PAVEL CALLTA: KAŽDÉ MÍSTO MÁ SVÉ KOUZLO, STAČÍ OTEVŘÍT OČI

0

Maloskalská noc 2018 a akustické koncerty na zámku Humprecht. Dvě naprosto odlišné akce, které ale spojuje víc, než by se na první pohled zdálo. Pohodová atmosféra, příjemné prostředí a všichni v dobré náladě, to je jeden díl skládanky. Ten druhý je pro letošní rok zpěvák Pavel Callta. Rodák z České Lípy předvedl na obou akcích, že umí zahrát jak s kapelou v zádech (Ladislav Beneš – kytara, Jakub Antl – basa, Václav Výborný – bicí), tak i v komornější sestavě jenom s kytarou a cajonem (perkusní nástroj). Kontakt se svými fanoušky neztrácel z velké stage a nezalekl se ani blízkosti a vřelé atmosféry na loveckém zámečku.

Maloskalská noc 2018

Pavel Callta se hudbě věnuje od dětství, za uplynulé roky nasbíral mnoho zkušeností. V roce 2015 vydal své debutové album Momenty a z jeho písniček se staly hity. Aktuálně je z rádií slyšet hlavně song Doteky, ale i straší Endorfin, Naštěstí nebo Terapeut zní velmi často.
Umělec, který si svých fanoušků váží a po každém vystoupení se jim věnuje tak dlouho, dokud nemá podpis a fotku i poslední z řady čekajících, si svojí vřelostí a bezprostředností získává sympatie od těch nejmladších až po starší generace. V jeho autorských písních se odráží jak jeho pozitivní přístup k životu, tak i fakt, že se s ním osud moc nemazlil. Možná právě proto jsou na jeho koncertech vidět lidé různého věkového spektra. Rozhovor, který proběhl před jeho vystoupením v soboteckém zámečku, se nesl na poklidné vlně prázdninového podvečera, který sliboval nevšední zážitek v podobě akustického koncertu při západu slunce.

* Nacházíme se na zámku Humprecht, kde za pár minut začíná tvůj koncert. Už jsi někdy na podobném místě hrál?
Akusticky na zámku je to premiéra. Moc se těším, ale zároveň z toho mám i trochu respekt. Je to fakt netradiční prostředí, sál s originální akustikou. Při zvukovce jsem si říkal, že je to takový až „slavnostní“, tak uvidíme, jak to bude znít, až tu budou lidi.

* Stihl sis zámek prohlédnout?
Ano, absolvoval jsem rychlou prohlídku a musím říct, že je to tady fakt moc krásný. Super interiéry a bezvadný výhled z ochozu. Dostalo mě to místo tak, že jsem začal přemýšlet, zda tady někdy nenatočím klip.

* Pocházíš z České Lípy, což odsud z Českého ráje není daleko. Byl jsi tady v okolí třeba někdy na výletě?
Nějaké školní výlety určitě proběhly i směrem sem, ale já si z dětství pamatuju hlavně okolí Bezdězu, kam jsme s rodiči a bráchou hodně jezdili. Miluju přírodu, která obklopuje moje rodiště, tam je to prostě kouzelný.

Pavel Callta na letošní Benátské! v Liberci

* Jsou za námi první týdny prázdnin a ty velmi rád cestuješ, stihl jsi už nějakou letní dovolenou?
Byl jsem na pár dní s kámoši na Vltavě a pak surfovat na Kanárech. Ještě bych se chtěl jet někam potápět. Relaxovat u moře dokážu jen pár dní, jinak potřebuju být trošku akčnější. Rozhodnout se a „vystřelit“ za poznáváním, mám rád nezávislost.

…na Humprechtu

* A musí to být vždycky exotika? Co třeba takové Chorvatsko, dokážeš si přestavit strávit pár dní i tam?
Každé místo má svůj půvab a nemusí to nutně být jenom Maledivy, i když i ty jsou samozřejmě krásný. Do Chorvatska jezdím odmalička, je to moje srdcovka. Je tam krásný moře a není to z Čech daleko. Chystám se tam i letos, hlavně kvůli šnorchlování, které mě moc baví. Taky bych chtěl jednou tuhle zemi pořádně projet a poznat, takže za mě Chorvatsko určitě ano.

* Deset let jsi závodně plaval a sportem trávíš i velkou část svých cest. Najdeš si na něj čas i v běžném fungování, mezi prací a koncerty?
Pořád se mi ještě daří si čas udělat, sport mě baví, ale přiznám se, že mám výkyvy. Střídá se u mě období, kdy jsem hrozně akční s takovým, kdy prostě nechávám život jen tak plynout. Takže do fitka pětkrát týdně fakt nechodím, sport si hlavně užívám.

* Oba patříme do generace, která žije svůj život v realitě i na sítích. Ty si někdy dáváš plánované pauzy od virtuálního života a na čas se prostě odpojíš, proč to děláš?
Potřebuju si od toho odpočinout, vnímat jenom tu skutečnou realitu, nadechnout se a žít. K mojí práci ale sociální sítě patří a přiznávám, že to pro mě není jednoduchý být úplně offline. Poslední pauza byla opravdu těžká. Upřímně, dokázal bych si bez Facebooku i Instagramu svůj život představit, ale to bych asi musel žít v jiné době.

…z Maloskalské noci 2018

* Je pro tebe tedy image hodně důležitá?
Záleží na tom, jestli je to v soukromí nebo na koncertě. Když vystupuješ před lidmi a chceš jim něco předávat, nemůžeš u toho vypadat jako strašák do zelí, to je jasný (smích). Čím jsem starší, tím větší mám pocit, že patřím do přírody, a tak se rád pohodově oblíknu. Pokud ale naplánuju například Forum Karlín, což mimochodem na únor 2019 opravdu chystám a tímto všechny zvu, chci prostě nějak vypadat, aby to byla show se vším všudy.

* Letos na jaře měla vyjít tvoje druhá deska Doteky, vydání se ale posunulo, kdy se tedy mohou fanoušci těšit?
Chtěl bych, aby byla venku do Vánoc, tak doufám, že se to povede tak, aby mohla být třeba pěkným dárkem pod stromeček.

Autorka textu s P. Calltou

* Mimo jiné písně bude určitě obsahovat i hit Endorfin, kde zpíváš nejen o tomto hormonu štěstí. Co teď aktuálně činí šťastným tebe?
Láska. Zla a ošklivých věcí je všude kolem dost, takže je nutný mít v srdci hodně lásky. Myslím si, že pak člověk může být šťastnej.

* Děkuji za rozhovor a přeji všechno dobré.
Taky děkuji a zdravím všechny čtenáře.

Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.