S´ODA PRE TUTE?! CO TO MÁŠ NA SOBĚ?! ANEB VÝSTAVA ROMSKÉHO ODĚVU, ŠPERKU A DOPLŇKŮ

0

Ve čtvrtek 15. září bude v turnovském Muzeu Českého ráje, jako součást programu Festivalu romské kultury, otevřena výstava věnovaná historii i současnosti romského odívání. Poutavě koncipovaná výstava je připravena ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně a představí nejen reprezentativní ukázky tradičního romského oděvu, ale také oděvní doplňky a ruční práce z textilu. Úvod k výstavě tvoří soubor fotografií s romskou tematikou, který svou jedinečnou poetikou výjevů ze života Romů od poloviny 19. stol. do počátku 2. světově války příjemně naladí na výstavu samotnou.

n201109121327_vakci_162_011_romVýstava „Co to máš na sobě?!“ obohatí vžitou představu o tradiční podobě romského oděvu, který je pro nás obvykle reprezentován dlouhou sukní s volány a našitými mincemi a pestrým šátkem. Za pomoci fotografií a citací zprostředkuje expozice chronologicky i místně bohatou tvář romského odívání a vedle šatů z různých koutů světa od indického sárí až po šaty španělských tanečnic představí také jeho nedílné součásti – nepřehlédnutelné šperky a další doplňky v podobě klobouků, dýmek či ozdob do vlasů. Dozvíte se mimo jiné, jak se svým šatem odlišoval vajda, tedy ústřední představitel dané romské komunity, jak podle oděvu poznáte olašského Roma nebo jak nepostradatelnou součástí šatu byla pro Romy teluňi posoťi – spodní kapsa. Informace načerpané na výstavě můžete doplnit výtvarným zážitkem v tvůrčí dílně nazvané „Sluší mi to?“, která bude v rámci festivalového programu probíhat v sobotu 17. září v Kamenářském domě.

Výstavu, realizovanou za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, bude možné v galerii muzea navštívit až do konce října. Vernisáž proběhne 15. září v 16.30 hodin a hudebně ji okoření nejen cikánské rytmy v podání Cimbálové muziky Dušana Kotlára.

 
PROGRAM FESTIVALU ROMSKÉ KULTURY V TURNOVĚ
 
* 15. září, 16.30 – Vernisáž výstavy S´oda pre tute?! aneb Co to máš na sobě?!, vystoupí Cimbálová muzika Dušana Kotlára.
 
* 17. září – Po celý den v Kamenářském domě výtvarná dílna „Sluší mi to?“ (papírové květiny do vlasů).
15.00-16.30 – Workshop romských řemesel, vedený zastupující ředitelkou Muzea romské kultury, Mgr. Janou Polákovou
16.00-17.00 Čtení romských pohádek s Evou Kordovou
17.00-18.00 Koncert Mário Bihári a Bachtale Apsa
20.00 Večerní projekce filmu SMRADI (v atriu na budovu muzea)
 
* 20. – 22. září – Program pro školy: besedy s lektory Libereckého romského sdružení doprovázené výtvarnou dílnou „Sluší mi to?“
 
* 22. září, 17.00 – Přednáška romistky Mgr. Ivy Hlaváčkové na téma Oděv Romů v kulturně historických souvislostech

Dílna „Sluší mi to?“ reaguje na otázku výstavy: „S´oda pre tute?/Co to máš na sobě?!“ Tvůrčí dílna je součástí muzejního „balíčku“ programů, které výstavu romského tradičního oděvu doplňují. V symbolickém „otazníku“ se prolíná dílna s festivalem romské kultury a zároveň navazujícím diskuzním programem, který se připojí k dílně jako komplexní balíček pro školy a gymnázia. Dílna „Sluší mi to?“ se nechává inspirovat typickým oděvním doplňkem romské kultury – květinou. Rudá růže evokující prudkost a živelnost Carmen může zdobit vlasy všech slečen a dam a jako získaná trofej uvíznout v klopě saka u pánů. Zda vám bude slušet? … uvidíte v zrcadle v Kamenářském domě o víkendu 17. – 18. 9. a od úterý 20. – 21. 9. 2011.

(Zdroj: tisková zpráva Muzea Českého ráje v Turnově)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.