KULTURNÍ SERVIS PRVNÍ POLOVINY DUBNA NA TURNOVSKU JE VE ZNAMENÍ VELIKONOC

0

Především svátky znovuzrození jsou tématem prvních dubnových dnů. Výtvarná dílna, velikonoční koncert, veřejné čtení Bible a zejména Velikonoce na Dlaskově statku se zdobením vajíček a vynášením Moreny. Ale také zahájení sezony na Valdštejně a na hruborohozeckém zámku. První dubnovou sobotu se můžete těšit na koncert kapely Michala Hrůzy a premiéru přepeřských ochotníků. V pátek 9. dubna se pro provoz uzavře ulice 28. října a uskuteční se zde dětský den – Bouda na ulici, závěr dubna bude patřit oficiálnímu zahájení nové turistické sezony v Českém ráji.

Čtvrtek 1. dubna
* Výtvarná dílna pro veřejnost: VESELÉ VELIKONOČNÍ KRASLICE. Žlutá ponorka v Husově ulici od 14.00 do 18.00 hodin.

* Na zámku Hrubý Rohozec bude zahájena nová návštěvnocká sezona mimořádně již ve čtvrtek 1. a v pátek 2. dubna. Prohlídky začínají vždy v každou celou hodinu od 10.00 do 15.00 hodin. V dubnu bude zámek otevřen vždy v sobotu, v neděli a o svátcích v době od 9.00 do 16.00 hodin. Od letošní sezony budou k dispozici dva prohlídkové okruhy.

 

Pátek 2. dubna

* VELIKONOČNÍ KONCERT vážné hudby pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Pořádá odbor sociálních věcí MěÚ Turnov. Městské divadlo, začátek v 17.00 hodin, vstup zdarma.

 

Sobota 3. dubna

* VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU. Oslava spojená s tradiční dílnou velikonočních dekorací a s prodejem velikonočních dárků.

Program:

10.00 pohádka v podání loutkářského souboru Na Židli

11.00 otevření nové expozice „Na statku od Tří králů do Vánoc“

11.30 vyhlášení soutěže o nejlépe nazdobenou kraslici

12.00 říkanky, hádanky a soutěže pro děti s Evou Kordovou

13.00 vystoupení folklorního souboru Jizera a Jizerka s vynášením Moreny

14.00 pohádka Sváťova loutkového dividla

15.00 vystoupení folklorního souboru Krkonošský Horal        

Na statku bude otevřena nová stálá expozice od Tří králů do Vánoc – lidová strava Pojizeří, která navazuje na výstavu V babiččině kuchyni, kterou muzeum připravilo v závěru roku 2009. Dlaskův statek je návštěvníkům otevřen každý den mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin.

* HRAD VALDŠTEJN: Zahajovací koncert nové sezony – v kapli sv. Jana Nepomuckého zazní zpívané PAŠIJE

podle sv. Matouše od Václava Karla Hollana Rovenského (1690), valdštejnského poustevníka. Zpívá a na dobové nástroje hraje soubor Literácy Jitčín. Začátek v 15.00 hodin. Hrad je v dubnu otevřen o sobotách, nedělích a svátcích od 9.00 do 17.30 hodin.

* Sál sokolovny Přepeře. Ochotníci zvou na premiéru operety POLSKÁ KREV od Oskara Nedbala. Začátek ve 20.00 hodin.

* MICHAL HRŮZA A KAPELA HRŮZY, LETY MIMO. Dvojkoncert známých českých kapel. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Neděle 4.dubna

* CELONÁRODNÍ ČTENÍ BIBLE 2010. Velikonoční neděle nad Biblí. Přednáška překladatele Bible Michala Krchňáka bude doplněna veřejným čtením. Přečtěte si i vy svůj kousek Bible. Dětské oddělení knihovny, začátek ve 14.00 hodin. Čtení bude v knihovně probíhat do 16.30 hodin, poté se můžete přesunout do synagogy v Krajířově ulici, kde bude přibližně hodinové čtení zahájeno v 17.00 hodin. Pořádají společně: Městská knihovna, turnovská synagoga a Křesťanské společenství Turnov. Akce proběhne na více než 60 místech republiky.

 

Úterý 6. dubna

* V turnovské městské části Daliměřice bude až do 16. dubna probíhat zkušební SČÍTÁNÍ OBYVATEL, DOMŮ A BYTŮ v České republice. Domácnosti navštíví sčítací komisaři, ve většině případů poštovní doručovatelé, kteří osobně předají sčítací formuláře. Sčítací komisaři se budou prokazovat služebním průkazem Českého statistického úřadu.

* V 17.00 hodin začíná vernisáž výstavy obrazů Josefa Kůrky v divadelní galerii. Josef Kůrka se narodil v r. 1974 v Turnově, klasickou kresbu se učil v LŠU u akad. malířky Kurandové. V 90. letech žil v Ostravě, kde se učil u akad. malíře Kalety. Nejvíce ho oslovují staří mistři – Rembrandt, La Tour, Velázquez atd. Ponejvíce maluje repliky, portréty a hlavně krajiny Českého ráje. Většina obrazů je akryl na plátně, dříve i olej na plátně. Malba, kresba i grafika jsou jeho amatérskou vášní. Obrazy budou vystaveny v divadelní galerii do 30. dubna. Více na www.josefkurka-obrazy.blog.cz

* PÁR VYVOLENÝCH. Černá komedie francouzského autora detektivního a sci-fi žánru. Hrají: Lenka Vlasáková a Vladimír Dlouhý. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 8. dubna

* ŠKOLNÍ KONCERT žáků ZUŠ Turnov. Sál školy na náměstí Českého ráje, začátek v 17.00 hodin.

 

Pátek 9. dubna

* BOUDA NA ULICI – dětský den. Místo: ulice 28. října od 10.00 do 16.00 hodin. „Pouliční párty“ s množstvím dětských atrakcí a zábavných stanovišť. Vstup zdarma. Akci pořádá Jednota bratrská Turnov a Nová naděje o. s. Více informací postupně na www.thebouda.cz . Ve dnech 5. až 9. dubna proběhne v Turnově a Semilech – stejně jako v minulých dvou letech – humanitární akce The Bouda Service Project 2010. V letošním roce bude v Českém ráji pobývat okolo 80 dětí amerických vojáků z evropských základen NATO a studentů evropských škol. Asistovat jim bude přes 40 českých studentů z Turnovska a okolí, kteří se uplatní především jako překladatelé.

 

Sobota 10. dubna

* České semifinále konkurzu ZAHRADA PÍSNIČKÁŘŮ. Jako každoročně, i letos jsou do Turnova sezváni vybraní písničkáři, aby změřili své síly v konkurenci těch nejlepších v českém kole. Porota pak určí šest postupujících a jednoho náhradníka, kteří se v Kuřimi utkají s moravskou částí konkurzu. Odsud už půjdou do finále festivalu Zahrada, který se koná od 2. do 5. července v Náměšti na Hané. KC Střelnice – malý sál, začátek v 16.00 hodin.

Pondělí 12. dubna

* DEN PAMÁTEK v Turnově. prohlídka městského divadla pro veřejnost ve 14.00, 15.00 a 16.00. Více ZDE.
* 140. výročí od narození JOSEFA PEKAŘE a JOSEFA VÍTĚZSLAVA ŠIMÁKA. V galerii turnovského muzea se uskuteční cyklus přednášek jako připomínka narození dvou turnovských historiků, jejichž význam dalece přesáhl hranice regionu. Josefa Pekaře připomene Marek Fapšo v přednášce nazvané Zapomenuté osudy nezapomenutelného historika a přednášku Životní příběh Josefa Vítězslava Šimáka přednese Hana Kábová. Přednášky proběhnou v jednom bloku, dopoledne pro školy a od 16.00 hodin pro veřejnost.

Úterý 13. dubna

* VODNÁŘSKÝ ZVON. Koncert Společná věc 2010 – Tomáš Pfeiffer. Info na www.dub.cz. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin.

 

Středa 14. dubna

* PĚVECKÝ SBOR CARMINA. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 15. dubna

* NEZMAŘI. Skupina Nezmaři je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Její repertoár tvoří převážně vlastní písně, ale i světová folková klasika. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Připravuje se

* Pátek 23. dubna:

– BOŽSKÝ ŘÍZEK. Pro velký zájem znovu opakované autorské představení Divadelního souboru Nakafráno. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin

– UŽ JSME DOMA. Koncert známé české punkrockové kapely. Předskokanem bude kacanovská skupina Ovčie kiahne, která při této příležitosti pokřtí svůj první hudební nosič. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

* Sobota 24. dubna: ČESKÝ RÁJ DĚTEM 2010. V pořadí již 7. ročník zahájení turistické sezóny v Českém ráji v rámci hry „Za pověstmi Českého ráje“. Putování plné všetečných otázek a zajímavých úkolů, na cestě vás budou provázet postavičky z českorajských pověstí.

Start: Rovensko pod Troskami, park u školy 9.00 – 11.30 hodin, cíl: Areál Šťastná země v Radvánovicích u Turnova.

Také v letošním roce se budete moci svézt historickým parním vlakem z Turnova do Rovenska pod Troskami a zpět. V cíli vás čeká bohatý program plný soutěží, písniček a rukodělných dílen, her pro děti a atrakcí.

Ve Šťastné zemi také již tradičně uvidíte příchod krále Granáta s družinou a předání vlády nad pohádkovou krajinou.

Trasa pochodu a vstup do areálu Šťastná země je zdarma.

Akci pořádá Město Turnov – odbor cestovního ruchu ve spolupráci se Sdružením Český ráj.

Bližší informace: Regionální turistické informační centrum Turnov

tel.: 481 366 255, www.turnov.cz, www.cesky-raj.info

 

PROGRAM KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI (Bio Ráj)
* Středa 31. března od 20.00 hodin: VTÁČIKOVIA, SIROTY A BLÁZNI. Slovensko-francouzské drama z roku 1969. Milostný trojúhelník tří mladých lidí je příběhem radosti a bezstarostnosti, a také těžké deziluze a tragického konce. Jeden z prvních Jakubiskových filmů vyniká hravostí a dadaistickou až surrealistickou atmosférou.

* Čtvrtek 1. dubna od 20.00 hodin: JARMAREČNÍ BOUDA. Český film. Jedná se o úpravu kultovního snímku natočeného v roce 1982. Filmy tehdy získal nejvyšší ocenění na festivalech nezávislého filmu. Krátce poté byl zakázán a promítal se jen po filmových klubech, a také v zahraničí. Hrají: Dan Bárta, Jaroslav Dušek, Ondřej Vetchý ad.

* Pátek 2. až neděle 4. dubna vždy od 20.00 hodin: PROKLETÝ OSTROV. Thriller USA. Detektiva Teddyho Danielse (Di Caprio) a jeho kolegu Chucka Auleho (Mark Ruffalo) přivedlo na prokletý ostrov Shutter pátrání po šílené vražedkyni jménem Rachel Solando (Emily Mortimer), která zmizela ze své cely ve vězeňské psychiatrické léčebně Ashecliffe a kdesi se úspěšně skrývá. Píše se rok 1954 a Amerika se dosud nevzpamatovala z následků druhé světové války…

* Pondělí 5. a úterý 6. dubna vždy od 20.00 hodin: IMAGINÁRIUM Dr. PARNASSE. Francouzsko-kanadský film. Dr. Parnassus kdysi dávno vyhrál nesmrtelnost v sázce s ďáblem. O mnoho století později našel pravou lásku a s ďáblem podepsal novou smlouvu. V ní stálo, že se vzdává své nesmrtelnosti výměnou za mládí, ale jeho prvorozené dítě se v den svých šestnáctých narozenin stane majetkem ďábla. Film Terryho Gilliama je posledním snímkem tragicky zesnulého Heatha Ledgera, který nečekaně zemřel uprostřed natáčení. Na jeho poctu se roli rozhodli dokončit hned tři vynikající herci – Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell.

* Středa 7. dubna od 20.00 hodin: ZAHRAJ TO ZNOVU, SAME. Film USA z roku 1972 ve Filmovém klubu. V hlavní roli Woody Allen.

* Čtvrtek 8. dubna od 17.30 hodin: PROTEKTOR. Premiéra úspěšného filmu, ověnčeného několika Českými lvy.

Příběh osudového vztahu dvou lidí, kteří na pozadí válečného dramatu prožívají vlastní drama soukromé. Rozhlasový reportér Emil Vrbata a herečka Hana jsou manželé. Píše se rok 1938, atraktivní Hana slaví první úspěchy ve filmu, je obletována ctiteli. Emil žárlí. Německá okupace a začátek války obrátí jejich životy naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, z výšin nadějně rozběhnuté kariéry padá na dno společenského žebříčku. Emil využije šanci zachránit a zároveň ovládnout Hanin život. Odmítne rozvod, v zájmu Haniny ochrany setrvá v „rasově smíšeném manželství“ a stane se hlasem německé propagandy. Smlouva s ďáblem si ale vybírá daň. Hrají: Jana Plodková, Marek Daniel, Klára Melíšková, Sandra Nováková, Jan Budař ad.

* Čtvrtek 8. až neděle 11. dubna vždy od 20.00 hodin: ŽENY V POKUŠENÍ. Premiéra nového českého filmu.

Čtyřicátnice Helena, uznávaná odbornice na manželské problémy, jednoho dne zjišťuje, že se dostala do situace, jaké řeší se svými pacienty. Její doposud milující a milovaný manžel je přistižen in flagranti s mladší ženou a Helena brzy bezradně stojí na prahu nového života. Hrají: Eliška Balzerová, Lenka Vlasáková, Veronika Kubařová, Jiří Macháček, Roman Zach, Vojtěch Dyk.

* Pondělí 12. a úterý 13. dubna od 17.30 a 20.00 hodin: ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ. Animovaný rodinný film USA. Tvůrce osobité výtvarné poetiky Tim Burton převyprávěl Carrollův příběh dívky Alenky, co se vydá na cestu podivuhodným světem, když sleduje bílého králíka oblečeného ve vestě s kapesními hodinkami.

* Úterý 13. a středa 14. dubna: JEDEN SVĚT – festival dokumentárních filmů o lidských právech (malý sál Střelnice).

* Středa 14. dubna od 20.00 hodin: AVATAR. Repríza filmu USA, který prohrál souboj o Oscary, vyhrál však u diváků na celé planetě. Eko agitka, meziplanetární tanec s vlky, malý velký muž 3. tisíciletí – jak kdo chce.

* Čtvrtek 15. a pátek 16. dubna od 17.30 hodin, sobota 17. dubna od 17.30 a 20.00 hodin, neděle 18. dubna od 17.30 hodin: DEŠŤOVÁ VÍLA. Premiéra tradiční pohádky o dobru a zlu. Dešťová víla jde krajem převlečená za chudou ženu. Pozná, že lidé začali myslet hlavně na peníze a vytrácí se mezi nimi dobro a láska. Rozhodne se proto, že jim vezme vodu… 

* Čtvrtek 15. a pátek 16. dubna od 20.00 hodin: BRATŘI. Drama USA. Milostný trojúhelník, jehož vrcholy jsou dva bratři a žena staršího z nich. Ten je sestřelen při misi v Afgánistánu a mladší bratr se s okouzlující ženou sblíží. Nikdo nečekal, že starší sourozenec sestřel přežil a vrací se domů.

* Sobota 17. dubna od 20.00 hodin, neděle 18. dubna od 17.30 hodin: SMRT ČEKÁ VŠUDE. Šestioscarový film režisérky Kathryn Bigelow (Bod zlomu, Zvláštní dny) relativizuje hrdinství a neohroženost amerických vojáků v Iráku. (Promítá se v malém sále Střelnice).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.