TURNOVSKÝ FILMOVÝ BŘEZEN – TO JE ZEJMÉNA PROJEKT 100

0

Občas je v Turnově slyšet názor, že nabídka filmových představení neodpovídá současným trendům a je velice úzká, převážně proamerická. Nechci soudit, ale musím se přiznat, že k této skupině lidí občas patřím a nebýt nadšení lidí kolem Filmového klubu, asi bych toho do kina už mnoho nenachodil. Samozřejmě své má možná na svědomí odlehlé umístění zdejšího kina nebo jeho technické vybavení, které již neodpovídá současným možnostem a diváckým požadavkům, a proto je návštěvnost kina taková, jaká je. Bohužel na návštěvnosti kvalitních filmových představení se přesvědčivě ukazuje, že tradičně zakopaný pes je možná někde úplně jinde.

Je to právě zdejší Filmový klub, který s neutuchající vůlí představuje kvalitní filmy z evropské i celosvětové produkce, které v tom dobrém slova smyslu snesou ta nejpřísnější kvalitativní měřítka. A takovou možností a příležitostí milovníků dobrého filmu je PROJEKT 100, který v letošním roce putuje po České republice mezi téměř stovkou kin a turnovské BIO RÁJ k nim patří! Pro ty, kteří prozatím nevědí, o co se jedná, malá nápověda. PROJEKT 100 je každoroční putovní filmová přehlídka, která si za 17 let svého trvání vydobyla podobně kultovní status, jakým se pyšní Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Ostatně proč ne, vždyť obě tyto akce má „na svědomí“ stejný pořadatel – Asociace českých filmových klubů.

Jak to vše začalo? Již koncem 80. let mezi mladými lidmi velmi rezonoval festival nazvaný Letní filmová škola, který se stal příležitostí k setkávání lidí, kteří chtěli vidět kvalitní filmy, z nichž některé předlistopadový režim z politických důvodů zakázal. Tehdy bylo festivalové centrum v nedalekém Trutnově. V devadesátých letech se festivalové dění přestěhovalo do Uherského Hradiště a filmoví nadšenci tam jezdili, aby mohli vidět unikátní snímky Jeana-Luca Godarda, Alfreda Hitchcocka, Andreje Wajdy, Larse von Triera a celé řady dalších světových tvůrců. Vývojem doby se tito filmoví nadšenci začali ptát, proč musí jezdit tak daleko a proč jen jednou za rok? Proč by nešlo, aby se tyhle filmy dostaly také do jejich kina, aby si je mohli užít v pohodlí s přáteli. A tehdy napadlo ředitele festivalu Jiřího Králíka rozdat anketní lístky s dotazem, jakých 100 filmů považuje divák v dějinách kinematografie za zásadní. A diváci odpovídali a Jiří Králík nejen přemýšlel, ale konal. Sto filmů bylo moc a jen stěží by našel tolik kin, která je budou ochotna uprostřed návalu amerických filmů zařadit. Vznikla myšlenka na Projekt 100, na kterém se postupně představí ty filmy, které si diváci přáli. S realizací se začalo první várkou v roce 1995 u příležitosti výročí 100 let české kinematografie s tím, že projekt bude trvat po dobu následujících 10 let. Mezi prvními uvedenými filmy byly třeba Perličky na dně, povídkový film, na jehož vzniku se podílela generace československé nové vlny, Markéta Lazarová, nebo Pink Floyd a jejich The Wall, unikátní dokument Allana Parkera. V rámci přehlídky bylo uvedeno 160 filmů z celého světa. Nových titulů i starých klasik, které ale dnes už v kině neuvidíte. Přestože původní záměr byl naplněn, rozhodl se pořadatel v tomto projektu pokračovat i po roce 2005, a tak Projekt 100 stále žije.

 

Letošní ročník Projektu 100 má zvlášť atraktivní téma – lásku, a tak se můžeme těšit na filmy vypovídající o různých podobách lásky a vášně.

Na co konkrétně se budete moci do turnovského kina zajít podívat? Ve středu 2. března je to film Další rok (VB/2010/rež. Mike Leigh) – nápadité, citlivé a hluboce lidské drama o nešťastných a osamělých životech přátel a příbuzných kolem šťastného postaršího manželského páru, 9. března kino promítá jemně melancholickou komedii o realitě lásky a manželství, plné důmyslných vyprávěcích postupů a vizuálních nápadů Velká láska (Fr/1969/PierreÉtaix) a 16. března Erotikon (ČR/1929/Gustav Machatý) – asi nejdůležitější český film němé éry o temném vzplanutí duše prosté železničářovy dcery k proradnému záletníkovi. A pak už nám začne jaro a 23. března se představí film Druhá strana mince (Pl/2009/Borys Lankosz), objev letošní přehlídky a podle dramaturgů jeden z nejlepších filmů polské kinematografie, jaké kdy byly natočeny. Situační tragikomedie plná černého humoru o stalinském Polsku a ženě, která se skrze mladého muže, do nějž se zamiluje, dostává do konfliktu s vládnoucím režimem. Dalším promítaným dílem bude 30. března film plný mladého ducha a entuziasmu Puškvorec (Pl/2009/Andrej Wajda) o dvou životních konstantách – potřeby a nemožnosti lásky, které přichází příliš pozdě, a smrti, která přichází příliš nečekaně a brzy. Celá přehlídka bude ukončena 6. dubna tragikomedií Dobré srdce (Dánsko, Island, USA, Fr, D/2009/Dagur Kári), ve které nás děj zavede do jednoho drsného baru, jehož majitel se rozhodl skončit s tímto riskantním podnikáním a chce předat řemeslo mladíkovi bez domova, kterého potká na nemocničním pokoji poté, co prodělal pátý infarkt. Jejich další spolupráce ale ukáže, že mladík má příliš dobré srdce. Promítacími dny PROJEKTU 100 jsou středy, a to vždy od 20.00 hodin.

 

Co říci závěrem? Filmy uváděné v letošním PROJEKTU 100 nemají být v žádném případě zaměřeny jen na filmové intelektuály. Měl by to být svátek filmu určený všem, kteří mají rádi kvalitní současnou kinematografii a zajímají je i slavná díla minulosti. A ty filmy za nimi přijely do jejich města a do jejich kina.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.