PŘELOM LISTOPADU A PROSINCE VE ZNAMENÍ ADVENTU

0

(doplněny další předvánoční akce)To ten rok zase utekl, viďte? Ještě nedávno jsme ho ohňostrojem na turnovském náměstí vítali a už je tu sníh a s ním první adventní neděle. Kromě toho pro děti začíná fungovat Ježíškova vánoční pošta, podívat se můžete přijít do jedné základní školy, koná se sochařská dílna, ve čtvrtek zahajuje zajímavá výstava v muzeu. Můžete zajít i na „Naštěkanou“. O víkendu bude nastolena vánoční atmosféra včetně rozsvícení vánočních stromů. A kdo by se v podhůří nudil, může se vydat speciálními autobusy na krkonošské sjezdovky.

Městské kino v Turnově v budově v Žižkově ulici na přelomu listopadu a prosince promítá:
► Ve středu 28. listopadu od 20 hodin americké drama KAUZA CIA.
► Ve čtvrtek 29. a v pátek 30. listopadu od 20 hodin americkou komedii ZBOUCHNUTÁ.
► V sobotu 1. prosince od 20 hodin a v neděli 2. prosince od 17.30 hodin americký thriller KRÁLOVSTVÍ.

► Nabídka trvalá: Každé úterý od 14 do 17 hodin můžete zachovalé zimní oblečení přinést do prostor humanitární organizace ADRA ve Skálově ulici v Turnově (zadní trakt mezi základní školou a sousedícím internátem).

► Od pondělí 26. listopadu bude opět v Turnově fungovat JEŽÍŠKOVA VÁNOČNÍ POŠTA. Děti, ale i dospělí, budou moci poslat dopis Ježíškovi. Pobočka Ježíškovy vánoční pošty bude otevřena od 26. listopadu do 15. prosince v Městském informačním středisku na náměstí Českého ráje.

► V pondělí 26. listopadu je v 18 hodin ve výstavním sálku turnovské městské knihovny vernisáž výstavy fotografií Jiřího Večerníka s názvem „Národní parky Kalifornie“.

► V úterý 27. listopadu se koná den otevřených dveří v turnovské ZŠ ve Skálově ulici. Škola má dvě budovy. Do té v Alešově ulici u nádraží budou moci přijít rodiče budoucích prvňáčků, kde je program připraven v době od 8.30 do 13.30 hodin a samotná prohlídka tříd od 9 do 9.30 a od 15 do 15.30 hodin, ve školní družině na příchozí čekají po 13. hodině.
Zájemci jsou zváni také na druhý stupeň do Skálovy ulice – prohlídka budovy a tříd od 10 do 10.45 a od 15 do 16 hodin, možnost nahlédnout do výuky budete moci od 12.50 do 13.30 hodin.

n200711251450_vakci_103_07_dilna► V úterý 27. listopadu pořádá turnovské Středisko pro volný čas Žlutá ponorka od 14 do 18 hodin výtvarnou dílnu „MALÉ VELKÉ SOCHAŘENÍ“. V pozvánce se praví: Přijďte si s námi zasochat! Budeme pracovat s bílou porézní cihlou, abyste stihli dílko dokončit. Materiál i pomocníky pro vás nachystáme. Vlastní nožík kapesní vítán. Těší se na vás Lada Capoušková.

► V úterý je také od 18 hodin v turnovském divadle Cestovatelský klub. Společně s MUDr. Helenou Boháčovou se podíváte do Uruguae, Argentiny a Brazílie.

n200711251450_vakci_104_07_pranic► Ve středu 28. listopadu od 19 hodin vystoupí turnovská kapela PRANIC v sále ZUŠ na náměstí společně s hostem, písničkářem Martinem Rousem.

► Ve čtvrtek 29. listopadu v 17 hodin začíná v turnovském muzeu ve Skálově ulici vernisáž výstavy sklářského výtvarníka Tomáše Málka a jeho spolupracovníků. Výstava nese název „Jak vzniká tavená skleněná krása“, zahájí ji Mgr. Oldřich Palata a vystoupí hudební skupina Trsátko.

► Ve čtvrtek je od 18 hodin SOKOLSKÁ AKADEMIE v Sokolovně v turnovské Skálově ulici.

► Ve čtvrtek 29. listopadu se v sále SUPŠ v turnovské Skálově ulici koná veřejné zasedání městského zastupitelstva. Začátek je v 17 hodin, podklady na jednání získáte ZDE.

► V pátek 30. listopadu se od 19.30 hodin v turnovském divadle uskuteční pořad hudebních lahůdek, ve kterém vystoupí vokálně instrumentální soubor LINHA SINGERS, spoluúčinkuje též herec a recitátor Václav Postránecký.

► V sobotu 1. prosince se v městské knihovně koná DEN PRO DĚTSKOU KNIHU. Od 9 do 16 hodin tu bude vládnout předvánoční atmosféra s prodejem knížek a přáníčky pro Barborky.

► V sobotu 1. prosince v 9 hodin zahajuje tradiční vánoční výstava na Dlaskově statku. Tentokrát nese název „Vánoce chystáme aneb aby všeho bylo dost“. Výstava v souvislosti se stálou expozicí podomácké výroby návštěvníkům přiblíží, jak vypadaly přípravy vánočních svátků, pohoštění pro hosty i jak vypadala adventní a vánoční kuchyně našich babiček a prababiček na velkém statku. Expozice bude zpřístupněna od 1. do 30. prosince. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin (24. – 26. 12. je zavřeno). Na Dlaskově statku se uskutečnilo již na 90 výstav, letos poprvé tu bude také venkovní betlém.

► V sobotu 1. prosince se v turnovském divadle od 19.30 hodin uskuteční repríza úspěšného představení čtyř turnovských dam. Představí se ve své autorské hře NAŠTĚKANÁ, která slavila úspěch v minulé sezoně.

► V neděli 2. prosince se od 15 hodin v kostele P. Marie koná 1. adventní koncert. Program nastudovali členové Turnovského orchestrálního sdružení, Pěvecký sbor Antonín Dvořák a hosté. Nese název EDMUND PASCHA – MŠE.

► Od 16 hodin se v neděli koná tradiční ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU v Turnově, na náměstí Českého ráje. Setkání moderuje Eva Kordová, vystoupí Žesťový soubor při ZUŠ a pěvecký sbor Karmínek. Dárky dětem budou rozdávat Barborky.

► V neděli 2. prosince se ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU koná od 16 hodin v Tatobitech. Akce bude doplněna kulturním vystoupením žáků Masarykovy základní školy, občerstvením, trhem s vánočním zbožím a samozřejmě nebude chybět ani Mikulášská nadílka pro děti.

► V neděli 2. prosince se uskuteční také tradiční ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU v Rovensku pod Troskami. Od 16.30 hodin v sále radnice vystoupí Žesťový kvintet (vstup zdarma), od 18 hodin se koná slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí. V programu vystoupí děti z MŠ a ZŠ, bude sváteční slovo paní farářky Jaluškové a pana starosty. V průběhu oslav bude možné si zakoupit adventní věnečky a dárky, které vyrobily šikovné ruce maminek dětí z MŠ. Výtěžek z tohoto prodeje bude použit pro školku v Rovensku. Bude se prodávat svařené víno a děti dostanou zdarma čaj.

► V neděli také vánoční strom poprvé rozsvítí v Kacanovech. Začátek předvánočního setkání je v 17 hodin na návsi před kulturním domem. Na příchozí čeká občerstvení a bude i společné zpívání…

► O víkendu 1. a 2. prosince se v areálu sychrovského zámku uskuteční ADVENTNÍ TRHY. Jedná se o tradiční akci, spojenou s ukázkami řemesel, prodejem tradičního zboží a programem uměleckého sdružení Bohém v prostoru čestného dvora. Koná se po oba dny od 9 do 16 hodin.

► V sobotu 1. a neděli 2. prosince se v Přepeřích, v budově místní školy, koná výstava „100 LET POŠTOVNÍHO ÚŘADU PŘEPEŘE“. V sobotu bude otevřeno od 9 do 16 hodin (do 12 hodin bude otevřena poštovní přepážka s příležitostným razítkem), v neděli bude výstava k vidění v době od 9 do 12 hodin.

SPORT:
► Sport ve Sportovní hale TJ Turnov ve Skálově ulici:
V sobotu 1. prosince se koná mistrovské utkání krajského přeboru mužů ve volejbale – Turnov – Stráž nad Nisou v 10 a ve 13 hodin.
V neděli 2. prosince se hraje od 9 hodin Turnovská futsalová liga.
► Lyžování na Kamenci v Jablonci nad Jizerou a na Šachtách ve Vysokém nad Jizerou. Již přímo z Turnova jezdí SKIBUSY. Můžete jen o víkendu na celý den, nebo ve všední dny pouze na večerní lyžování. Ceny jsou opravdu příznivé, servis výborný. Odjezdy jsou z Turnova od zastávku „U masny“ a od nádraží ČD. Více ZDE.

AVÍZA:
► TURNOV. V úterý 4. prosince se v turnovské Sokolovně ve Skálově ulici uskuteční pravidelné setkání s biotronikem Tomášem Pfeifferem. Začátek je v 18 hodin.
► TURNOV. Od pátku 7. do neděle 9. prosince se konají tradiční VÁNOČNÍ TRHY na náměstí Českého ráje. K této akci se také poprvé přidává Muzeum Českého ráje, které ve svých prostorách nabídne třídenní akci s názvem „Advent v muzeu“, spojenou se řemeslnickým jarmarečkem, dílnami, pohádkami ad.
► SKI CLUB TURNOV – lyžařská škola s mnohaletou tradicí pořádá nábor dětí do lyžařské školy pro rok 2008. Výcvik ve vlastním areálu Hluboká v Podještědí v lednových a únorových sobotách 2008. Věková hranice pro rok 2008 je narození v rozmezí let 1993 až 2001. Časový plán lekcí: 8.15 odjezd – 17 hodin příjezd. Doprava autobusem od turnovského nádraží (do areálu je to asi 2km od autobusu pěšky do kopce což někdy úsměvně prověří zdatnost dítěte). Počet lekcí šest, cena 1200 Kč. Vleky, doprava, pojištění, školné, vyhřátá chata v ceně. Podrobnější informace: Roubíčková Lenka, tel. 723 157 966.

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY:
► V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední pauzou 12 -13 hodin.
n200711181406_vakci_101_07_kocarkyOd 15. listopadu je v galerii muzea výstava zhruba 70 historických kočárků „Hajej, nynej děťátko“ ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové. Jde o mimořádnou prezentaci, na které se představují kočárky nejen pro děti, ale i pro panenky v rozmezí let 1880 až 1980. Paní Šormová dávala výstavní kolekci dohromady v posledních dvaceti letech, nyní kočárky putují mezi jednotlivými výstavními síněmi. Až do konce roku 2009 má sběratelka jasno, kde všude ji lidé uvidí. Takový je zájem ze strany veřejnosti! Výstava byla prodloužena až do 15. února 2008.
Od čtvrtka 29. listopadu je ve výstavním sále muzea prací turnovského sklářského výtvarníka Tomáše Málka a jeho spolupracovníků (potrvá do 30. prosince).
► V Galerii Safír v muzeu je výstava fotografií Mariána Kábele. Potrvá do 1. prosince.
► Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí je výstava fotografií Ondřeje Havelky –„Mali“. Výstava potrvá do 6. prosince. Výstava Mali – peklem voodoo je v pořadí druhou výstavou Ondřeje Havelky z jeho dvouleté cesty po Africe. Více na www.nahaafrika.cz
► V Galerii Granát na turnovském náměstí je výstava fotografií Dominika Rakouše, člena fotokroužku Žluté ponorky. Výstava potrvá do 6. prosince.
► Divadelní galerie turnovského městského divadla nabízí do konce listopadu výstavu fotografií z Jižní Ameriky turnovské cestovatelky MUDr. Heleny Boháčové.
► V turnovské městské knihovně je až do konce ledna výstava fotografií Jiřího Večerníka „Národní parky Kalifornie“, taktéž do konce ledna se do knihovny můžete přijít podívat na „Ilustrace Pověstí Eduarda Petišky“ – výstava ilustrací z dílny žáků Základní umělecké školy v Turnově, které vznikaly pod vedením akademické malířka Evy Mastníkové. Ilustrace byly vytvořeny v rámci roku spisovatele Eduarda Petišky a také Josefa Lady.

ZA HUMNY:
► SEMILY. Ve Státním okresní archivu Semily je výstava „Andělské krajiny“ fotografa Jana Anděla. Výstava potrvá do 30. listopadu a je přístupná ve všední dny od 8 do 16 hodin, v pondělí a ve středu do 18 hodin, v pátek do 15 hodin. V neděli 2. prosince je zde v 18 hodin vernisáž výstavy Patchworkového klubu v Benešově u Semil a Bohemia Patchwork Klubu Praha. Potrvá pouze do 7. prosince!
► PŘÍJEZD MIKULÁŠE DO LOMNICE NAD POPELKOU. Koná se v sobotu 1. prosince od 9 do 17.30 hodin. Obyvatelé Lomnice se po roce opět mohou těšit na tradiční příjezd Mikuláše. Stane se tak okolo 17. hodiny, kdy Mikuláš se svou čertovskou a andělskou družinou zavítá na Husovo náměstí. Čekání na jeho příchod občanům zpestří např. adventní jarmark, soutěže pro děti a kulturní program, loutková pohádka, vernisáž výstavy nebo řemeslné dílničky. A jaký by to byl sváteční den bez překvapení? Dojde i na něj, a to v podobě lomnického orloje, který se předvede divákům poprvé a naposledy!!! Podvečer s Mikulášem opět uzavře velkolepý ohňostroj. Kromě jarmarku je také pohádka pro děti na zámku a od 16.15 hodin PRŮVOD MALÝCH ČERTÍKŮ A ANDÍLKŮ od zámku na náměstí s lampiónky.
► SEMILY. Tradiční Mikulášský jarmark se uskuteční v sobotu 1. prosince od 9 do 16 hodin pod patronací Muzea a Pojizerské galerie Semily. Bude tu malý trh, hojné občerstvení, své umění přímo u výhně předvedou kováři ze SOU Hubálov. Pro návštěvníky je připraveno předvánoční zpívání. Před budovou městského úřadu od 10 hodin zazpívá dětský sbor Sedmikráska, od 10.30 hodin Johny Walker Band a ve 13 hodin přijde s nadílkou Mikuláš s čerty.

OSTATNÍ:
► Městská knihovna Antonína Marka v Turnově, Jeronýmově ulici, vyhlásila fotografickou soutěž pro děti i dospělé s názvem „Příroda na zemi“. Uzávěrka je 30. listopadu, více na tel. 481 312 739, 736 712 400.

► Městský úřad v Turnově vydává koncem tohoto roku asi po 15 letech aktualizovanou nástěnnou tištěnou mapu čísel popisných. Měřítko 1:5000, rozměr 120 x 140 cm, cena – pouze papír 2.200 Kč, papír + laminace 2.700 Kč. Zájemci o zakoupení předejte požadavky na Odbor správní MěÚ ve Skálově ulici, Ing. Fišer, tel. 725 072 580, 481 366 818, z.fiser@mu.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.