ŽÁCI Z TURNOVSKÉ ŠKOLY BYLI ČLENY POROTY V NĚMECKU!

0

O poslední zářijovém víkendu proběhla nedaleko hranic v obci Seifhennersdorf již 3. saská Bohemiáda. Do odpočinkového centra v Žitavském pohoří se sjelo asi 40 žáků saských škol (Spolková země Sasko má přes 4 miliony obyvatel) a jejich učitelé, kteří s pomocí českých asistentů učí děti česky. Nutno říct, že děti se učí naprosto dobrovolně v kroužcích, jejich hlavní motivací je to, aby rozuměli řeči sousedů a mohli si s nimi popovídat v češtině. Každý rok pak pořádají velkou soutěž, kde ve čtyřech kategoriích dokazují své znalosti. Máme to štěstí (i když je to spíš zásluha paní učitelky Brichové), že naše děti už několik let pravidelně navštěvují akce pořádané německými kolegy, a tak jsme byli pozváni i na tuto soutěž.

Naše děti se účastnily zkoušek jako „porotci“, kteří vedou řízený rozhovor v českém jazyce s německými soutěžícími. Někdy to byla velká fuška, zadané téma bylo nutno převést do dialogu, ve kterém se musí projevit znalosti soutěžících. Ale naše děti to zvládly. I  hlavní pořadatelka nás chválila, jaký skvělý soubor „mladých pedagogů“ jsme přivezli!

n201310071103_oso_92_013_divcajdaA co nás nejvíce překvapilo? Asi to, jakou váhu přikládají sousedé z Německa českému jazyku. Na vyhlášení přijel náměstek ministryně školství, záštitu převzala konzulka České republiky v Německu Jarmila Krejčíková, oba vyslovili na závěr soutěže slova plná chvály. Nutno říci, že paní konzulka mluvila česky a všichni v sále jí rozuměli!
Ostudu jsme tedy v Německu rozhodně neudělali, zanechali jsme i „turnovskou“ stopu, každý účastník a učitel dostal knihu o Turnovu. I paní konzulka s náměstkem ministryně. Oba konstatovali na společném obědě, že do Turnova se musí určitě podívat. A ať určitě zůstaneme v kontaktu, německá strana má eminentní zájem o spolupráci s českými školami.

A co naši žáci? Ti si užívali jak soutěže, tak pobytu ve skvěle vybaveném středisku, zazpívali na rozloučenou českou písničku pro všechny, navíc získali spoustu dalších kamarádů. Určitě příště pojedeme zase!

Mgr. Jaromír Frič, ředitel ZŠ 28. října, reditel@2zs-turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.