POMNÍK VÝZNAMNÉMU RODÁKOVI NA VYŠEHRADĚ JIŽ ZASE DĚLÁ TURNOVU ČEST

0

Národní buditel, kněz v blízké Libuni, mj. zakladatel turnovské knihovny jako jedné z prvních v Čechách. Od narození Antonína Marka letos uplynulo 230 let (5. září 1785, Turnov – 15. února 1877, Praha). Dnes již legenda, která našla poslední místo odpočinku na pražském vyšehradském hřbitově v sousedství velikánů českého národa. Jeho současný pomník pochází z roku 1934 a po odhalení jej zřizovatelé odevzdali v ochranu a do péče spolku Svatobor, který o hroby na Vyšehradě pečuje. Na pořízení pomníku byla pořádána veřejná finanční sbírka, hlavním hybatelem vzniku pomníku byl předválečný Kroužek turnovských rodáků v Praze. V posledních letech byl hrob v dezolátním stavu.

n201509301729_vakci_188_015_marekNa popud starosty Turnova Tomáše Hockeho bylo vyvoláno jednání se spolkem Svatobor, restaurátorem Petrem Verichem byl zpracován rozpočet na obnovu tohoto náhrobku ve výši 28.750 Kč. Tuto částku turnovští zastupitelé schválili jako dar spolku Svatobor na svém minulém zasedání. Práce na úpravě pomníku již proběhly.

V pátek 25. září se u hrobu konala malá slavnost za účasti vedení města (místostarostka Petra Houšková), spolku Svatobor (Václav Potoček) a dalších čestných hostů. Přítomna byla i skupinka turnovských žáků ZŠ v Žižkově ulici, kteří na místo dorazili se svojí paní učitelkou Janou Kepkovou a knihovnicí a radní města Evou Kordovou.

n201509301729_vakci_187_015_marekPomník turnovského rodáka Antonína Marka je nyní ve stavu, který jeho rodnému městu zase může dělat čest!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.