TÝDEN KNIHOVEN 2010: 1. – 10. října 2010

0

Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlásila již 14. ročník celostátní akce Týden knihoven. Letošní motto – KNIHOVNA PRO VŠECHNY. Městská knihovna Antonína Marka v Turnově slaví letos neuvěřitelných 190 let od svého založení (je druhá nejstarší v zemi!). Proto byla vybrána, aby uspořádala za velké finanční pomoci města Turnov celostátní Knihovnický happening. Ten se uskutečnil na zahájení knihovnického týdne v pátek 1. října. Průvod zhruba 200 knihovníků z Čech a Moravy prošel městem do areálu muzea, v pátek večer se na Střelnici uskutečnilo společenské setkání.

Při páteční procházce městem knihovníky provázely historické osobnosti: Antonín Marek a Josef Pekař. Ty si s velkou chutí a nadhledem zahráli místní ochotníci Petr Haken a Honza Pekař, zvlášť výstup před Markovým domem Na Sboře, kde je přivítal duchovní Ondřej Halama, se jim velmi povedl a sklidili velký aplaus přítomných. V městském parku knihovníci zasadili knihovnický strom, v muzeu se seznámili s Kamenářským domem, v atriu byl pro ně připraven doprovodný program… To vše za organizace neúnavné Evy Kordové!

n201010012340_vakci_112_knihovna

n201010012340_vakci_113_knihovna

n201010012340_vakci_114_knihovna

Program týdne knihoven v Turnově:

 

* Pondělí 4. října

– Velké říjnové čtení. Zahájení celostátní akce na podporu čtenářství a na počest 200. výročí narození básníka K. H. Máchy. Celodenní akce bude doplněna dalšími pořady. Hudební doprovod Monika Szantó – flétna. Průvodní slovo Vlastislav Hnízdo a Eva Kordová. Dětské oddělení knihovny, začátek v 8.00 hodin. 

– Máchovské variace. Pořad pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

 

* Úterý 5. října

– Druhé a další čtení. Pestrý program o knížkách, knihovně, čtenářích, ilustrátorech, spisovatelích. Určeno žákům I. stupně základních škol. Dětské oddělení knihovny, začátek v 8.00 hodin.

– Máchovské variace, opakování programu pro obyvatele DD Pohoda a zájemce z řad veřejnosti. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.

 

Středa 6. října

– Legrační dům. Zahájení projektu Druhé a další čtení pro žáky druhých ročníků základních škol – beseda se spisovatelem Jiřím Kahounem a ilustrátorem Jiřím Fixlem. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin.

– Za pohádkou pohádka z kouzelného kukátka. Představení loutkářského souboru Na Židli. Dětské oddělení knihovny, začátek v 16.00 hodin.

 

Čtvrtek 7. října

– Klub Matýsek opět zahajuje. Pro maminky z Mateřského centra Náruč a děti z mateřských škol pestré tvořivé dopoledne pod vedením akademické malířky Evy Mastníkové. Dětské oddělení knihovny, začátek v 9.00 hodin.

– Město Turnov dnešních dnů. Beseda o současném dění v našem městě se starostkou Hanou Maierovou. Dalším hostem bude Luboš Trucka, velitel městské policie. Klubovna DPS Výšinka, začátek ve 14.00 hodin.

 

Pátek 8. října

– Knížka malovaná aneb Ilustrace není legrace. Tvořivá beseda zaměřená k výročí spisovatele a básníka Františka Hrubína a malíře a ilustrátora Jiřího Trnky. Dětské oddělení knihovny, začátek v 8.00 hodin.

 

Součástí Týdne knihoven bude také amnestie dlužníků, registrace nových čtenářů v dětském oddělení knihovny zdarma a vedle tradiční ankety Provázkiáda aneb Podej ruku knihovně, další anketa: Když se řekne knihovna?

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.