NABÍDKA AKCÍ NA TURNOVSKU DO KONCE PRÁZDNIN

0

(nabídka je průběžně aktualizována)Prázdniny jsou ve své druhé půli, nabídka akcí vrcholí. Srpen je vždy poněkud volnější, přesto je nabídka velmi bohatá. Českým rájem bude křižovat parní vlak se železničním divadlem, ve Šťastné zemi bude Rajčatová bitva, na Troskách proběhne trampský festival, další hudební festival bude v Klokočí. Nuda tedy na Turnovsku nehrozí!

Čtvrtek 13. srpna
* Od 14.00 hodin se na hradě Valdštejně koná koncert Duchcovského pěveckého sboru pod vedením Šárky Gauseové.

* V 18.00 hodin se v turnovské synagoze v Krajířově ulici uskuteční pořad nazvaný PÍSNĚ A TANCE SEFARDSKÝCH ŽIDŮ. Hudbu a tanec Židů žijících ve středověkém muslimském Španělsku zahrají a zatančí Alice Salayová – Alsia s doprovodem. V srpnu bude v synagoze k vidění výstava fotografií Pavla Jakubce ČESKÉ A MORAVSKÉ ŽIDOVSKÉ HŘBITOVY.

 

Pátek 14. srpna

* V 18.00 hodin začíná před KC Střelnice koncert místní kapely HB TRIO A HOSTÉ (styl elektrického kytarového blues), kapelníkem je kytarista a zpěvák Jiří Hušek.

 

Sobota 15. srpna

*  Ve Šťastné zemi se uskuteční tradiční Rajčatová bitva.

* Od 18.30 hodin bude v Havlovicích letní posezení s dechovkou „Pod Lipami“. Hraje oblíbená dechová hudba Plechařinka. V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v Sokolovně v Nechálově.

* Ve 21.00 hodin začíná v letním areálu v Bělé u Turnova taneční zábava. Hraje Luboš Odháněl + W.I.X Hitmakers.

 

Čtvrtek 20. srpna

* Dechovka TÁBORANKA hraje tradičně před restaurací Skalák u nádraží. Začátek v 17.00 hodin.

 

Pátek 21. srpna

* V 18.00 hodin začíná před KC Střelnice koncert známé místní parajazzové kapely CORCOVADO.

* STEZKA ODVAHY na Velkém Písečáku v Příšovicích. Akce se poprvé uskutečnila v závěru prázdnin roce 2007. Zápis, začátek a konec trasy je vedle otevřeného stánku u velkého Písečáku. Od 20.00 proběhne zápis pro nejmenší děti a strašpytlíky, které trasu půjdou se svými rodiči, poté až do 21. hodiny je zápis pro starší a nebojácné děti. Užijte si spoustu netradiční zábavy na konci prázdnin. Více na najdete na http://stezka-odvahy.webnode.cz

 

Sobota 22. srpna

* Ve Šťastné zemi v Radvánovicích je od 10.00 hodin připravena akce na téma zvířat a zvířátek.

* V Sobotce je v sobotu na náměstí a v městském parku tradiční POSVÍCENSKÝ JARMARK A FESTIVAL ŘEMESEL. V pořadí 21. ročník bude doplněn bohatým kulturním programem.

* Opět na trasách Turnov – Semily a Turnov – Rovensko pod Troskami vyjede parní vlak tažený turnovskou lokomotivou řady 310. Bude i ŽELEZNIČNÍ LOUTKOVÉ DIVADLO – loutkářský spolek Na Židli bude hrát představení pro děti ve speciálním historickém vagonu, který bude připojen k parnímu vlaku. Pohádky budou hrány při zastávkách v Malé Skále a v Semilech. Při této jízdě to bude Červená Karkulka.

Vlak jezdí na dvou trasách:
– Turnov – Semily a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 7.55 hodin, Semily příjezd 9.25 hodin, Semily odjezd 10.10 hodin – Turnov příjezd 12.03 hodin.
– Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 14.20 hodin, Rovensko příjezd 14.59 hodin, Rovensko odjezd 15.12 hodin, Turnov příjezd 15.47 hodin.
Základní jízdné jedním směrem dospělí 50 Kč, děti polovic. Více na: http://web.telecom.cz/firmy/310/

* V 18.00 hodin se v turnovské synagoze v Krajířově ulici uskuteční přednáška HEBREJSKÝ JAZYK A PÍSMO.

* Obecní úřad a Sbor dobrovolných hasičů Klokočí zvou na HUDEBNÍ LOUČENÍ S LÉTEM. Program začíná ve 14.00 hodin, předpokládaný závěr je tři hodiny po půlnoci. Vystoupí: MILAN ČERNOHOUZ, BLANKA TŮMOVÁ

A dechový orchestr  BROĎANKA (Železný Brod), RUMOVÁ AFÉRA – country (Jablonec nad Nisou), HEŘMÁNEK – dudácká kapela (Heřmanice), LETS BLUES – bluesrock (Turnov), IN TOUCH – rock (Železný Brod), GRADACE s  Petrem Janusem. Připraven je i bohatý mimohudební program, vstupné dobrovolné, více na www.klokoci.webz.cz

* TROSECKÝ ŠIRÁK, 2. ročník trampského festivalu, se uskuteční na hradě Trosky. Program začíná v 18.30 hodin tradičním vztyčením vlajky a zapálením ohně. Vystoupí: Country Collaps (Pardubice), Sešlost (Kuřim), Chrpa (Chrudim), Pracka (Rájec), T.O. Samotář Saša. Moderuje Fred Jedlička, v průběhu večera jsou na programu i ukázky z práce sokolníků a vystoupení skupiny historického šermu.

 

Neděle 23. srpna

* Loutkáři na zámku Hrubý Rohozec. V renesančních prostorách v přízemí zámku hraje pohádku pro děti loutkářský soubor Na Židli (Perníková chaloupka). Začátky v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin.

 

Úterý 25. srpna

* ZUŠ Turnov, o.s. Dědina v Tatobitech a Spolek rodáků a přátel města Turnova zvou na výstavu dokumentů a kopií děl Jana Dědiny k 100. výročí narození. Slavnostní zahájení se ve výstavní síni v přízemí ZUŠ (náměstí Českého ráje 5) uskuteční od 17.00 hodin. V programu vystoupí žáci ZUŠ, výtvarné dílo shrnou Petr Pešek a malíř Jan Solovjev. Výstava bude otevřena do 4. září ve všedních dnech v době od 13.00 do 17.00 hodin

 

Pátek 28. srpna

­­* V 18.00 hodin začíná před KC Střelnice koncert Jaroslava Jerry SMEJKALA, sedmnáctiletého studenta jabloneckého gymnázia, který hraje na kytaru osm let v hudební škole D+Z Cidlinských Ciskotéka. Letos opět uspěl ve finále Folkového kvítku (18. ročník soutěže mladých muzikantů na Konopišti), získal shodně 1. místo v diváckém hlasování i od odborné poroty. Loni vyhrál kategorii jednotlivců, což mu umožnilo si zahrát na festivalech Žalmanův Kyjov, Prázdniny v Telči, Porta a Folkomín.

Sobota 29. – neděle 30. srpna

* Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal zve na tradiční ŠERMÍŘSKÉ LOUČENÍ S LÉTEM na hradě Rotštejn a v poddanské obci Klokočí.

Program:

Sobota 29. srpna 

10.00 – Bohoslužba ku poctě svatého Václava, patrona České země (náves v Klokočí)

10.30 – Průvod na hrad pod korouhví paní z Rotštejna

11.00 – Dějinné lumpárny kocoura Lucipera – kratochvilná taškařice se zpěvy a ukázkami šermířských soubojů (hrad Rotštejn), další představení ve 13.30 a v 15.30 hodin.

Neděle 30. srpna

11.00 – Dějinné lumpárny kocoura Lucipera (hrad Rotštejn), další představení ve 13.00 hodin

Sobota 29. srpna

* Ve Šťastné zemi v Radvánovicích je od 10.00 hodin připraveno slavnostní zakončení letošních Slavností slámy.

* Letos o prázdninách naposledy vyjede na trasách Turnov – Semily a Turnov – Rovensko pod Troskami parní vlak tažený turnovskou lokomotivou řady 310. Bude i ŽELEZNIČNÍ LOUTKOVÉ DIVADLO – loutkářský spolek Na Židli bude hrát představení pro děti ve speciálním historickém vagonu, který bude připojen k parnímu vlaku. Pohádky budou hrány při zastávkách v Malé Skále a v Semilech. Při této jízdě to budou Pohádky o pejskovi a kočičce. Jízdní řád je stejný jako 22. srpna. Jízda vlaku proběhne ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, ve vlaku si budete moci nechat změřit tlak, choresterol, cukr a další…
* V 11.00 hodin začíná na zámku Sychrov 9. ročník tradičních SKOTSKÝCH HER.

* Na letišti ve Všeni je LETECKÝ DEN.
* Ve 13.00 hodin začíná na hřišti u koupaliště v Kacanovech prezentace závodů o železnou ženu a železného muže Českého ráje.
Disciplíny jsou tradiční (plavání, kolo, běh) i netradiční (pivo, jídlo, zvedání pivních sudů), od 19.00 koncert kapely Ovčie kiahne.

* Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá tradiční LETNÍ KONCERTY v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále (u zámku). Závěrečný koncert začíná v 16.30 hodin, účinkuje Sdružení Hlubokých Žesťů České filharmonie Praha.

* V sobotu 29. a v neděli 30. srpna pořádá ZO Českého zahrádkářského svazu v Přepeřích u Dolního Bousova jednu z největších výstav jiřin, růží, mečíků a zeleniny v regionu. Jedná se už o 8. ročník. Výstava je otevřena v prostorách místní jídelny vždy od 9.00 do 18.00 hodin. Výstava je prodejní, kromě květin a sadby si zde budeme moci nakoupit i med, léčivé byliny, ovocná vína ad. Představena budou i tradiční řemesla.

 

Neděle 30. srpna

* Loutkáři na zámku Hrubý Rohozec. V renesančních prostorách v přízemí zámku hraje pohádku pro děti loutkářský soubor Na Židli (Kdo zachrání princeznu). Začátky v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin. Jedná o poslední letošní představení.

 

PŘIPRAVUJE SE

Sobota 5. září

* Netradičně ve 13.00 hodin začíná v atriu u Muzea Českého ráje setkání s písničkářem Oldou Janotou. V letošním roce slaví své šedesátiny, ke kterým mu přijdou přát mnozí hudební přátelé a kolegové.

 

PROGRAM LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI

Po dobu hlavního provozu letního kina (červen, červenec, srpen) není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Po dobu rekonstrukce Skálovy ulice bude vstup do letního kina zajištěn ve směru z městského parku.

* Čtvrtek 6., pátek 7. srpna ve 21.00 hodin: STÁHNI MĚ DO PEKLA. Hororový příběh USA si pohrává s myšlenkou, že nakrknout starou cikánskou čarodějnici se nevyplácí. Mladá bankovní úřednice Christine (Alison Lohman) se pokouší jedné takové pomoci s nesplácenou hypotékou. Nadřízený však její snahu stopne, aniž by věděl, jaké následky to pro Christine bude mít – smrtící kletbu!

* Sobota 8., neděle 9. srpna ve 21.00 hodin: KRVAVÉ POBŘEŽÍ. Příběh začíná v roce 208 n. l. během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládne jeden císař – Han Xiandi, země je rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. S rozpočtem 80 miliónů dolarů se stalo Krvavé pobřeží nejdražším čínským filmem v historii. Natáčení začalo v dubnu 2007 a trvalo téměř 9 měsíců.

* Úterý 11. – čtvrtek 13. srpna ve 21.00 hodin: NOC V MUZEU 2. Film USA. V muzeu Smithsonian institut ve Washingtonu nastala noc. Strážci odešli domů, světla zhasla, dětští návštěvníci jsou doma ve svých postelích… Noc v muzeu 2 je historicky první film, který byl natáčený v komplexu muzea Smithsonian – největším a nejnavštěvovanějším muzeu světa.

* Pátek 14. – neděle 16. srpna ve 21.00 hodin: PŘÍPAD NEVĚRNÉ KLÁRY. Miloval Kláru. Miloval ji opravdově, hluboce a šíleně. A z jeho šílené lásky se zrodila žárlivost. Zbytečná, nekonečná a hlavně nebezpečná. Už popáté se objeví v kinech film podle jednoho z bestsellerů asi nejpopulárnějšího českého spisovatele současnosti, Michala Viewegha. Adaptace se dočkal tragikomický román Případ nevěrné Kláry z roku 2003, který vznikl v česko-italské koprodukci.
* Úterý 18. a středa 19. srpna ve 21.00 hodin: OPERACE DUNAJ. Lidovka „Ta naše hospoda je pěkně stavěná“ hostům v malé české hospůdce pořádně zhořkla poté, co do ní naboural tank. Zbloudilý a zastaralý polský vehikl, účastník srpnové invaze nepřátelsky naladěných spřátelených vojsk. Příběh z 21. srpna 1968, který měl nečekaně zábavný rozměr. Úspěšný polský divadelní režisér Jacek Glomb pod odborným dohledem Jiřího Menzela stvořil komediální příběh o jednom ostře sledovaném polském tanku, který se střetl s českou realitou.

* Čtvrtek 20. – neděle 23. srpna ve 21.00 hodin (v pátek 21. srpna i od 17.30 hodin v Biu Ráj v Žižkově ulici): HARRY POTTER A PRINC DVOJÍ KRVE. Harry začíná již 6 rok v Bradavicích a do rukou se mu dostává stará kniha, která je velmi zvláštně označena – „Tato kniha je majetkem Prince dvojí krve“. Zároveň se dozví další střípky z Voldemortovy temné minulosti.

* Úterý 25. srpna ved 21.00 hodin: VŠUDE DOBŘE, PROČ BÝT DOMA. Oscarový tvůrce legendárního filmu Americká krása (1999) Sam Mendes ve svém novém projektu dokazuje pravdivost známé lidové moudrosti o tom, že těhotenství je dřina. V případě mladé dvojice Burt (John Krasinski) a Verona (Maya Rudolph) to platí dvojnásobně. Nalezení vhodného „hnízda“ jim zrovna nejde a než se dítě přihlásí o slovo, mají před sebou ještě dlouhou cestu.

* Středa 26. srpna ve 21.00 hodin: CHAOTICKÁ ANNA. S filmy v duchu magického realismu, často navíc režisérem skládaných jako střípky mozaiky, se v poslední době roztrhl pytel. Caótica Ana (Chaotická Anna) Julio Medema se z nich ovšem vymyká – a to v tom dobrém slova smyslu (film USA ve filmovém klubu).

* Čtvrtek 27. a pátek 28. srpna vždy ve 21.00 hodin: PIRÁTI NA VLNÁCH. Premiéra filmu USA. Po Lásce nebeské přichází Plavba nebeská. Jeden z nejúspěšnějších a nejzábavnějších scenáristů současnosti Richard Curtis umístil svou režijní druhotinu na moře a obsadil do ní ty nejlepší britské komiky současnosti a ty nejlepší hudební kousky z šedesátých let minulého století. Vznikla rebelantsky drzá komedie o skupince excentrických dýdžejů, s nimiž by každý rád prožil aspoň kousek života.
* Sobota 29. a neděle 30. srpna vždy ve 21.00 hodin: T.M.A. Film Juraje Herze vypráví příběh umělce Marka, který se rozhodl opustit kariéru hudebníka a na čas se usadit v opuštěném rodinném domě na samotě a věnovat se malování obrazů. Dům, kde Marek strávil s rodiči a sestrou dětství, má však tajemnou minulost. Marek postupně začíná podléhat energii tohoto podivuhodného místa, které jej odtrhává od reality.

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Muzeum je návštěvníkům otevřené každý den kromě pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Dlaskův statek v Dolánkách je otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin. Je zde nová celoroční expozice „Pod oknama roste bejlí“, věnovaná čarovným bylinkám a koření.

– V galerii muzea probíhá výstava s názvem „Turnovské stříbro“. Jde o výstavu k 125. výročí založení šperkařské školy v Turnově, která představuje dosud málo známou část jedinečné školní sbírky, a sice tepané stříbro. Kolekce školních prací z období 1900 – 1974 jsou proto pozoruhodným příspěvkem ke skromným dějinám novodobého českého stříbrnictví. Výstava potrvá do 11. listopadu 2009.

– Ve výstavním sále probíhá do 12. září jedinečná výstava DĚJINY UDATNÉHO ČESKÉHO NÁRODA – 70 metrů dlouhé leporelo Lucie Seifertové.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (výstava potrvá do 19. února 2010).

* Galerie Granát, náměstí Českého ráje. Trvalá expozice „Český granátový šperk“, stálá expozice historie těžby českého granátu a jeho zpracování, historie výroby tradičních granátových šperků v družstvo umělecké výroby Granát Turnov. Výstavy: Do 2. října výstava „Brazílie – země drahých kamenů“. Do 18. září je zde připravena výstava kreseb a akvarelů Libuše Šmejcové.

* Městská knihovna: Do konce srpna je zde výstava fotografií mladého autora Davida Nožičky a do konce prázdnin probíhá také výstava výtvarných prací žáků základních škol „Barevný svět kolem nás“.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.