NÁRODNÍ KÁMEN, ČESKÝ GRANÁT, MÁ NOVOU KNIHU

0

V úterý 9. července odpoledne proběhla v turnovské Galerii Granát na náměstí Českého ráje malá slavnost. Do života zde byla uvedena nová kniha, která v tomto pojetí vůbec poprvé uceleně mapuje fenomén, jakým je národní kámen – český granát. A kdo jiný by měl nad knihou mít patronát, než zdejší proslavené výrobní družstvo. Byl to právě předseda představenstva DUV Granát Turnov Miloslav Šorejs, kdo přítomné přivítal, připomněl, že letos družstvo slaví 60. výročí svého vzniku a v poslední době se mu velmi daří. Nové trhy na Dálném východě otevřely nové možnosti. „Doufám, že se nám bude stejně dobře dařit i v příštích letech,“ uvedl na pozadí křtu nové knihy Šorejs.

n201307112157_vakci_183_013_granatPatronem knihy za Družstvo umělecké výroby Granát se stala Libuše Adamičková, bývalá předsedkyně představenstva a dlouholetá místopředsedkyně představenstva. Součástí knihy je i historie družstva Granát. To hlavní z obsahu ale patří fenoménu tohoto národního kamene. Jeho krvavě rudá barva přitahuje pozornost od starověku až po současnost. Monografie poprvé podává vyčerpávající informace nejen o českém granátu, ale o celé skupině granátů. Zabývá se jeho vznikem, geologií, historií těžby i zpracování. Na fotografiích dokládá vývoj granátového šperku. Zmiňuje se také o napodobeninách a způsobu odlišení od jiných odrůd granátů. Souhrn informací pomáhá při oceňování tohoto drahého kamene.

Jak uvedl její autor Radek Hanus, kniha je určena především laikům, pouze jedna část, která se zabývá analýzou jednotlivých podob tohoto kamene, podle které se dá i určit z které části země kámen pochází, je určena zasvěcenějším čtenářům. „Je tu klíč, podle kterého můžete zjistit, jestli kámen pochází z Podkrkonoší, Českého středohoří nebo jižních Čech. Je tu popsána i historie těžby, ale také jednotlivé styly šperkařů a kamenářů při zpracování českého granátu. Kniha mě stála sedm let práce, z toho poslední rok jsem na ní pracoval prakticky denně. Jako geolog jsem cítil, že je přímo mojí morální povinností se s fenoménem tohoto národního kamene co nejlépe vypořádat,“ uvedl Hanus.

Kniha s názvem Český granát byla vydána v nákladu 1 500 výtisků, v Turnově je v dostání v Galerii Granát na náměstí. Jako horká novinka je dobrým dárkem pro návštěvníky regionu.

n201307112156_vakci_182_013_granatJeden z prvních výtisků obdržel shodou okolností olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ve čtvrtek 5. července totiž na Velehradě probíhaly oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. A protože se jednalo o výročí kulaté 1150 let!), bylo jeho součástí prestižní setkání církevních hodnostářů z různých koutů zeměkoule, představitelů naší země v čele s prezidentem republiky Milošem Zemanem a dalších vážených hostů. „Pro pana arcibiskupa jsme v Granátu zhotovili 50 křížků s českými granáty, které on potom předal váženým hostům. Při této příležitosti jsme dostali pozvání k osobní účasti na oficiální i neoficiální část setkání na Velehradě. Pan arcibiskup od nás dostal ještě speciální dárek v podobě repliky korunovačních klenotů a právě knihu Český granát,“ shrnul pro turnovské družstvo velmi prestižní akci Miloslav Šorejs.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.