TŘI PLUS JEDNA NOVINKA Z ČESKORAJSKÉ KNIHOVNIČKY: LEGENDÁRNÍ ROVENSKÝ LÉKAŘ

0

V loňském roce jsme zaznamenali několik zajímavých přírůstků do knihovničky Českého ráje. Knihy by neměly chybět v domácích knihovnách všech milovníků našeho regionu, bylo by příjemné, kdyby se o nich zmínili i učitelé a školáci tak mohli objevit nové rozměry. I v regionech mimo velká centra žijí lidé, kteří zde zanechali (a zanechávají!) pořádnou stopu. Navíc je tu ta výhoda, že je poměrně jednoduché se vypravit na místa, o kterých knihy vyprávějí. První přírůstek do českorajské knihovničky se jmenuje: Neobyčejný život Arnošta Kruse. Je o legendárním lékaři, který za tzv. První republiky působil v Rovensku pod Troskami a ovlivnil život tohoto městečka natolik, že z toho částečně žije dodnes.

n201601142255_vakci_07_016_krusArnošt Krus (1894 – 1952), rodák z nedalekých Holenic, jako mladík bojoval v zákopech I. světové války. Po absolvování lékařské fakulty velmi záhy zakotvil na celý život v Rovensku pod Troskami, kde byl vyhledávaným lékařem, lidumilem a podporovatelem kultury. MUDr. Arnošt Krus je dnes možná trochu pozapomenutou osobností regionu. Ale jen díky jeho energii a neuvěřitelnému množství společenských kontaktů a vazeb se podařilo pro Rovensko získat jedno z nejkrásnějších sousoší – Rozhovor – a kulturní život tohoto města měl v meziválečném období nebývale vysokou úroveň.

„Odkaz Arnošta Kruse byl tématem mé diplomové práce na vysoké škole, díky porozumění a zájmu lidí z libereckého nakladatelství Bor, které se mimo jiné věnuje vydávání regionální literatury, jsem dostal příležitost původní diplomovou práci přepsat do knižní podoby a zejména rozšířit o rodinné snímky a dobové fotografie,“ uvádí autor knihy MUDr. Jaroslav Porš.
 
n201601142255_vakci_08_016_krusKniha mapuje Krusův život, jeho působení v první světové válce, zapojení v odboji v období protektorátu za druhé světové války, smrt parašutistů z Antimony u něj v ordinaci. Je v ní zachycena jeho obrovská zásluha na získání unikátního a ceněného sousoší Rozhovoru od prof. Drahoňovského, které dodnes zdobí rovenské náměstí. Autor se věnuje i jeho dalším kulturním aktivitám a společenským kontaktům – do městečka pod Troskami za ním jezdili mj. malíř František Kaván, herec Jaroslav Vojta, archeolog  prof. Čadík, sochař Otakar Španiel, jeho bratr generál Španiel, Karel Vik, chirurg Arnold Jirásek, malířka Marie Fišerová-Kvěchová, skladatel J. B. Foerster a další. Vesměs velké české osobnosti tehdejší doby.

Slavnostní uvedení knihy se uskutečnilo ještě před vánočními svátky v loňském roce, zakoupíte ji v knihkupectvích v regionu za 147 Kč.

n201601142255_vakci_09_016_krus

n201601142256_vakci_10_016_krus

n201601142256_vakci_11_016_krus

V roce 2012 jako připomínka 60. výročí úmrtí byl natočen krátký dokumentární film, který tuto osobnost plně vystihuje. Text scénáře se opírá o dokumenty z archivu MUDr. Arnošta Kruse, o vzpomínky dcery Evy a o historickou univerzitní práci MUDr. Jaroslava Porše „Lékař na malém městě v 1. polovině 20. století“. (Kamera a střih Adam Syrovátka, scénář Eva a Miloš Syrovátkovi a Jaroslav Porš, režie a produkce Miloš Syrovátka.)
První díl ZDE
Druhý díl ZDE

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.