NOVÁ KNIHA DO ČESKORAJSKÉ KNIHOVNIČKY

0

Trochu stranou hlavního kulturního proudu Turnovska a přesto plný sál natěšených lidí. Takový byl křest nové knihy Jaroslava Egerta Historie mlýnů na Žehrovce, který proběhl v pátek 16. prosince v kulturním domě v Kacanovech. „Zajímám se o historii a současně se věnuji zemědělství. Je to právě tahle kombinace, která mě k napsání knihy přivedla. Od nápadu k vlastní realizaci uběhlo hodně času, bylo třeba studovat mnoho archivních materiálů, mluvit s pamětníky, vracet se na některá místa a tok Žehrovky mnohokrát projít křížem krážem,“ přiblížil Jaroslav Egert.

n201112211458_vakci_203_011_egertŽehrovka má tu výjimečnost, že se v jejím případě uvádějí prameny hned dva, jeden je u známého Pelíšku v Prachovských skalách, druhý na Sobotecku nad obcí Zajakury. U Zámostí se oba potoky slévají v jeden, aby se po celkově necelých 30 kilometrech u Březiny říčka vlila do Jizery. Na jejím toku bývalo 18 mlýnů. Každý z českorajských patriotů určitě zná ten pod rybníkem Nebákov a mlýn Podsemínský. Poměrně zachovalý je mlýn na místě řečeném Mlýnice u Olešnice, velkou historii má za sebou mlýn na Žehrově, který nedávno vyhořel. „Mlynáři bývali velkými osobnostmi svého regionu. Za obou světových válek 20. století to byli vesměs oni, kdo pomáhali lidem ve svém okolí. Byli pevní a hrdí. Byli vzorem pro své morální hodnoty, které nám v současnosti tak chybí,“ uvedl na vernisáži přítomný senátor Jaromír Jermář.

n201112211458_vakci_204_011_egertPavel Jakubec z Okresního archivu v Semilech připomněl známý patriotismus obyvatel Českého ráje. „Začíná to láskou k domovu a ke krajině, vracíme se na známá místa, měli bychom velkou pozornost věnovat mizejícím památkám na naše předky. Těžko se smiřuji například s tím, že v Turnově jen za poslední rok byly zbourány tři historické domy, které měly historii sahající až do 16. století, ale měly smůlu, že byly ve zdevastovaném stavu, či nebyly památkově chráněné. Tím je právě cenná práce Jaroslava Egerta, který nám jednotlivé stavby na toku Žehrovky připomíná v širších historických souvislostech a se vzpomínkami pamětníků a bývalých mlynářů,“ shrnul Jakubec.

Knihu Historie mlýnů na Žehrovce vydalo nakladatelství Presstar v Modřišicích, ilustracemi ji doplnil Petr Kazda ze Všeně, k mání je za 250 Kč v Antikvariátu Michala Bartůňka v ulici 5. května a v Knize Českého ráje Aleny Radoušové v Hluboké ulici. Seženete ji také ve všech obecních úřadech na toku Žehrovky a v infocentru v Sobotce. Kniha je mj. také výborným tipem na nenáročné procházky ve všech ročních obdobích, k čemuž poslouží přehledná mapa, která je její součástí. Atmosféru navodí také množství fotografií, především ty z ptačí perspektivy…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.