VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ ANEB OD STŘELNICE PO BETLÉMSKÉ SVĚTLO

0

(aktualizováno) Čeká nás poslední týden před tím, než se za okny začnou rozsvěcovat vánoční stromečky, kdy se rychlý tep měst a městeček zklidní, život v ulicích se zastaví a většina z nás se soustředí na to, aby bylo hezky a příjemně. Bylo by krásné, kdyby z atmosféry Vánoc hodně zbylo vždy do celého následujícího roku… Akce posledního adventního týdne vrcholí skautským Betlémským světlem a zpíváním na Štědrý den. A ve středu se můžete přijít podívat na Střelnici!

Program městského kina Bia Ráj v Turnově, v Žižkově ulici:
► Ve středu 19. prosince ve 20 hodin kino promítá americký (ekologický) dokument NEPŘÍJEMNÁ PRAVDA. Jedná se o dokumentární film odhalující velmi zajímavou formou příčiny a dopady globálního oteplování na naši planetu. Jde o inspirativní pohled na muže (bývalý viceprezident Al Gore), který chce zabránit rozšiřování globálního oteplování. Hit filmového festivalu v Sundance, popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky.
► Ve čtvrtek 20., pátek 21. a sobotu 22. prosince ve 20 hodin se můžete přijít podívat na novou českou komedii s Petrem Čtvrtníčkem v hlavní roli POSLEDNÍ PLAVKY.
► V neděli 23. prosince od 14 hodin kino promítá pásmo dětských animovaných pohádek HVĚZDA BETLÉMSKÁ III. a od 17.30 hodin americké drama PŘÍBĚH ZROZENÍ, filmové zpracování narození Ježíše…
► Ve čtvrtek 27. a v pátek 28. prosince od 20 hodin americkou komedii SUPERBAD.
► V sobotu 29. a neděli 30. prosince od 17.30 hodin kino promítá českou hořkou komedii CRASH ROAD.
► V sobotu 29. a neděli 30. prosince od 20 hodin se můžete přijít podívat na americký politický thriller HRDINOVÉ A ZBABĚLCI.
► Od pondělí 31. prosince 2007 do úterý 8. ledna 2008 KINO NEHRAJE.

Nabídka trvalá:
► Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).
► Strom splněných přání. Až do čtvrtka 20. prosince můžete splnit přání dětí z dětských domovů. V restauraci naproti turnovskému muzeu si u paní Parákové můžete vyzvednout přáníčka, která napsaly děti v dětských domovech. Jedno z nich si vyberete a dárek jednoduše koupíte a zase přinesete do této restaurace. Paní Páralová dárky 20. prosince odveze na místo určení, aby na Štědrý den večer pod stromečkem našly své adresáty.

► V pondělí 17. prosince je od 19 hodin v turnovském Biu Ráj výroční koncert Kulturního centra a Hlasů a ohlasů Turnovska – LEONA MACHÁLKOVÁ A BAND.

► V úterý 18. prosince je od 14 hodin ve Žluté ponorce v turnovské Husově ulici VÁNOČNÍ DÁRKOVÁ DÍLNA.

► Ve středu 19. prosince se od 9 do 16 koná Den otevřených dveří v právě dokončené stavbě kulturního domu Střelnice. Prohlídky začínají vždy každou celou hodinu.

► Od 16 hodin je ve středu ve Žluté ponorce v turnovské Husově ulici předvánoční vystoupení kroužku AMERICKÉHO STEPU a divadelního souboru Žlutá ponorka.

► Aktualizace: Od čtvrtka 20. prosince do neděle 23. prosince se v Pasáži Kinský v turnovské Hluboké ulici koná MALÝ VÁNOČNÍ TRH. Otevřeno je ve čtvrtek a v pátek celý den od 8.30 do 17.30 hodin a o víkendu pouze dopoledne od 8.30 do 11.30 hodin.

► Ve čtvrtek 20. prosince je od 18 hodin v turnovském divadle vánoční koncert žáků Základní umělecké školy.

► V pátek 21. prosince se od 19.30 hodin se koná v pořadí 538. koncert Turnovských hudebních večerů v turnovském divadle – ETERNAL VOICES – mladý pěvecký sbor z Železného Brodu s programem složeným ze spirituálů a gospelů.

► V sobotu 22. prosince je od 9 do 12 hodin je v Sokolovně v turnovské Skálově ulici BURZA SBĚRATELŮ poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek, nálepek ad.

► Od 14 hodin je na Valdštejně ve slavnostním sále klasicistního domu VÁNOČNÍ PĚVECKÝ KONCERT vážné hudby. Účinkují žákyně prof. Marty Cihelníkové: Kamila Jiřištová, Lucie Pázlerová a Anna Žlabová za klavírního doprovodu Jiřího Hrivnáka. Zazní árie W. A. Mozarta a C. M. Webera, písně Antonína Dvořáka a Franze Schuberta a pastorely Jana Jakuba Ryba a Adama Michny z Otradovic.

n200712161301_vakci_116_07_svetlo► V sobotu 22. prosince budou Betlémské světýlko na náměstí Českého ráje rozdávat turnovští skauti od 17 hodin. U kašny se koná i tradiční společné vánoční zpívání. Světlo z Betléma putuje každoročně ze Svaté země letadlem do Vídně, odkud ho skauti ze všech zemích Evropy rozvážejí do svých domovů. Do Čech světlo, které je poslem klidu a míru nejdříve dorazí do Brna. Turnovští skauti mu jezdí naproti…

► V sobotu od 18 hodin se koná Vánoční koncert v kostele svatého Jakuba Většího v Přepeřích. Hrát bude Filharmonický orchestr z Českých Budějovic a zpívat bude Chrámový pěvecký sbor Velešín. Na programu je Česká mše vánoční od Jana Jakuba Ryby.

► Sport ve Sportovní hale TJ Turnov ve Skálově ulici:
V sobotu 22. prosince od 12.30 hodin se hraje Turnovská futsalová liga.

► V neděli 23. prosince je od 15 hodin adventní koncert v turnovském kostele sv. Františka, vystoupí GENTLEMEN SINGERS – nejmladší mužský vokální soubor u nás.

► V pondělí 24. prosince – na Štědrý den – je od 14 hodin v turnovském kostele Narození Panny Marie VÁNOČNÍ KONCERT – vystoupí pěvecké sbory Carmina a Turnováček.

► Od 14 hodin je v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Vyskři společné vánoční zpívání.

► Od 14 hodin na Valdštejně na vánočním koncertě vystoupí zpěváci z Liberce – ZEFFIRO TORNA.

► V úterý 25. prosince od 12 hodin je společné vánoční zpívání u zvoničky ve Skalanech u Vyskře.

► Ve středu 26. prosince od 14 hodin na Valdštejně na svém tradičním koncertě vystoupí pěvecký sbor MUSICA FORTUNA.

► Od 16 hodin je v Zámecké kapli na Sychrově VÁNOČNÍ KONCERT  – soprán Vendula Pouzdrová, varhany Jiří Chlum.

► Od 19 hodin je v turnovské restauraci na Šetřilovsku PARADŽEZZOVÝ AŽ JAZZOVÝ JEŽÍŠEK, vystoupí kapely Mackie Messer Band, Corcovado a hosté.

► V neděli 30. prosince od 14 hodin na Valdštejně vystoupí pěvecký sbor Loretánských zpěváků z Prahy VESELÉ KAPUCE.

► V pondělí 31. prosince od 13 hodin se v sídlišti u turnovského nádraží uskuteční v pořadí již 34. ročník SILVESTROVSKÉHO BĚHU SÍDLIŠTĚM.

► SILVESTR 2007 na náměstí Českého ráje v Turnově. Silvestrovská show začíná už v 18 hodin filmovými pohádkami pro nejmenší, po nich přijde diskotéka a o půlnoci tradiční ohňostroj. Oslavy Silvestra se konají také v mnoha místních restauracích a klubech na Turnovsku.

SPORT:
► Lyžování na Kamenci v Jablonci nad Jizerou a na Šachtách ve Vysokém nad Jizerou. Přímo z Turnova jezdí SKIBUSY. Můžete jen o víkendu na celý den, nebo ve všední dny pouze na večerní lyžování. Ceny jsou opravdu příznivé, servis výborný. Odjezdy jsou z Turnova od zastávku „U masny“ a od nádraží ČD. Více ZDE.
► SKI CLUB TURNOV – lyžařská škola s mnohaletou tradicí pořádá nábor dětí do lyžařské školy pro rok 2008. Výcvik ve vlastním areálu Hluboká v Podještědí v lednových a únorových sobotách 2008. Věková hranice pro rok 2008 je narození v rozmezí let 1993 až 2001. Časový plán lekcí: 8.15 odjezd – 17 hodin příjezd. Doprava autobusem od turnovského nádraží (do areálu je to asi 2km od autobusu pěšky do kopce což někdy úsměvně prověří zdatnost dítěte). Počet lekcí šest, cena 1200 Kč. Vleky, doprava, pojištění, školné, vyhřátá chata v ceně. Podrobnější informace: Roubíčková Lenka, tel. 723 157 966.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední pauzou 12 -13 hodin.
Až do 15. února je v galerii muzea výstava zhruba 70 historických kočárků „Hajej, nynej děťátko“ ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové.
Až do konce prosince je ve výstavním sále muzea ve III. patře výstava prací turnovského sklářského výtvarníka Tomáše Málka a jeho spolupracovníků. V turnovské dílně Tomáše Málka vznikají plastiky do hmotnosti až 80 kg a velikosti do jednoho metru. Návštěvníci výstavy v muzeu nahlédnou do zákulisí náročné práce, díky které se na svět dostávají díla mnoha známých výtvarníků. Vystaveny jsou i její výsledky, tj. asi 25 kusů skleněných plastik od mnoha českých i zahraničních umělců – např. Latchezara Boyadijeva, Richarda Čermáka, Evy Vlasákové, Ivany Šrámkové či Markéty Šílené. Nechybí ani ani vlastní práce Tomáše Málka a jeho blízkých spolupracovníků – Tomáše Flanderky a Ondřeje Košťála.
► Na Dlaskově statku v Dolánkách je vánoční výstava. Tentokrát nese název „Vánoce chystáme aneb aby všeho bylo dost“. Výstava v souvislosti se stálou expozicí podomácké výroby návštěvníkům přiblíží, jak vypadaly přípravy vánočních svátků, pohoštění pro hosty i jak vypadala adventní a vánoční kuchyně našich babiček a prababiček na velkém statku. Expozice je zpřístupněna od 1. do 30. prosince, statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin (24. – 26. 12. je zavřeno). Na Dlaskově statku se uskutečnilo již na 90 výstav, letos poprvé tu je také venkovní betlém.
► V Galerii Safír v muzeu je výstava fotografií z Bozkovských jeskyní (potrvá do 5. ledna 2008).
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí (Galerie U zlatého beránka) je výstava fotografií Otakara Kudrnáče (do 3. ledna 2008).
► V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je výstava fotografií Moniky Šilhánové – Tak jak vidím svět (potrvá do 3. ledna 2008).
► Divadelní galerie turnovského městského divadla – výstava obrazů Martina Vencla.
► V turnovské městské knihovně je až do konce ledna výstava fotografií Jiřího Večerníka „Národní parky Kalifornie“, taktéž do konce ledna se do knihovny můžete přijít podívat na „Ilustrace Pověstí Eduarda Petišky“ – výstava ilustrací z dílny žáků Základní umělecké školy v Turnově, které vznikaly pod vedením akademické malířka Evy Mastníkové. Ilustrace byly vytvořeny v rámci roku spisovatele Eduarda Petišky a také Josefa Lady.

ZA HUMNY:
► SEMILY. Do 18. ledna 2008 je ve Státním okresní archivu Semily výstava obrazů Jiřího Salaby. Výstava je přístupná ve všední dny od 8 do 16 hodin, v pondělí a ve středu do 18 hodin.
► LOMNICE NAD POPELKOU:
– Až do konce ledna je v Zámecké galerii výstava pohledů a fotografií Lomnicka se zimními motivy.
Městské muzeum a galerie v Lomnici nad Popelkou má otevřeno út – pá 8 -16 hodin, so 9 – 16 hodin, ne 9 – 12 hodin. Stálé expozice: Historie města, Reprezentační místnost rodiny Šlechtů (přístupná pro předem objednané skupiny), Galerie regionálních malířů, Národopis, Mineralogie, Zoologie, Výstavní síň, Památník J. Seiferta. Prohlídky města s průvodcem – na základě tel. domluvy.
Výstavy: Do neděle 6. ledna 2008 je zde VI. VÝSTAVA PODKRKONOŠSKÝCH BETLÉMŮ. K vidění jsou betlémy různých velikostí, stáří i provedení včetně mechanických. Exponátem z největší vzdálenosti bude betlém z Chorvatska, velkou část exponátů zapůjčila partnerská muzea z okolí (Jičín, Náchod, Nová Paka).
– AION MUSIC CLUB, pátek 21. prosince od 20 hodin – WE ARE NOT KOOL – koncert (gourock – Skotsko). Vstup zdarma.

OSTATNÍ:
► Městský úřad v Turnově vydává koncem tohoto roku asi po 15 letech aktualizovanou nástěnnou tištěnou mapu čísel popisných. Měřítko 1:5000, rozměr 120 x 140 cm, cena – pouze papír 2.200 Kč, papír + laminace 2.700 Kč. Zájemci o zakoupení předejte požadavky na Odbor správní MěÚ ve Skálově ulici, Ing. Fišer, tel. 725 072 580, 481 366 818, z.fiser@mu.turnov.cz
► V pondělí 31. prosince 2007 nebude na MěÚ Turnov úřední den. Úředním dnem naopak bude čtvrtek 27. prosince, kdy si na MěÚ své věci budete moci vyřídit v době od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin.
► Městská knihovna Antonína Marka v Jeronýmově ulici upozorňuje na změny v půjčovní době. Knihovna v hlavní budově bude zavřena na Silvestra 31. prosince a na Nový rok, pobočka v Turnově II. bude naposledy otevřena v roce 2007 ve čtvrtek 20. prosince a opět se na čtenáře bude těšit ve čtvrtek 3. ledna 2008. Ostatní pobočky budou mezi svátky uzavřeny a opět zahajují svůj provoz v prvním lednovém týdnu roku 2008.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.