REKVIEM PRO BUDOVU KINA?

0

Vskutku mimořádný koncert mohli místní i mimoturnovští navštívit ve čtvrtek 22. června v rámci Dvořákova festivalu 2011 a 56. ročníku Dvořákova Turnova a Sychrova pokud se vypravili do budovy kina. Byla to právě budova Bia Ráj, která na poslední chvíli pro nepřízeň počasí nahradila původně plánovanou scénu letního kina. Právě zde se možná jako poslední koncert vůbec, protože kino se bude stěhovat a objekt nejspíš prodávat, uskutečnilo mimořádné hudební setkání.

Návštěvníci mohli vyslechnout skladbu místního hudebního skladatele Martina Hyblera „Vzdušný palác“, op. 28, předvedenou Filharmonií Hradec Králové pod vedením dirigentky Miriam Němcové. Další část programu se odehrála v podobě skladby Antonína Dvořáka „Svatební košile“, op. 69, balady na text Karla Jaromíra Erbena. Té vévodily smíšené pěvecké sbory Antonín Dvořák z Turnova (sbormistr Bohuslav Lédl) a Smetana z Hradce Králové (sbormistryně Lenka Lepenská) spolu se sólisty Markétou Mátlovou, Zoltánem Kordou a Petrem Dolejším.

n201106261611_vakci_112_011_dvorakDramaturgie tohoto koncertu nebyla vybrána nahodile, ale směřovala k výročím, která si v letošním roce oprávněně připomínáme. Tím prvním je 170. výročí narození českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Druhým je připomínka 150. výročí trvání Zpěváckého spolku, nyní PS Antonín Dvořák a tím neméně významným třetím zastavením je 60. výročí zahájení prvního ročníku hudebních slavností Dvořákův Turnov a Sychrov.

 

A kdo do Bia Ráj přišel, jistě nelitoval. Ono slyšet filharmonický orchestr v plném obsazení nebývá v Turnově tak časté. A pokud vám to nevyšlo, tak třeba někdy jindy a jinde…

 

Vašek Feštr

vaclav.festr@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.