SVÍČKY S SEBOU! SKAUTI VEZOU BETLÉMSKÉ SVĚTLO!

0

Než se dostane za okna domovů nebo na vánoční stoly, ochraňují plamínek před větrem či sněhem desítky skautských rukou. Jeho každoroční pouť a šíření celou Evropou je fascinující. Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – k nám skauti a skautky přivezou i letos. V sobotu 20. prosince se vlaky „rozjede“ do všech koutů republiky, kde si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů. Plamen každoročně putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předali skautským delegacím z celé Evropy. V pátek 19. prosince v 15.00 hodin světlo v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha převezmou od skautů a skautek zástupci církví a další významné osobnosti. Den poté se Betlémské světlo „rozjede“ vlaky do celé republiky.

V Libereckém kraji si můžete Betlémské světlo vyzvednout od soboty 20. prosince, kdy bude skauty dovezeno vlakem z Pardubic (R 1268) a následně se vydá do všech koutů regionu.

Na Turnovsku budete mít hned několik možností si světlo z Betléma vyzvednout. První bude v sobotu 20. prosince od 16.00 hodin u kapličky v Ohrazenicích, kde taktéž zazní koledy skautského sborečku. Stejné vystoupení proběhne v neděli 21. prosince od 14.00 hodin na hradě Valdštejně. I tam budete mít možnost přijít se svíčkou a odnést si světýlko. Největší již tradiční akce proběhne v úterý 23. prosince od 17.00 hodin na náměstí Českého ráje, kdy nejen vystoupí skautský sboreček, ale zároveň bude k vidění i živý betlém.

„Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě toto mohou skauti o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty a skautky jejich starosta Josef Výprachtický.

Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již po dvacáté páté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do téměř třiceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Jana Pekařová, mediální zpravodajka Libereckého kraje, www.betlemskesvetlo.cz

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.