TURISTICKÁ SEZONA ZAČÍNÁ, VALDŠTEJN MÁ NOVOU KASTELÁNKU

0

Dubnové víkendy, kdy jednotlivé památkové objekty pomalu zahajují novou návštěvnickou sezonu, jsou předzvěstí té sezony hlavní, která začne od května. Většina hradů a zámků v Libereckém kraji patří pod správu Národního památkového ústavu, například ale jedna z perel Českého ráje, hrad Valdštejn, je v majetku města Turnov, které se o památku již desetiletí opravdu příkladně stará, což je i na stavu objektu vidět. Přímo v Turnově se potom od 1. května rozeběhne sezona i v synagoze v Krajířově ulici, další vyhledávaný objekt lidové architektury – Dlaskův statek v Dolánkách – má od soukromého vlastníka pronajato Muzeum Českého ráje.

n201204192236_tz_06_012_sychrovTváří letošní sezony na památkových objektech pod patronací libereckého památkového ústavu je známá kreslená postavička Rudy Pivrnce, kterou stvořil smržovský kreslíř a sáňkař Petr Urban. Jak zaznělo při oficiálním zahájení nové sezony na sychrovském zámku, Ruda Pivrnec opustil své tradiční hospůdky a napříště se nechá inspirovat malebností a tajemstvími hradních a zámeckých prostor. A nejspíš se můžeme těšit i na nové kresby, popřípadě novou knihu…


Co je nového na jednotlivých památkových objektech?

Státní zámek HRUBÝ ROHOZEC
Zde je přístupno přes dvacet místností, které v minulosti sloužily jako reprezentační a obytné pokoje původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. Zařízení interiérů se dochovalo se všemi detaily, takže zámecké pokoje působí dojmem, jako by je jejich někdejší majitelé právě opustili. Mezi nejkrásnější prostory zámku patří knihovna s portrétní galerií předků a novogotická jídelna v podobě rytířského sálu. Můžete se také těšit na dětské pokoje hraběcích synů, z novinek letošní sezony je to na orientální salón a lokajna, což byla denní místnost pro personál.
Otevírací doba:
* duben a říjen: úterý – pátek: 10.00 – 15.00 hodin, soboty, neděle, svátky: 9.00 – 16.00 hod.
* květen – září: úterý – neděle: 9.00 – 17.00 hodin
Akce na zámku:
* 5. – 6. července: Móda sedmi staletí – výklad o historii zámku poskytnou průvodci v kostýmech reprezentujících módu od konce 14. do počátku 20. století.
* 4. – 5. srpna: Od Mikuláše k Mikuláši – prohlídky zámku oživené scénkami ze života někdejších majitelů (po celý den v rámci otevírací doby).
* 1.9. – Hradozámecká noc.
 V jednání je koncert Vlasty Redla.
          
Státní zámek SYCHROV
Novogotický zámek sloužil jako rezidence původem francouzské knížecí rodiny Rohanů. V letních měsících jsou zde dvě prohlídkové trasy a také výstavy v bočním křídle zámku a v zámecké konírně. Součástí zámeckého areálu je i rozsáhlý anglický park; příjemné občerstvení při procházce parkem nabízí kavárna v bývalé oranžérii, otevřená po rekonstrukci v roce 2011.
Otevírací doba:
* duben, září, říjen: pondělí – neděle: 9.00 – 15.30 hodin
* květen – srpen: pondělí – neděle: 9.00 – 16.30 hodin
* listopad – březen: pondělí – neděle: 10.00 – 14.00 hodin
Zámek je vyhlášený desítkami doprovodných akcí, letos tu souběžně proběhnou i čtyři výstavy:
* Technopolis –  interaktivní výstava je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. století.
* I král byl dítětem – výstava ukáže návštěvníkům, že i velcí panovníci byli někdy dětmi.
* Ať jedí koláče! – aneb životní styl u francouzského dvora před revolucí.
* Miroslav Horníček – milovníky humoru českého herce, spisovatele a režiséra Miroslava Horníčka jistě potěší výstava věnovaná tomuto umělci, která bude zpřístupněna 21. června.

Státní hrad TROSKY
Zřícenina gotického hradu, založeného koncem 14. století pány z Vartenberka, je jedním ze symbolů Českého ráje. Při prohlídce může vystoupat na hradní věž „Babu“ či na vyhlídku pod věží „Panna“. V červenci a srpnu hrad nabízí i příležitostné ukázky chovu a výcviku dravých ptáků.
Otevírací doba:
* duben a říjen: soboty, neděle, svátky: 8.30 – 16.00 hodin
* květen – srpen: úterý – neděle: 8.30 – 17.30 hodin
* září: úterý – neděle: 8.30 – 16.00 hodin
Akce na hradě:
* 18. srpna – Trosecký širák, 5. ročník přehlídky trampských písní.

Hrad VALDŠTEJN
Nejstarší hrad Českého ráje byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů z Valdštejna. V 18. a 19. století zde Valdštejnové vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou v prostředí starých ruin rodového sídla, okolních lesů a skal. Prostory byly upraveny v romantickém stylu, dnes je celý komplex opraven do podoby, která z hradu dělá jednu z perel regionu.
Otevírací doba:
* duben a říjen: soboty, neděle a svátky: 9.00 – 17.30 hodin
* květen až září denně: 9.00 – 17.30 hodin

n201204192236_tz_07_012_valdstejnHrad do nadcházející sezony vstupuje s jednou velkou novinkou. Kastelánku Andreu Jurášovou, dceru dřívějšího kastelána Ladislava Kouckého, který hradu svým obrovským úsilím vdechl nový život, po dobu mateřské dovolené zastupuje v roli kastelánky Eliška Krejčová. Ta žije v nedaleké Mírové pod Kozákovem a od svých 17 let o prázdninách na hradě pravidelně provázela návštěvníky. Eliška Krejčová je absolventkou Dějin umění na univerzitách v Olomouci a v Ostravě. Jak uvedla, stát se zastupující kastelánkou je pro ni velká výzva, ráda by zde realizovala některé nové nápady, byť sama přiznává, že běh prohlídek a doprovodných programů bude stejný nebo podobný letům minulým. Kromě tradičních prohlídek tu letos v sezoně budou mj. i noční prohlídky, které se tu poprvé konaly vloni. První velkou akcí bude zahájení turistické sezony v Českém ráji, které se uskuteční v sobotu 28. dubna, a Valdštejn je jedním z míst, kde se uskuteční doprovodný program.

(Připraveno s využitím TZ NPÚ Liberec)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.