ČTEME VŠICHNI, VYPRÁVÍ JEN NĚKDO – POSTUPOVÁ PŘEHLÍDKA VYPRAVĚČŮ

0

Klub dětských knihoven Libereckého kraje, Městská knihovna Antonína Marka v Turnově, Městská knihovna Semily a Knihovna Václava  Čtvrtka v Jičíně společně vstoupily do projektu 10. ročníku postupové přehlídky v umění vyprávět „Čteme všichni, vypráví jen někdo“. Projekt byl finančně podpořen z grantu MK ČR a SKIP ČR. Zároveň se stal součástí celoročního projektu výchovy ke čtenářství ROK HELENY ZMATLÍKOVÉ, věnovaného nedožitým 90. narozeninám známé české ilustrátorky. Záštitu nad tímto projektem i nad vypravěči přijali dr. Ivan Zmatlík, syn ilustrátorky, a spisovatelka Ivona Březinová. Zároveň byla přehlídka věnována také prvnímu rytíři řádu krásného slova, spisovateli Zbyňku Malinskému, který měl také 90. výročí narození.

Jak 10. ročník přehlídky vypravěčů probíhal? Místní kola v jednotlivých knihovnách, velké místní kolo v Turnově, to vše proběhlo během dubna. Mladí vypravěči  změřili své síly s ostatními příznivci zajímavých literárních textů, ať už vybraných z knih známých a oblíbených spisovatelů, nebo textů vlastních. Mimořádnou kategorií přehlídky bylo vyprávění inspirované ilustracemi Heleny Zmatlíkové.

Z místního kola, které se konalo v Městské knihovně Antonína Marka v Turnově 9. dubna 2013, postoupili do regionálního kola vypravěči, kteří se umístili od 1. do 3. místa a dále ocenění autoři literárních textů. V úterý 21. května se v prostorách Městské knihovny v Semilech setkali nejlepší vypravěči z celého regionu Liberecka.  V porotě usedla spisovatelka Ivona Březinová a následná závěrečná beseda s ní velmi dobře zhodnotila celé regionální kolo této přehlídky.

Mladí vypravěči se znovu setkali tentokrát s kamarády z jiných regionů na celostátním kole přehlídky, které se již tradičně konalo v Knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně 10. října 2013. Zde jsme také vzpomněli na první ročník přehlídky v umění vyprávět a především na paní spisovatelku Marii Kubátovou, která stála u zrodu této zajímavé aktivity.
Blahopřeji všem turnovským vypravěčům k jejich báječným výkonům, děkuji za účast a těším se na 11. ročník této zajímavé přehlídky. 

Eva Kordová, autorka a realizátorka projektu, Městská knihovna A. Marka
e.kordova@knihovna.turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.