UNIKÁTNÍ DÍLO TURNOVSKÉHO RODÁKA FRANTIŠKA KHYNLA OPĚT ZDOBÍ SYCHROVSKÝ ZÁMEK

0

U příležitosti reinstalace prohlídkového okruhu Zlatý poklad, jehož základem je kolekce 16 děl významného turnovského rodáka, klenotníka Františka Khynla, byli ve středu 12. září oceněni vítězové soutěže Památka roku 2017 Libereckého kraje. Titul a finanční odměnu ve výši 50 tisíc Kč převzali z rukou Květy Vinklátové, členky rady kraje, za rekonstrukci Zámeckého areálu Návarov manželé Turkovi a za obnovu barokní fasády papírny Hamr na Jezeře pan Rudolf Krejčí.

K slavnostnímu aktu předání ocenění došlo na zámku Sychrov, kde byl zároveň představen nový, resp. reinstalovaný prohlídkový okruh Zlatý poklad. Jeho základ tvoří kolekce 16 děl klenotníka Františka Khynla (25. června 1907 v Turnově – 25. března 2003 v New Yorku), význačného šperkaře a zlatníka.
Dílo Františka Khynla má vysokou uměleckořemeslnou úroveň klasického směru českého klenotnictví. Vystavená kolekce je velice různorodým souborem nejen, co se týká materiálové stránky, tematického zaměření, ale i provedení (od bronzových reliéfů Apokalypsy ke stříbrným a zlatým plastikám na plaketách nebo podstavcích až k robustním šperkům).

Z materiálů bylo použito většinou stříbro, zlacené stříbro nebo osmnáctikarátové zlato, platinové detaily, masivní desky z drahých kamenů (horský křišťál, jaspis, achát, mramor, zkamenělé dřevo) nebo krystalické útvary (turmalín) a šperkové kameny (české granáty, smaragdy, safíry, rubíny, perly), z nichž největšího počtu dosahují brilianty různé velikosti a výbrusu. Z pohledu motivu je často uplatňováno nahé nebo poloobnažené ženské tělo (Afrodita, Dýka Láska a Válka, Faust a Markétka, Harfa…). Zcela mimořádné úrovně dosahuje řemeslné provedení všech prací.

Dar Františka Khynla České republice byl poprvé prezentován veřejnosti 12. září 2003. V zimních měsících 2017/ 2018 byla provedena reinstalace původní trasy s názvem „Klenotnice“. Prostor byl doplněn o vitrínu, v níž jsou nainstalovány předměty z drahých kovů a slonové kosti z mobiliárního fondu zámku Sychrov, které dosud nebyly představeny veřejnosti. Jedná se o předměty sakrálního charakteru – monstrance, kalichy, patény, relikviáře.

Prohlídková trasa je zpřístupněna denně v návštěvní době zámku Sychrov, jednotné vstupné činí 100 Kč, pro děti do 6 let je vstup zdarma. Omezen je ale počet osob ve skupině a to na 10, z bezpečnostních důvodů zde není povoleno fotografování.
Celá reinstalace prohlídkového okruhu, který dostal název „Zlatý poklad“, byla výrazným způsobem podpořena Nadací Preciosa. Nadace Preciosa je tradičním podporovatelem kulturních aktivit zámku Sychrov již od poloviny 90. let 20. století.
(Zdroj: Lucie Bidlasová, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ, ÚPS Sychrov, bidlasova.lucie@npu.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.