ŘÍJNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(Nabídka je průběžně aktualizována) Zajímavá pozvánka do Žluté ponorky hned na první říjnový den, dále pak pozvánky na drakiádu na Kozákově, den architektury, Památný den Sokolstva, Kulturnov, 20. výročí Ochranovského sboru ve Skálově ulici, koncerty, divadla a cestopisné přednášky na Střelnici, koná se také první Pohovka.

Pátek 1. října
* IQLANDIA V PONORCE aneb Hravé vědecké odpoledne plné exponátů, miniworkshopů a prezentací dílny mladých vynálezců. U příležitosti zahájení provozu otevřené dílny FAB-LAB ve Žluté ponorce nás navštíví liberecká IQLANDIA s řadou zajímavostí, pokusů a science show (15.00, 15.45, 16.30). Slavnostní zahájení ve 14.45 hodin. Žlutá ponorka v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.
* SVĚT 3D TISKU PRAKTICKY – přednáška. Vše, co je třeba k 3D tisku, tiskárna Pruša MK3S a zkušenosti s ní. Přednášející: Ing. Dušan Ferbas (firma Solarmonitor), zakladatel kroužku Elektro laboratoř. Žlutá ponorka v Husově ulici od 17.00 hodin.
* LAXIGAL. Hudební večer s turnovskými rockery. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 2. října
* DRAKIÁDA NA KOZÁKOVĚ, 18. ročník tradiční show na Kozákově. Slet draků všech tvarů, velikostí a jmen.
Soutěž o nejlepšího vlastnoručně vyrobeného draka. Zahájení akce ve 13.00 hodin před Riegrovou chatou na Kozákově. Pořádá Klub českých turistů Semily, startovné dobrovolné.
* DÝŇOJABLKOBRANÍ. Turnovský spolek Zazemí ve spolupráci s Lesním klubem Kořínek a Samotočem Frýdštejn pořádají celodenní akci jako poděkování za úrodu. Začátek ve 14.00 hodin.
* DEN ARCHITEKTURY V TURNOVĚ 2021. Od 14.00 hodin je připravena procházka bývalou židovskou čtvrtí. Účastníci budou seznámeni s historií, současností i s výhledem do možné budoucnosti tohoto zajímavého místa v našem městě.
* ROUBOVANÝ VOKURKY. Turnovská parta hrající folk, country, rock i underground. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

 

Středa 6. října
* TOMÁŠ HÁJEK: JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA. Jihoafrická republika je rájem pro milovníky divokých zvířat v jejich svém přirozeném prostředí, ale také zemí úžasných přírodních krás a neuvěřitelně rozmanité krajiny. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Čtvrtek 7. října
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ. Pět různých témat, celkem 55 otázek, upravená pravidla a bodování, nová hlasovací aplikace. Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten s předstihem nahlásíte e-mailem na romana.holubova@kcturnov.cz. Vždy vyčkejte na zpětné potvrzení o registraci. K přihlášení je potřeba uvést: jméno týmu, počet členů, kontakt (e-mail nebo telefonní číslo). Týmy musí dorazit minimálně 20 minut před začátkem kvízu, nahlásit se u organizátora a usadit se ke stolu se jmenovkou svého týmu. Alespoň jeden člen týmu musí mít plně nabitý chytrý telefon. Vědomostní soutěž, kulturní kavárna KUS na Střelnici od 18.00 hodin, 200 Kč za tým.
* EVELYNA STEIMAROVÁ & VENDULA BURGER-BUDILOVÁ. První Pohovka nové sezony se známou českou herečkou a její dcerou. V průběhu večera zazní šansony od Edith Piaf či Evy Olmerové. Pohovka, Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné 250 Kč, senioři 200 Kč.

Pátek 8. října
* PAMÁTNÝ DEN SOKOLSTVA V TURNOVĚ. Připomínka památky tisícovek sokolek a sokolů, kteří obětovali své životy za svobodu a demokracii.
Program na náměstí Českého ráje:
14.00-16.00 prezentace činnosti Sokola, vystoupení dechové hudby se sokolskými písněmi
16.00-16.30 slavnostní nástup krojovaných sokolů, proslovy
16.30-17.00 průvod Skálovou ulicí, kladení věnců u pomníku M. Tyrše, pěvecký sbor se sokolskými písněmi
Program v Sokolovně ve Skálově ulici:
17.00-20.00 společné cvičení a setkání sokolů župy Ještědské
19.30-20.00 večer sokolských světel – rozsvícení svíček před Sokolovnou

Sobota 9. října
* KULTURNOV 2021. Oslava turnovské kultury v plné síle, a tak, jak ji znáte! Koncerty, divadelní představení pro děti i dospělé, BěhTurnov, dílničky a spousta dalšího. Multižánrový festival, KC Střelnice od 14.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 10. října
* JAZZOVÝ PODVEČER. Pizzerie Maškovka od 18.00 hodin, hraje Lédl Jazz Q.

Úterý 12. října
* VEČER NA SBOŘE – LÍPY VLÍDNÉ I MAJESTÁTNÍ. Autorský večer se spisovatelkou Marií Hruškovou a jejími hosty. Uvedení její nové knihy za účasti zástupce nakladatelství Kazda, režiséra a písničkáře Bedřicha Ludvíka, výtvarníka a spisovatele Martina Patřičného, autora fotografií Pavla Hossla. Dům Na Sboře ve Skálově ulici od 18.00 hodin.
* TOMÁŠ PFEIFFER: KONCERT NA VODNÁŘSKÝ ZVON. Zámecká galerie na zámku Sychrov od 19.00 hodin. Více na www.dub.cz.
* iMUZA uvádí: Anna Šteklová a Ladislav Kozderka. Zahajovací koncert nového ročníku THV představí pozounistku Annu Šteklovou a virtuosa Ladislava Kozderku. Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 140 Kč, na místě 170 Kč.

Středa 13. října
* LENKA ELBE. Hostem Petra Viziny bude letošní držitelka ceny Magnesia Litera. O literatuře, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstup volný.

Čtvrtek 14. října
* ČESKOSLOVENSKÁ ARMÁDA NA STŘEDNÍM VÝCHODĚ. Jan Hnělička shrne ve své přednášce aktivity československé armády na Středním východě během druhé světové války. Stěžejní částí bude fungování československé armády v Tobruku. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II, začátek v 17.00 hodin.
* TRAVESTI REVUE TECHTLE MECHTLE A KOČKY. Oblíbená travesti show přijíždí s novým zábavným pořadem nazvaným Nemocnice na pokraji zkázy. Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 290 Kč, na místě 310 Kč.

Pátek 15. října
* BODLÁK. Country večer v podání oblíbené turnovské kapely. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 16. října
* VÍTÁNÍ DO ŽIVOTA. Další vítání nových občánků města Turnova ve spolupráci s matrikou městského úřadu. KC Střelnice od 9.00 hodin.
* O CHALOUPCE Z PERNÍKU. Klasická pohádka o tajemné chaloupce postavené jenom ze sladkého perníku.
Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla! Městské divadlo Turnov od 10.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* TANEČNÍ ODPOLEDNE v „hasičárně“ na Daliměřicích. K poslechu a tanci hraje Turnovanka a její hosté. Začátek v 16.00 hodin. Více na www.turnovanka.cz.
* TARANIS. Turnovská rock-metalová skvadra představí svou tvorbu. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 17. října
* 20 LET OBNOVY STAROBRATRSKÉHO SBORU. Ochranovský sbor při ČCE v Turnově – Unitas fratrum, zve na sborový den k 20. výročí působení v Markově domě ve Skálově ulici.
Program:
9.30 – bohoslužby, slouží sestra Benigna Carstens – členka ředitelství Evropské kontinentální provincie
12.00 – pohoštění
14.00 – Sborová slavnost a Hody lásky, vzpomínky pamětníků (film a fotografie), výhled do budoucnosti – život sboru v dalším dvacetiletí, pozdravy hostů.
* Obec Tatobity zve do Kulturního domu v Tatobitech na HVĚZDNÉ SETKÁNÍ, tentokrát s MONIKOU ABSOLONOVOU. Začátek v 19.00 hodin. Výtěžek ze vstupného podporuje projekt „Světýlko pro maminku“.

Pondělí 18. a úterý 19. října
* VE STODOLE U SLEPIC. Další divadelní hit oblíbeného turnovského souboru Nakafráno. Městské divadlo Turnov vždy od 19.30 hodin, vstupné 220 Kč.

Úterý 19. října
* POHÁDKOVÝ PODVEČER. První pohádkový podvečer po dlouhé době pandemie s divadlem Rudy Hancvencla. Vyhlášení výsledků soutěže Prázdninový čtenář. Dětské oddělení knihovny od 16.00 hodin.

Středa 20. října
* TŘICETILETÁ VÁLKA A JEJÍ DOPADY VE STŘEDNÍM POJIZEŘÍ. V těchto letech si připomínáme celou řadu čtyřsetletých výročí, která jsou spojená s událostmi velkého konfliktu raně novověké Evropy, jež jsme si zvykli nazývat. Přednáška historika turnovského muzea Jiřího Zoula Sajbta. Kamenářský dům od 17.00 hodin.
* VENEZUELA – Z RÁJE DO PEKLA. Přijďte si poslechnout vyprávění, jak se jedna z nejbohatších latinskoamerických zemí dostala až na pokraj ekonomického krachu a hladomoru. Jak se dá vyžít z minimální mzdy ve výši 3,5 dolaru (75 korun)? Co znamená inflace 1,35 milionu procent v praxi a proč se zde nevyplatí vůbec spořit? Jak funguje, či spíše nefunguje zdravotnictví? – Ve Venezuele chybí 85 % potřebných léků. Jak se obstarává jídlo v době hladomoru? – Asi třetina obyvatel Venezuely si může dovolit jen jedno jídlo denně. A uhádnete, kolik stával litr benzinu? Pokud vás zajímá skutečný život v zemi, kde už ani zloději nemají co krást, přijďte v 18.00 do zasedací síně obecního úřadu ve Svijanech. Zvou vás cestovatel Milan Ječný a turnovský rodák Martin Kolář, který prožil ve Venezuele 25 let a dokáže o životě v této zemi poutavě vyprávět. Vstupné dobrovolné.

Čtvrtek 21. října
* PŘÍRODNÍ KLENOTY PODJEŠTĚDÍ. Dominik Rubáš promítne fotografie a popovídá o přírodních krásách Podještědí. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží Turnov II, začátek v 17.00 hodin.
* MŮJ LONDÝN. Bára Suchá pohovoří o svém půlročním pobytu v britské metropoli. Sálek ICM městské knihovny od 18.00 hodin.
* ÚDOLKA NA PODMOKELSKOU VĚŽ – projekce divácky oceněného filmu. Zdokumentovaný výstup vtipně okomentovaný autorem projektu Alešem Polidorem. Film získal na loňském 37. Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu Cenu diváka. Horolezecká expozice Muzea Českého ráje od 18.00 hodin.

Pátek 22. října
* DIVADELNÍ KABARET – humorné představení Spolku divadelních ochotníků z Tatobit. Sál radnice v Rovensku pod Troskami od 18.00 hod., vstupné 50 Kč.
* VEČER S SBV: Premiéra hry Záblesk. Společnost bloumající veřejnosti vás srdečně zve na slavnostní večer, na kterém bude uvedena premiéra jednoaktové divadelní hry Záblesk. V druhé půli večera je pro vás připraveno posezení s hudební produkcí členů SBV. Společnost bloumající veřejnosti (SBV) vznikla v Turnově v roce 1996 a pořádala ve městě různé koncerty, divadla, festivaly, umělecké happeningy nebo i výstavy a jeho ansámbl se postupem času různě měnil. Nyní je už SBV výhradně divadelním souborem. Na turnovských prknech uvedla od té doby několik her (2007 – Biloxi blues, 2008 – Vařené hlavy, 2010 – O myších a lidech, 2012 – Černá noc, 2014 – Klozet a 2018 – Pokrevní bratři), po delší odmlce tak nastal čas uvést hru další.
V jednoaktové hře Záblesk se vám představí Jan Marek, Jakub Chundela a Alena Tomášová (působící také v souboru Nakafráno). Režie hry se ujali Jan Marek a Romana Zemenová.
V hudební části večera vystoupí Martin Hybler, Matěj Hajn, Jan Dekány a členové SBV – Alena Tomášová a Jan Marek. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 180 Kč, na místě 200 Kč.

Sobota 23. října
* PAYYA MATYS & TRIBAL FORCE. Před nedávnem představila turnovská zpěvačka Payya Matys nový videoklip k písni v Koloběhu, na koncertě ji doprovodí uskupení Tribal Force – Santo Woreal. Dj Sali a Matěj Hajn. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 24. října
* VÝTVARNÁ DÍLNA DÝŇOVÁ, STRAŠIDELNÁ. Oblíbená dílna pro rodiče s dětmi bude opět ve znamení společného tvoření. Lektorky Eva, Simona, Šárka a Veronika mají připraveny zajímavé náměty. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.

Pondělí 25. října
* LISTOPAD. Jak být znovu zvolen americkým prezidentem, když popularita klesá k nule? Politická fraška jednoho z nejlepších současných amerických autorů nás zavede do Bílého domu, kde se fiktivní americký prezident Charles Smith připravuje na novou prezidentskou volbu, ve které jsou ovšem jeho šance na znovuzvolení „stejně nízké jako Ghándího cholesterol“. Hrají: Michal Dlouhý, Jiří Hána, Jaroslav Vlach a další. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 380 Kč, na místě 420 Kč.

Středa 27. října
* PAVLA BIČÍKOVÁ: BARMA – ZEMĚ ÚSMĚVŮ A ZLATÝCH PAGOD. V této ještě donedávna pro cizince uzavřené zemi najdete kromě tisíců pagod, buddhistických chrámů a zlatých soch Buddhy i jezera, vodopády, krápníkové jeskyně, vysoké hory, rýžová pole, pláže, neprostupnou džungli a stále se usmívající bezstarostné místní obyvatele. K nezapomenutelným zážitkům patří naše návštěva vesnic, kde žijí ženy s žirafími krky nebo s potetovanými tvářemi. Cestovatelský klub, kino Sféra od 18.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* IRENA BUDWEISEROVÁ – koncert legendy spirituálu s kytaristou Jakubem Rackem. Kostel Nanebevzetí P. Marie na Vyskři, začátek ve 20.00 hodin.

Pátek 29. října
* CAROLINE TANČÍ SWING S THE SWINGS – vystoupení Karolíny Cingrošové s pánským vokálním kvartetem. Sál radnice v Rovensku pod Troskami od 18.00 hod., vstupné 100 Kč, prodej na místě před začátkem představení. Program je provázen vtipným a poutavým mluveným slovem s příběhem se zajímavým rozuzlením. Zazní známé swingové melodie jako Ráda zpívám hot, The man I love, Slunečnice, I got rhythm a další.
* DĚDKOVÉ.
V podání turnovských rockerů zazní písně hudebních legend, jako jsou ZZ Top, Rolling Stones, Johny Cash, Iron Maiden a dalších. Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.
* DYMYTRY – Neonarcis a Homodlak remastered tour 2021. Po velkolepém turné Monster Meeting si Dymytry naplánovali ještě pro letošní rok sérii menších koncertů pro radost svou i fanoušků. Turné jedenácti koncertů tentokráte cílí na blízký kontakt s fanoušky, prostory s klubovou atmosférou bez obřích scén a dalších hostů. Turné se odehraje u příležitosti remasteru dvou úspěšných desek – Neonarcis a Homodlak. Kulturní dům v Pěnčíně. Otevření KD v 18.30 hodin, autogramiáda od 19.30 hodin, následuje vlastní koncert (uvedené časy jsou jen orientační). Předprodej vstupenek v síti Ticketstream, v Trafice U Vildy v turnovské Skálově ulici a v Elektru Matějka na náměstí Českého ráje.

Sobota 30. října
* TANEČNÍ ODPOLEDNE v „hasičárně“ na Daliměřicích. K poslechu a tanci hraje Turnovanka a její hosté. Začátek v 16.00 hodin. Více na www.turnovanka.cz.
* ŠNYCL PARADAJS
. Říjnovou Malou (domácí) scénu uzavřou turnovští punkmetalisti s originálním názvem.
Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 31. října
* VEČER ŽIDOVSKÝCH PÍSNÍ. Zpěvačka a dramatička Julia Boegershausen a klavírista Björn Bewerich, jsou profesionální umělci z Německa. V programu Večer židovských písní zvou své publikum na cestu do světa židovské kultury 20. a 30. let 20. století a oživují známé i zapomenuté šansony a písně. Synagoga v Krajířově ulici od 18.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.