TAMDOLETMA: KONEC ROKU VE ZNAMENÍ NOVINEK

0

Turnovská kapela TAMDOLETMA, která na zdejší hudební scéně není žádným nováčkem, se rozhodla pojmout letošní podzim a zimu tak, že o sobě dá zase trochu vědět. Seskupení doposud dvou hudebníků se pohybuje na pomezí akustického alternativního blues, folku i rocku. Texty jejich písní jsou ryze české, narozdíl od starších věcí se aktuální skladby zdají být o poznání vážnější.

„Už asi nejsme úplně to veselý hospodský duo k zasmání se u piva. Není to plánovaná strategie, ale ty písně samy od sebe v poslední době vznikají v trochu jiném duchu. A je to tak dobře. Těžko říct, jestli by nám dnes ještě někdo věřil text o souložení spolužaček v kabince na vlakovém nádraží. Řešíme už jiný věci,“ poznamenává k tomu František Jaroš, zpěvák, kytarista a klavírista kapely v jedné osobě. V průběhu roku skupina koncertuje v Turnově i v dalších koutech republiky. Pravidelně se několikrát ročně vrací do Prahy a Hradce Králové, kde má vedle publika i své hudební kamarády a spřátelené kapely.
Dalšími členy skupiny TAMDOLETMA jsou Vojtěch Tomášek, jehož doménou jsou housle a viola a od léta tohoto roku hraje kapela ve třech, protože ji doplnil Marek Gerlich na akustickou kytaru a baskytaru.

V roce 2016 vydali zatím poslední CD s názvem HEY JOE, na které letos navazují krátkou hudební nahrávkou obsahující tři písně. Nové EP nese název Zvonky. „Nejsou to žádné Zvonky štěstí, ale obyčejné domovní zvonky, které mají něco společného s každou z těch tří věcí. Přesto, že výslovně se objeví jen v jedné z nich,“ doplňují. Na nahrávce budou k slyšení rovněž i bicí, které má na svědomí Jakub Mixánek.

Společně s novým EP natočila skupina také první oficiální videoklip, a to ke skladbě s názvem Sarajevo. „Ta píseň není přímo o Sarajevu jako městě, ale spíš o pocitu, který to jméno vyvolává. A to ať už o něm přemýšlíte se znalostí historických událostí, nebo byste ho slyšeli poprvé jen tak, bez jakékoliv souvislosti. Určitou krásu a tíhu má v sobě už jen to slovo. A k tomu je to kouzelný místo, jeďte tam!“ říká František Jaroš. Pro natáčení klipu si kapela vybrala jedno z nejmagičtějších míst Českého ráje, vrchol Kozákova. „Nemohli jsme to dopředu ovlivnit, ale nakonec nám vyšlo takové pošmourno, které ještě umocňuje melancholii celé písně,“ uvádí Jaroš. „Ten kopec, město v údolí, podzimní počasí… Pro to všechno byl Kozákov ideálním místem pro natáčení.“
Kamery se ujal Petr Cerman z Mnichova Hradiště, a kromě ženské postavy se v klipu objevují všichni, i hostující, členové kapely. Premiéra klipu se odehrála v neděli 25. listopadu.

Že se tvorba kapely proměňuje ve vážnější formu, dokazuje nejen zmíněný videoklip. Přesvědčit se můžete také na živém vystoupení, které proběhne v sobotu 22. prosince na Střelnici. „Vždycky před koncem roku uspořádáme koncert ´doma´, je to taková naše tradice. Bojujeme ale s prostorem, který tu chybí. Hrávali jsme různě po hospodách, jednou také na husitské faře a dokonce i ve zvláštní škole. Letos to tak vyšlo, že si střihneme vánoční večírek na Střelnici s kapelou Znouzecnost, takže čekáme, že to bude dobrej mejdan,“ zve zpěvák kapely na koncert. „EP bude ke stažení na internetu a k poslechu na Spotify, Deezeru a dalších serverech. Pár kousků možná uděláme i klasicky na CD, které vezmeme s sebou na koncert,“ dodává. Aby bylo koncertování před Vánoci živelnější, objeví se kapela na pódiu ve čtyřech. Tedy alespoň na některé písně i s bicími. Pokud si budete chtít odpočinout a vyměnit na chvíli konzumní šílenství za adventní pohodu, může být koncert kapel TAMDOLETMA a ZNOUZECNOST, který se koná v sobotu 22. prosince na Střelnici od 19.00 hodin, tou pravou akcí pro načerpání energie do posledních dnů v roce.
Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Viz také:
https://tamdoletma.cz/
https://www.facebook.com/TAMDOLETMA/

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.