SVÍČKY S SEBOU! SKAUTI VEZOU BETLÉMSKÉ SVĚTLO!

0

Než se dostane za okna domovů nebo na vánoční stoly, ochraňují plamínek před větrem či sněhem desítky skautských rukou. Jeho každoroční pouť a šíření celou Evropou je fascinující. Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – k nám skauti a skautky přivezou i letos. V sobotu 20. prosince se vlaky „rozjede“ do všech koutů republiky, kde si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů. Plamen každoročně putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předali skautským delegacím z celé Evropy. V pátek 19. prosince v 15.00 hodin světlo v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha převezmou od skautů a skautek zástupci církví a další významné osobnosti. Den poté se Betlémské světlo „rozjede“ vlaky do celé republiky.

V Libereckém kraji si můžete Betlémské světlo vyzvednout od soboty 20. prosince, kdy bude skauty dovezeno vlakem z Pardubic (R 1268) a následně se vydá do všech koutů regionu.

Na Turnovsku budete mít hned několik možností si světlo z Betléma vyzvednout. První bude v sobotu 20. prosince od 16.00 hodin u kapličky v Ohrazenicích, kde taktéž zazní koledy skautského sborečku. Stejné vystoupení proběhne v neděli 21. prosince od 14.00 hodin na hradě Valdštejně. I tam budete mít možnost přijít se svíčkou a odnést si světýlko. Největší již tradiční akce proběhne v úterý 23. prosince od 17.00 hodin na náměstí Českého ráje, kdy nejen vystoupí skautský sboreček, ale zároveň bude k vidění i živý betlém.

„Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru, přátelství a klidu a jsem moc rád, že právě toto mohou skauti o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce pro skauty a skautky jejich starosta Josef Výprachtický.

Světýlko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám letos dorazí již po dvacáté páté. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do téměř třiceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. K nám se Betlémské světlo dostalo až po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Jana Pekařová, mediální zpravodajka Libereckého kraje, www.betlemskesvetlo.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.