PRVNÍ DVA PRÁZDNINOVÉ TÝDNY NA TURNOVSKU HLAVNĚ VE ZNAMENÍ KAMENÁŘŮ, MUSICI FORTUNY, HASIČŮ A PIVA, MŮŽETE SE PROJET TAKÉ PARNÍM VLAKEM

0

(aktualizováno) Prázdniny, doba dovolených, cest za poznáním a odpočinku. Co nabízejí první dva červencové týdny?, především spoustu volna, protože tu máme v prvním týdnu dva státní svátky. A k tomu slaví Musica Fortuna dvacet let, ve Šťastné zemi je sjezd všech hasičů, na rohozeckém zámku je móda sedmi století, koná se módní přehlídka šperkařů a akce kolem zpracování drahých kamenů. A na dohled jsou slavnosti Svijanského piva a Folková noc na Frýdštejně.

► Pro zájemce pokračuje nabídka prohlídky turnovských kostelů. Do většiny z nich se mimo bohoslužby nedostanete. Letní prohlídky jsou již tradiční nabídkou turnovského „Íčka“. Do nádherného interiéru kostela Narození Panny Marie, kostela sv. Františka a sv. Mikuláše se můžete podívat každé pondělí až do 27. srpna od 14 do 17 hodin. Začíná se právě v infocentru na náměstí. Mimořádně se také letos budete moci podívat dovnitř kostelíka sv. Jana Křtitele v Nudvojovicích, kde na vás bude průvodce čekat každou neděli do 14. září v době od 9 do 12 hodin.
► Také každou prázdninovou středu se koná exkurze po stopách kamenářské tradice na Turnovsku. Stačí, když zájemci přijdou ve středu v 10 hodin do infocentra na turnovském náměstí. Postupně se podívají do návštěvnického centra Galerie Granát, do šperkařské a brusičské dílny Petra Šťastného a závěr putování městem patří světově unikátní kamenářské a šperkařské expozici v Muzeu Českého ráje.

► Od pátku 29. června do neděle 8. července se v prostorách ZUŠ na náměstí koná v pořadí II. ročník letních mezinárodních dílen, zasvěcených Leoši Janáčkovi a Bohuslavu Martinů.
Hudební festival nabídne tyto koncerty pro veřejnost v městském divadle (začátky vždy od 19.30 hodin):
Neděle 1. července – Zuzana Lapčíková se svým kvartetem
Úterý 3. července – houslista Josf Špaček a klavírista čínského původu Kuok Man Lio
Sobota 7. července – závěrečný koncert účastníků kurzů

► Až do neděle 22. července se v GALERII GRANÁT na náměstí můžete seznámit s ukázkami ruční výroby granátového šperku; doprovodná expozice přibližuje historii a současnost zpracování granátu a výroby šperků v uměleckém družstvu Granát Turnov.

► V rámci akce KÁMEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI až do 15. července probíhá v prostorách Střední umělecko průmyslové školy ve Skálově ulici výstava maturitních prací studentů školy. Od 10. do 20 července pořádá Muzeum Českého ráje XIX. MEZINÁRODNÍ ŠPERKAŘSKÉ SYMPOSIUM.

► V úterý 3. července pořádá Společnost Terra nostra – malebný kraj, o.p.s., Dvůr Králové od 16 hodin v budově kina v Žižkově ulici akci s názvem AFRIKA UPROSTŘED EVROPY. Jedná se o „nejlevnější“ výlet do Afriky, bude výstava fotografií přírody a zvířat z prostředí Afriky a ZOO Dvůr Králové, vystoupí taneční skupina Angels Dance Group, promítnut bude propagační film a poté je na programu beseda s ošetřovateli africké zvěře.

V úterý promítají po setmění (po 21 hodině) v turnovském letním kině francouzský film RENESANCE.

► Ve středu 4. července pořádá o.s. Dědina v Tatobitech BENEFIČNÍ KONCERT PRO MALÍŘOVU ZAHRADU. Vystoupí Věra a Oldřich Wajsarovi – zpěv a kytara. Začátek v 19 hodin v „Malířově zahradě“ naproti kostelu, v případě nepříznivého počasí v Hasičárně.

Ve středu promítají po setmění (po 21 hodině) v turnovském letním kině francouzský film RENESANCE.

► Od středy 4. do soboty 7. července slaví turnovský pěvecký sbor Musica Fortuna 20 let činnosti.
Při té příležitosti se uskuteční mezinárodní festival pěveckých sborů.
– SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ je ve středu 4. července v Kulturním domě Koberovy.
– Ve čtvrtek 5. července je 1. FESTIVALOVÝ KONCERT, vystoupí Melodie de Sources – St.Galmier (Francie) a Spevácky zbor humenských učitelov (Slovensko). Místo konání: Koncertní sál Lomnice nad Popelkou od 19.30 hodin.
– V pátek 6. července je 2. FESTIVALOVÝ KONCERT, vystoupí Rushmore Choir – Fleet (Anglie), místo: kaple na Hrubé Skále od 17 hodin.
– Týž den se koná i 3. FESTIVALOVÝ KONCERT, vystoupí sbor Rösträtt – Alvesta (Švédsko) a Coro Polifonico „G. Giovannini“ Fermignano (Itálie), místo: kostel v Hodkovicích od 19 hodin.
– V sobotu 7. července se koná 4. FESTIVALOVÝ KONCERT. Jde o závěrečný společný koncert zúčastněných sborů v budově kina v Žižkově ulici v Turnově od 19 hodin.

► Ve čtvrtek 5. a v pátek 6. července se na zámku Hrubý Rohozec koná akce s názvem MÓDA SEDMI STALETÍ. Prohlídky zámku probíhají s průvodkyněmi oblečenými v šatech od gotiky po secesi.

► Od čtvrtka 5. do neděle 8. července probíhá komponovaný program letních akcí na Všeni – kulturní léto 2007.
Ve čtvrtek 5. července se uskuteční „Pocta Petru Pálkovi“ (zesnulý sbormistr Severáčku) – koncert dětského pěveckého sboru v chrámu sv. Filipa a Jakuba (začátek v 16 hodin), až do neděle bude v základní škole otevřeno několik výstav (od 9 do 18 hodin), jednak to bude výstava obrazů regionálních malířů Vladimíra a Natálie Hlubučkových – Krajinou Pojizeří a tamtéž také výstava Historie poštovnictví ze sbírky archiváře J. V. Egrta – Poštovnictví na Turnovsku, Mnichovohradišťsku a 50 let všeňské pošty. Ve čtvrtek v 18 hodin se uskuteční též slavnostní přivítání delegace z partnerské chorvatské Virovitice v sále Agro Všeň.
V sobotu 7. července se také ve zdejším areálu na Kopanině koná 29. ročník přehlídky dechových kapel (od 14 hodin). Tomu předchází v 10 hodin slavnostní odhalení pamětní desky na domě proslulého hudebníka Jana Nepomuka Vlašimského.

► Ve čtvrtek 5. července a v pátek 6. července promítají po setmění (po 21 hodině) v turnovském letním kině dánský film TERKEL MÁ PROBLÉM.

► V rámci hudebního léta na Valdštejně vystupuje Hradecké komorní tucteto pod vedením Tomáše Vespalce v malých koncertech 5. a 6. července a 8. července vždy v 11, 12, 14 a 15 hodin. Večerní koncert je na programu 6. července od 18 hodin.

► V pátek 6. července se v autokempu v Sedmihorkách koná „Den pro přírodu Českého ráje“. Akci připravilo Středisko ekologické výchovy Český ráj. Celý den bude zaměřen na tvůrčí dílny a rukodělné činnosti. Od 10 do 17 hodin bude v areálu kempu v Sedmihorkách připravena celá řada aktivit pro děti i jejich rodiče. Všichni zájemci budou mít možnost vyzkoušet si své dovednosti a zručnost na 12 připravených zastaveních, čeká na ně například keramická a kamenická dílna, vyzkoušet si budou moci také výrobu ručního papíru, batikování látek, pletení z pedigu, výrobu skleněných figurek či drátkování. Účastníci akce budou moci na každém stanovišti, kde splnili úkol, získat razítko do průkazu vyrobeného speciálně na tuto akci. Po získání alespoň šesti razítek si budou moci vyzvednout připravenou drobnou cenu – publikace, samolepky, omalovánky atd.

► V sobotu 7. července se v areálu Šťastné země v Radvánovicích koná první velká prázdninová akce HASIČSKÉ SLAVNOSTI. Půjde především o představení hasičské techniky, návštěvníci budou soutěžit v netradičních disciplínách, vrcholem akce bude večerní vodní fontána, kterou doprovodí Smetanova Má vlast a atmosféru umocní originální nasvícení rybníku Roudný, který je asi pět minut cesty od Šťastné země. A potom bude ještě ohňostroj!
Program:
10.00 – 17.00 hodin – soutěže pro děti – štafeta s vodou – točení okolo kůlu s následným trefováním se do branky – ruční stříkačka – trefování na cíl – sestavování hasičského příslušenství (po celý den soutěže firmy Ekokom – koloběžky, házecí desky, pytle, kolo štěstí, domino)
13.00 – dětská diskotéka
14.00 – hasičská mlha (osvěžení pro každého)
14.30 – ukázka hasičského útoku
15.00 – divadelní představení „Jak se hledají princezny“, divadlo Bořivoj Praha
16.00 – hasičská pěna a mlha
16.30 – ukázka hasičského útoku
17.00 – diskotéka pro děti
19.00 – příprava na fontánu
21.30 – zahájení hasičské fontány na hudbu Má vlast od Bedřicha Smetany u rybníka Roudný
22.00 – ohňostroj
Spolupořadatelé: Sbor dobrovolných hasičů Ktová a Jablonné v Podještědí, moderuje Míša Jadrná.

► Poprvé v sobotu 7. července vyjíždí na prázdninovou spanilou jízdu Českým rájem turnovská parní mašinka řady 310 se soupravou historických vagónů. Letos bude jezdit na trase Turnov – Železný Brod – Semily  a zpět, Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět. Jízdní řád najdete zde.

► Zámek Sychrov. V sobotu 7. července od 18 hodin se koná v zámeckém parku představení Rusalka, opera A. Dvořáka v podání členů divadla F. X. Šaldy v Liberci.

► V sobotu 7. a neděli 8. července promítají po setmění (po 21 hodině) v turnovském letním kině český film VRATNÉ LAHVE.

► Loutkáři dětem na zámku Hrubý Rohozec – neděle 8. července, turnovský loutkový soubor Na Židli hraje představení vždy v 11, 13 a 15 hodin.

► V úterý 10. července se uskuteční od 16 hodin v atriu turnovského muzea MÓDNÍ PŘEHLÍDKA v rámci XIX. Mezinárodního šperkařského symposia. Modelky představí vybrané šperky, vzniklé během předešlých symposií a práce účastníků workshopu Jade Carving Turnov 2007.

Od 17.30 hodin se v galerii muzea uskuteční přednáška novozélandského řezbáře Owena Mappa na téma HISTORIE NOVOZÉLANDSKÉ ŘEZBY OD MAORŮ DO SOUČASNOSTI.

► V úterý 10. a středu 11. července promítají po setmění (po 21 hodině) v turnovském letním kině americký film VELKEJ BIJÁK.

► Od čtvrtka 12. do neděle 15. července promítají po setmění (po 21 hodině) v turnovském letním kině americký film SHREK TŘETÍ – jedná se o nové pokračování „zeleného“ dobrodružství!

► V sobotu 14. července se koná již od 12 hodin v Klokočí u Turnova KLOKOČSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL.
Hrají: TANEČNÍ ORCHESTŘÍK ZUŠ Železný Brod, TANEČNÍ ORCHESTR ZUŠ Železný Brod, PAPA BOYS Železný Brod, J@ZŽKOVY VOČI Semily, HITMAKERS Turnov, ZABEAT Český Ráj, CORCOVADO Turnov, MAGDALENA BROŽKOVÁ a Band Turnov, FUNK CORPORATION Turnov, HALLODRN Chuchelna, PROROCK Turnov. Jako hosté vystoupí taneční skupina IRSKÉ SESTRY. Celým festivalem provází Jarda Hoření.

V sobotu 14. července se též konají SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA – 18. ročník slavností, kde můžete ochutnat všechny druhy svijanského piva, bohatý doprovodný program, soutěže, občerstvení. Místo konání: Areál koupaliště Svijanský Újezd, začátek ve 14 hodin.

► V neděli 15. července hrají loutkáři na zámku Hrubý Rohozec – vystoupí soubor Maminy Jaroměř s hrou ČERNÁ A BÍLÁ FRÓNA. Začátky v 11, 13 a 15 hodin.

V neděli 15. července ve 14 hodin vystoupí v sále klasicistního domu na Valdštejně Rosa gallica a PhDr. Anežka Janátová s pořadem: Jak Jaromír ke štěstí přišel – pásmo písní s pohádkovým vyprávěním „Rosa gallica“ – hudební komorní soubor pod vedením Radmily Makovcové.

► Od pondělí 16. do neděle 22. července pořádá Středisko ekologické výchovy Český ráj v autokempu v Sedmihorkách LETNÍ ŠKOLU KELTSKÝCH TANCŮ. Více na tel. 602 168 553.

Probíhající výstavy:
V Muzeu Českého ráje v Turnově je to výstava Vřídlovec – magický kámen (do 6. července), v galerii probíhá výstava Pověsti Českého ráje a Euroregionu Nisa – jde o kresby dětí z Polska, Německa a Čech (do 12. srpna). Ve výstavním sále muzea ve III. patře je výstava prací z řezbářských sympozií na Dlaskově statku (do 8. července).
Nové výstavy v Muzeu Českého ráje v Turnově:
– Acháty a jaspisy světa – výstavní kabinet od 12. července do 12. srpna
– Současný jihoafrický šperk – výstavní sál od 9. července do 9. srpna
– Sympozion 2007 – výstavní sál, nejlepší práce z mezinárodního šperkařského sympozia, od 9. července do 9. srpna
– Jade Carving Turnov 2007 – práce účastníků dílen, výstavní kabinet od 8. do 11. července
– Geopark – šance pro region – o Geoparku Český ráj, galerie muzea od 23. srpna do 11. listopadu
Na Dlaskově statku v Dolánkách je celoroční nová expozice „Devatero řemesel“ (statek je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin).
V městské knihovně Turnov probíhají výstavy: výstava „Ilustrace není legrace“ Jiřího Fixla, výstava obrazů malovaných na hedvábí a fotografie Jiřího Šťastného „Příroda v ráji“.
V galerii Granát na turnovském náměstí vystavuje pastely Margita Krajníková-Abrmanová.
Na hradě Valdštejn je sezonní výstava dětských prací na téma „Pohádky o mašinkách“.
V galerii Safír v Muzeu Českého ráje je od 7. července do 4. srpna výstava fotografií Ondřeje Havelky Nahá Afrika.
V infocentru na turnovském náměstí je výstava fotografií Vítězslava Lipše (do 2. srpna).
Od 10. do 22. července bude v sále radnice v Rovensku pod Troskami k vidění výstava obrázků Libuše Šmejcové (otevřeno je úterý – neděle 9 – 12 a 13 -16 hod.).

Avíza:
Sobota 21. července
– Folková noc na Frýdštejně – již 22. ročník hudebního festivalu folku a žánrů jemu příbuzných. Vystoupí Lenka Dusilová, Ondřej Hejma a Žlutý pes, Shannon, Nezmaři, COP, P.R.S. T. a Ciskotéka. Koná se v areálu statku v blízkých Ondříkovicích od 19 hodin.
– tuto sobotu jsou také konány další jízdy parním vlakem Českým rájem na trasách Turnov – Železný Brod – Semily  a zpět, Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět.
Víkend 27. – 29. července
Benátská noc na Malé Skále. Program najdete zde.

Za humny Turnovska:
► Sobotka. Do 7. července se koná v pořadí 51. ROČNÍK ŠRÁMKOVY SOBOTKY, letos s podtitulem Léto s tělem aneb Šrámek v souvislostech. Během týdne spousta doprovodných akcí, více se dozvíte zde.
► Hrad Kost. Dracula – od 4. do 8. července se tu konají tradiční večerní představení pražského divadla na venkovní scéně hradu. Kontakt tel. 493 571 144.
► Mnichovo Hradiště. Na místním zámku proběhnou od 5. do 8. července Barokní slavnosti 2007 – návštěvníky čeká oživený zámek a zahrada barokním tancem a scénkami ze života šlechty s uměleckým souborem „Campanello“. V sobotu 7. a neděli 8. července se na zámku koná 1. Mezinárodní mistrovství ČR v jízdě na koních v dámském sedle, klání dívek a paní v dámských sedlech, drezúry, volné sestavy v kostýmech s hudebním doprovodem ad., kultura na zámku Mnichovo Hradiště zde.
► Jičín. V sobotu 7. července se od 19.30 hodin na plovárně koná koncert kapely Red Hot Chili Peppers.
► Klášter Hradiště. Slavnosti piva – Pivobraní Klášter – se konají v sobotu 7. července, začátek odpoledne, konec jak kdo vydrží…
► Muzeum přírody Český ráj Prachov. V sobotu 7. července – „Historické události v Prachovských skalách aneb Letní festival přírody v ráji 2007“. Téma: ochrana jedinečného přírodního prostředí, noční exkurze do zahrady Muzea přírody Český ráj ad. Více na tel. 732 858 380.
► Lomnice nad Popelkou – sobota 7. července – Scott krkonošský maraton, 6. ročník cyklistických závodů. Kontakt: Maraton centrum Jičín, tel. 603 386 751.
► Hrad Kost. Sobota 14. a neděle 15. srpna pravidelná vystoupení šermířské skupiny Regius.
► Hrad Valečov, sobota 14. července – Dětský den s Lesy České republiky na Valečově, den plný soutěží, začátek ve 14 hodin.
► Mnichovo Hradiště. Od 15. do 20. července na zámku Barokní slavnosti 2007.
► Lomnice nad Popelkou. Pondělí 16. července – otevření stálé expozice na zdejším zámku. Více viz KIS Města Lomnice nad Popelkou, tel.: 481 673 107, 739 568 347.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.