Dobrých zpráv není nikdy dost. Zvlášť v záplavě běžného zpravodajství celostátního, evropského či světového charakteru. V něm na akce podobné té, která se v neděli 31. srpna odehrála na Bukovině, moc místa není. Za přispění turnovské radnice, resp. rozpočtu města, a především osobním přístupem občanů této okrajové městské části byl zdejší kostelík sv. Václava znovu uveden do života. Poprvé byl slavnostně vysvěcen 30. září 1939, tedy v dobách, kdy před českým národem byla léta chmurného nacistického a posléze komunistického útisku. Symbolicky se tedy v roce 75. výročí kostelík vrací, aby zase sloužil lidem. Budou-li o to stát…
„Nikdy se nemůže nic krásného odehrát, když bychom řekli: Ono se to musí stát, nebo ono se to nějak udělá. To ono není nic, to ono není nikdo. Vždycky musí být nějaký osobní lidský činitel, který nespoléhá jen sám na sebe, ale na pomoc ostatních i na pomoc Boží. Pak se něco krásného může vybudovat,“ uvedl při slavnostním znovuvysvěcení kostelíka k asi sedmi desítkám přítomných litoměřický biskup Jan Baxant. Ten je známý svým specifickým smyslem pro humor i svojí vřelostí k bližním. „Bohu díky, že jsme přežili všechna ta temná období, kdy se místa, jako je váš kostelík, zamykala, mávalo se nad nimi rukou. Obzvláště v naší litoměřické diecézi se takovéto stavby bouraly a ničily. Za minulého režimu bylo v našem regionu násilím zlikvidováno sto sakrálních staveb, chrámů a kaplí. Ale ještě nám jich v diecézi patnáct set zbylo,“ dodal s úsměvem biskup. Poté vysoce ocenil snahu místních lidí i snahu města, které má památku ve svém majetku, za uvedení kostelíka zpět do života.
Náklady na opravu byly ve výši 80 tisíc korun. Rekonstrukce se týkala střechy, atiky, venkovní fasády a vnitřní výmalby stěn. První bohoslužba po znovuvysvěcení se v kostelíku sv. Václava uskuteční v neděli 28. září 2014 od 14.00 hodin. Mši bude vést turnovský vikář Václav Vlasák.
(TvA s využitím TZ města Turnov)