NA „ŠPÉŘE“ SE POŘÁD NĚCO DĚJE

0

Turnovská „šperkárna“ zažívá období, kdy připravuje jednu akci za druhou. Po otevření velké výstavy v České Lípě se aktivity přesunuly na zámek Humprecht, kde byly již tradičně v rámci jarního otevření nainstalovány některé maturitní práce z dílen našich uměleckých kovářů a odlévačů kovů. Ve čtvrtek 31. března byla zahájena v Galerii U Zlatého beránka, v informačním centru na náměstí Českého ráje v Turnově, výstava mladého medailéra Asamata Baltaeva. Tento absolvent „šperkárny“ v oddělení rytců, a zároveň absolvent VOŠ v Jablonci nad Nisou ve stejném oboru, se stal hvězdou zářící na ryteckém nebi. Prosazuje se mezi starými mistry řemesla, vyhrává soutěže pro ČNB a SNB, již několik let pracuje pro pražskou a jabloneckou mincovnu.

n201604111926_oso_42_016_speraNa výstavě jsou k vidění jak sádrové návrhy mincí, tak stříbrné a zlaté mince z jeho již realizované tvorby. Asamat pochází z daleké země suvarů, z Čuvašské republiky, z půlmilionového města Čeboksary, které leží přímo na Volze. Oba rodiče se také věnují umění, takže rozhodnutí, že jejich synové budou studovat v Turnově na „šperkárně“ mělo svou logiku. Jsme rádi, že Asamat se svou krásnou měkkou češtinou zůstává jako student i nadále na naší škole v oddělení zlatníků, svou pracovitostí a cílenou pílí se stává vzorem ostatním žákům.

V pátek 1. dubna vyjeli učitelé včetně vedení školy do Kutné Hory, kde v podvečerních hodinách zahajovali výstavu děl ze „šperkárny“ pod názvem Kámen, kov a šperk. Výstava je instalována v krásných prostorách Kamenného domu v centru města a mapuje práci všech oddělení. Škola tak navazuje na několikaletou tradici výstav velkých děl ve vnějších prostorách zahrady U tří pávů. Výstava je součástí výstav k oslavě 700 let od narození Karla IV.

Dále připravujeme praxi žáků v Rakousku v Ybbsitz s následnou velkou výstavou v tomto městě na téma dlouholeté spolupráce. Poté jsou to příprava nové instalace výstavy v galerii BBart, výstava nových maturitních prací, unikátní uložení bucharu v kovářské dílně při využití zatím nejnovější technologie uložení tvářecího stroje na vzduchové měchy (ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci a Komerční slévárnou v Turnově), a také zisk ceny laureáta Studentského designu 2016 v Brně pro autorku soupravy šperků…

Ing. Jana Rulcová
ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov, jana.rulcova@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.