SKLADBA TURNOVSKÉHO SKLADATELE MARTINA HYBLERA ZAZNÍ NA LETOŠNÍM ROČNÍKU PRAŽSKÉHO JARA!

0

Hudební festival Pražské jaro jen ojediněle uvádí v hlavním programu skladby soudobých autorů, a tak turnovský skladatel Martin Hybler dosáhl skutečně mimořádného úspěchu, protože jeho „Koncert pro hoboj a orchestr op. 26“ zazní na prestižním festivalu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. V neděli 31. května se můžete také vy stát svědky pro turnovskou kulturu výjimečné události!

Na jubilejním 70. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro provede koncertantní kompozici Martina Hyblera Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou mladého dirigenta Marka Šedivého. Hobojové sólo bylo svěřeno Johannesi Grossovi, který je laureátem loňské hobojové soutěže festivalu Pražského jara a též několika dalších významných mezinárodních soutěží. Je členem prestižního Orchestre Philharmonique de Radio France. Můžeme se tedy těšit na interprety té nejvyšší kvality.

n201505200943_vakci_100_015_hyblerSkladbám pro dechové nástroje se Martin Hybler věnuje systematicky už od dob studií na Akademii múzických umění v Praze, a patří k tomu nejlepšímu, co napsal. „Koncert pro hoboj a orchestr op. 26“ premiéroval v roce 2005 v pražském Rudolfinu orchestr PKF se sólistou Vilémem Veverkou na festivalu Pražské premiéry. Letošní debutující dirigent Marek Šedivý o této skladbě řekl: „Koncert pro hoboj a komorní orchestr od Martina Hyblera je skutečně skvělé, velmi propracované a působivé dílo, které si rozhodně zaslouží častější provozování. Sólista zde má možnost předvést snad vše, co lze na hoboj zahrát, a přitom tento fakt nevyznívá prvoplánově. Celý koncert je prostoupen velice zvláštní atmosférou, které Martin Hybler docílil například nápaditými komponovanými echo efekty, které posluchače unášejí takřka do jiného časoprostoru.”

Martin Hybler je uznávaný autor soudobé hudby a jeho skladby hrají přední česká koncertní tělesa, jako PKF – Prague Philharmonia, Moravská filharmonie Olomouc, Orchestr Berg, Filharmonie Hradec Králové nebo Jihočeská komorní filharmonie. Některé jeho orchestrální kompozice vznikly v rámci jeho dlouhodobé spolupráce s celosvětově úspěšným českým dirigentem Jakubem Hrůšou, např. inscenovaná symfonie Na příchodnou, nebo právě i Hobojový koncert. Turnované Martina Hyblera znají především jako klavíristu nebo jako dirigenta DPS Carmina a Turnovského orchestrálního sdružení. Martin Hybler je však výrazná osobnost spojená s nespočetnými dalšími hudebními aktivitami a událostmi posledních let. Provedení jeho skladby na letošním Pražském jaru se tak jistě stane významnou turnovskou hudební událostí, protože se jedná o jednoznačnou „kulturní Turnovskou pecku” letošního roku.

Jaroslav Stuchlík, jar.stuchlik@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.