšit…

Jaké vánoční zvyky se u vás doma udržují?
Některé opravdu dodržujeme. Každý rok před štědrovečerní večeří chodíme na procházku a do kostela. Když jsme ještě slavili Vánoce v Praze, chodili jsme do Pražského Jezulátka, v posledních letech, kdy pravidelně býváme na chalupě v Českém ráji, navštěvujeme kostel svatého Ignáce v Jičíně. Na Štědrý den do večera držíme půst, a tak jíme jen velice střídmě a dietně. Nicméně asi něco děláme špatně, protože zlaté prasátko jsme ještě nikdy neviděli. Při večeři pak nikdo nevstává, jen hospodyně, tedy maminka. Jsme totiž tak trochu pověrčiví. A samozřejmě máme vždycky puštěnou Rybovku. Letos chci přidat ještě jeden zvyk. Půjdeme s přítelem do lesa a navěsíme zvěři na stromky jablka a možná nějaký suchý chléb.

Děkuji za rozhovor. Václav Srbek

Karolína Žmolíková na Sychrově vystoupí společně s klavíristkou Ludmilou Juránkovou a trumpetistou Janem Pohořalým. Zazní známé Caromio ben, Panis Angelicus nebo překrásné Ave Maria od Pietra Mascagniho. A nebudou chybět ani nejkrásnější koledy, ať už české nebo světové. A zatímco odpolední koncert 26. prosince je už vyprodaný, na večerní v 18.00 ještě nějaké vstupenkou jsou.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.