DRUHÁ NEJSTARŠÍ OBČANKA TURNOVA OSLAVILA STÉ NAROZENINY

0

Ve středu 1. prosince se v turnovském Domově důchodců Pohoda v ulici 28. října uskutečnila malá slavnost. Obyvatelka domova, paní Zdeňka Langhamrová, oslavila 100. narozeniny v kruhu rodiny, přátel, personálu domova. Popřát ji přišli také starostka města Hana Maierová spolu s místostarostou Jaromírem Pekařem. Jak médiím při malé oslavě sdělila dcera paní Langhamrové, Zdeňka Hlobilová, životní osudy jubilantky opravdu stojí za zaznamenání.

Paní Langhamrová se narodila v roce 1910 jako třetí ze čtyř dětí barvíře a nadšeného hudebníka Alfréda Weisse v Benešově u Semil. Její otec zemřel na následky útrap 1. světové války, rodina s vážně nemocnou matkou se odstěhovala k příbuzným do Českých Budějovic. Paní Zdeňka se musela starat o celou rodinu, studovat mohla až v dospělosti. Stala se učitelkou mateřské školy. Byla vedoucí dětského domova v Lokti na Karlovarsku, odkud byla jako Češka odsunuta na podzim 1938 v rámci záboru pohraničí.

Osud ji zavál až do Nové Paky, kde se setkala se svým budoucím životním partnerem. Toho následovala nejdříve do Harrachova a poté do Mašova. Zde se již naplno věnovala svému životnímu poslání, stála u vybudování mateřských škol v Mašově i v turnovské Sobotecké ulici, dodnes na ni její bývalí žáčci, nyní už vesměs také důchodci, vzpomínají. Věnovala se ochotnickému divadlu, byla dlouholetou členkou Pěveckého sboru Antonín Dvořák či zapálenou Sokolkou…

 

I po odchodu do penze vypomáhala v mnoha mateřských školách v Turnově, Všeni, Tatobitech aj. V 80. letech jste ji mohli potkat jako pokladní na hradě Valdštejně. Všude se do povědomí zapsala svým vnímavým a láskyplným vztahem k bližním.

 

Obyvatelkou Domova Pohoda je od svých 92 let, je tu velmi spokojená. „V současné době je sice odkázána na invalidní vozík, trpí nedoslýchavostí, ale život ji baví. Není to zázrak?“ uvadí její dcera Zdena Hlobilová.

 

Turnov má ještě jednu starší obyvatelku, která taktéž žije v Domově Pohoda, a to 103letou! Popřejme jim oběma hlavně hodně zdraví!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.