TURISTÉ JSOU S NABÍDKOU ČESKÉHO RÁJE VĚTŠINOU SPOKOJENI, VÝHRADY JSOU K DOPRAVNÍ INFRASTRUKTUŘE A CENÁM

0

Návštěvnost turistických cílů (hrady, zámky, muzea atd.) v regionu v roce 2012 je srovnatelná s rokem 2011. Počet návštěvníků se snížil pouze o 2 %. K nejnavštěvovanějším objektům patří Zámek Dětenice (195 000), zámek Sychrov (106 789), Hrad a zámek Staré Hrady (103 000), Prachovské skály (110 000) a hrad Trosky (98 317). Návštěvnost v jednotlivých turistických informačních centrech a na turistických atraktivitách již několik let sleduje Sdružení Český ráj ve spolupráci s partnery. Výsledky šetření jsou průběžně uveřejňovány na internetových stránkách regionu Český ráj v sekci Monitoring návštěvnosti (www.cesky-raj.info).

Nárůst návštěvnosti zaznamenaly například Zámek Dětenice, Prachovské skály, Hrad a zámek Staré Hrady, Šťastná země, lovecký zámeček Humprecht, Pantheon, Loreta v Kosmonosích, Muzeum města Mnichovo Hradiště, Muzeum přírody Český ráj na Prachově, Městské muzeum a galerie v Lomnici nad Popelkou a Expozice pilníkářství v Jíloveckých roubenkách v Semilech. Celková návštěvnost v 68 sledovaných turistických cílech byla v roce 2012 – 1 392 167 návštěvníků.

Vývoj návštěvnosti v roce 2012 v turistických informačních centrech Českého ráje
Celková návštěvnost celoročních turistických informačních center (Turnov, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou, Jičín, Sobotka, Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav a Dolní Bousov) v roce 2012 byla srovnatelná s loňským rokem. Vzrostla o 3 %. Hlavní nárůst návštěvníků zaznamenalo především IC v Semilech a v Nové Pace. Nejvyšší návštěvnost měla již tradičně informační centra v Jičíně (46 501 !), Turnově (22 877) a Mladé Boleslavi (16 434).  Nepatrně se zvýšil počet českých návštěvníků (o 2 %). K výraznému nárůstu došlo u zahraničních návštěvníků. V roce 2012 jich do informačních center přišlo o 18,5 % více. Rapidní nárůst zahraničních návštěvníků zaznamenalo IC Jičín a částečně i Mnichovo Hradiště. Tento nárůst zahraničních návštěvníků by mohl být předzvěstí prolomení několikaletého úbytku zahraničních turistů v Českém ráji. Koresponduje se zvýšením počtu zahraničních turistů, kteří v roce 2012 přijeli do České republiky.

Celková návštěvnost informačních center včetně sezonních (Kněžmost, Nová Paka, Tábor u Lomnice n. P., Bozkov, Rovensko p. Tr.) byla v roce 2012 přes 250 000 návštěvníků. Z celkového počtu návštěvníků zahraniční turisté tvořili 4 % (v turistické sezoně 6 %). Nejvíce zahraničních hostů přijelo již tradičně z Německa, dále z Nizozemí a Polska. Zaznamenali jsme pokles návštěvníků ze Slovenska. Služby jednotlivých turistických informačních center využívají ve značné míře nejen turisté, ale i místní obyvatelé.

Tradičně do Českého ráje přijíždějí hlavně Němci, následovaní Poláky, Holanďany a Slováky.

Důležitá data o skladbě tuzemských návštěvníků našeho regionu jsou zajišťována agenturou CzechTourism již od roku 2010 do roku 2014 ve dvou vlnách ročně (zimní a letní).
V letní sezoně 2012 probíhalo šetření v Českém ráji od 23. 6. do 6. 9. Bylo osloveno 903 respondentů ve významných turistických lokalitách Českého ráje metodou osobního dotazování. Výstupy jednotlivých monitoringů najdete na internetových stránkách České centrály cestovního ruchu – CzechTourism  (monitoring.czechtourism.cz).  Zjistíte zde např. způsob trávení volného času návštěvníků, jejich spokojenost s turistickou nabídkou a kvalitou poskytovaných služeb. Tyto internetové stránky byly také využity jako zdroj pro zpracování tohoto textu.

Letní šetření 2012 opět potvrdilo, že do Českého ráje nejčastěji přijíždějí návštěvníci ze vzdálenosti nad 100 km. V létě 2012 se však zvýšil počet přijíždějících ze vzdálenosti 21 až 50 km. Do lokality se turisté zpravidla dopravili autem, v doprovodu partnera/partnerky či přátel (4 z 5). V létě 2012 přijížděli rodiny s dětmi častěji než v létě 2011. Polovina návštěvníků přijela pouze na jeden den. Ubytováni byli převážně v penzionech (14 %), případně přenocovali u známých (11 %) nebo v kempech (8 %). Celkem 48 % nebylo v Českém ráji ubytováno. V restauracích se stravovaly 3/4 návštěvníků. Průměrná denní útrata se mírně snížila a obvykle se pohybovala do 500 Kč (64 %).

A proč návštěvníci přijíždějí do Českého ráje? Nejčastěji přijeli za poznáním (31 %), relaxací (26 %), velká část jich přijela také za turistikou a sportem (18 %). Nejlákavější aktivitou pro ně byla poznávací turistika (54 %), pěší turistika (42 %), cykloturistika (24 %) a oproti loňskému létu vzrostla atraktivita koupání a vodních sportů (z 20 % na 22 %). Oproti minulému létu bylo v regionu více tzv. prvonávštěvníků (z 21 % na 23 %).
Důležitou zprávou je, kde návštěvníci získávají informace o Českém ráji.  Nejčastěji to je na internetu (43 %) a od příbuzných a známých (22 %). Hlavním impulsem návštěvy bylo nejčastěji doporučení známých (26 %) a v případě opětovné návštěvy i vlastní dobrá zkušenost (43 %).

Celková spokojenost návštěvníků s Českým rájem je velmi vysoká. Loajalita mírně poklesla, přesto Český ráj 70 % turistů při výběru místa dovolené upřednostňuje. Výhrady měli především k dopravní infrastruktuře a cenové úrovni služeb. Nespokojenost s dopravní infrastrukturou zaznamenáváme již řadu let.

Monitoring CzechTourism se zaměřil i na porovnání chování návštěvníků v letech 2010, 2011 a 2012. Postavení automobilu coby hlavního prostředku dopravy do regionů v průběhu let posiluje na úkor nižšího využívání hromadné dopravy. Od roku 2010 je trendem nárůst středně dlouhých pobytů (1- 7 nocí: 43 % → 47 %), naopak mírně ubylo jednodenních výletů. V souvislosti s tím mírně vzrostlo využívání ubytovacích zařízení.
Ubylo těch, kteří do regionu zavítali poprvé, o opětovné návštěvě do půl roku uvažuje 39 % lidí (vs. 36 % v roce 2010). Oproti roku 2010 si dnes turisté méně všímají reklamy v tisku a naopak více zaznamenávají internetovou, venkovní a televizní reklamu. Turisté uvádějí, že jejich pobyt v regionu na den a osobu je levnější než v roce 2010 (57 % → 64 % útrata do 500 Kč).

(Zdroj: Pavla Bičíková, Sdružení Český ráj, bicikova@cesky-raj.info)

монастырский чай

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.