KULTURNÍ POZVÁNKY NA KONCI KVĚTNA A V ČERVNU

0

Po několika měsících tu máme opět kulturní pozvánky na akce pro veřejnost. Zatím jich není tolik, jako v jiných letech, ale věříme, že budou postupně přibývat a my tento přehled budeme moci průběžně aktualizovat!

Pátek 28. května
* NOC KOSTELŮ NA VALDŠTEJNĚ. Celorepubliková akce, k níž se připojuje také kaple sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně. Zveme na setkání na místě, v němž se vzájemně prolíná duchovní, historický, romantický a kulturní rozměr. Hudební doprovod obstará skupina Capella Rederna. Hrad Valdštejn od 18.00 do 20.30 hodin, vstup volný.
* VÝSTAVY A GALERIE. Keltské opidum – hradiště Semín u Trosek. V pátek 28. května se zde od 17.00 hodin uskuteční vernisáž výstavy obrazů realisticko-naturalistické malby Petra Štrojsy. Výstavu zahájí historik umění, součástí vernisáže bude i vystoupení zpěvačky Moniky Agrebi, připraveno je malé pohoštění.
Ostatní výstavy v areálu:
– Tajemství Českého ráje – více než 2600 achátů a polodrahokamů
– Z dob našich prababiček – nádobí, sklo a lidová keramika
– Český ráj ve fotografii – speciálně vytištěno na velkoformátová plátna do šířky 4 m
Galerie umění:
– Salvador Dalí – katalánský malíř, který se proslavil svými surrealistickými díly
– Petr Štrojsa – naturalistická realistická malba obrazů
Otevřeno je od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hodin, více na www.trosky.eu.

Sobota 29. května
* DĚTSKÁ POUŤ V PŘEDHRADÍ VALDŠTEJNA – od 9.30 do 16.30 hodin. V předhradí bude probíhat prodej řemeslných a regionálních výrobků, budou zde i historický kolotoč a flašinetář. V areálu hradu je pro děti připravena výtvarná dílna ve spolupráci s Centrem pro rodinu Náruč, proběhne zde také komorní dětské divadelní představení souboru Na Židli. Areál hradu je přístupný bez průvodce s možností nahlédnutí do některých interiérů. Z kůru hradní kaple je možné slyšet varhany. Na realizaci akce byl získán grant z Libereckého kraje. Vstupné: program v areálu hradu v rámci běžného vstupného.
* CO PŘINESLA JIZERA. Okénko do minulosti Českého masivu. Sraz před Muzeem Českého ráje v 9.30 hodin. Odborný výklad povede archeolog muzea Jan Bubal. Pořádají Geopark Český ráj, Muzeum Českého ráje a Dům přírody Dolánky s podporou Libereckého kraje. Vstup volný.
* MALOSKALSKÁ GALERIE JOSEFA JÍRY zve na vernisáž výstavy prací Johany Střížkové – Velká kyslíková událost. Vernisáž proběhne od 17.00 hodin, výstava v Boučkově statku potrvá do 18. června.

Čtvrtek 3. června
* ZMĚNA ODPADOVÉHO SYSTÉMU. Beseda s občany. Město Turnov připravuje od podzimu změny v odpadovém systému města. V souvislosti s těmito změnami zve občany na setkání, které se bude konat ve čtvrtek 3. června od 16.00 hodin v letním kině ve Skálově ulici. Představen zde bude nový systém odpadového hospodářství města a zodpovězeny dotazy.

Sobota 5. a neděle 6. června
* PLYŠOVÉ ŠTĚSTÍČKO NA HRADĚ ROTŠTEJN. Devátá výstava vybraných plyšových medvídků ze sbírky Barči Jaburkové proběhne na hradě Rotštejně ve dnech 5. a 6. června od 10.00 do 16.00 hodin. Pro sběratele je připraveno speciální razítko, medvědí pohledy a pro děti domalovánky.

Neděle 6. června
* JEZDECKÝ DEN v areálu jezdeckého klubu Mira Hnanice. Začátek v 8.00 hodin. Soutěže pro děti, parkur. Občerstvení zajištěno.

Sobota 12. června
* XIII. SETKÁNÍ 500 OHC V ČESKÉM RÁJI.
Setkání majitelů legendárních motocyklů Jawa v Rovensku pod Troskami. Sraz je v 9.00 hodin na náměstí, v 10.30 hodin se vyráží na spanilou jízdu Českým rájem.
* DŘEVOSOCHÁNÍ A DĚTSKÉ HRANÍ v městském parku v Rovensku pod Troskami od 10.00 do 15.00 hodin. Práce dřevosochařů, dílny pro děti, nostalgická jízda parním vlakem, na nádraží jízdy drezínou. Parní vlak v čele s lokomotivou řady 310 vyjíždí z Turnova v 9.50 hodin (Turnov-město 9.57), vlak staví na všech zastávkách, příjezd do Rovenska v 10.31 hodin. Odjezd do Hrubé Skály v 11.10, příjezd zpět ve 12.31 a odjezd do Turnova ve 14.20, příjezd v 15.04 hodin.
* SETKÁNÍ POD LÍPOU. Slavnostní setkání spojené se mší svatou u kaple sv. Jana Nepomuckého na Dubecku, v obci Mírová pod Kozákovem. Mši celebruje P. Tomasz Dziedzic, hudební doprovod František Zídek – kytara, Kateřina Trojanová – hoboj. Začátek v 10.00 hodin.
* DEN DĚTÍ S PONORKOU (i letos jako průvod). Největší akce pro děti a mládež v regionu se letos uskuteční v sobotu 12. června. Odpoledne plné aktivit a zábavy, jak ho místní znají, bude možné zahájit mezi 13.30 a 15.30 hodin na centrálním parkovišti Na Lukách. Zde také končí celá trasa putování. Cílem akce je prezentovat veřejnosti, že život ve městě se vrací k normálu, firmy nadále podporují spolkový život a volnočasové aktivity opět fungují.
„Rozhodli jsme se opět uspořádat Den dětí s ponorkou formou putování na trase dlouhé 1,2 km vhodné i pro kočárky. Věříme, že díky loňské zkušenosti to bude akce, která vdechne Turnovu společenský život. Těšit se můžete na tradiční skákací atrakce, divadelní skeče, pohybové, vědomostní i tvořivé disciplíny. Zakončení průvodu proběhne opět v blízkosti centrálního parkoviště Na Lukách,“ přibližuje za pořadatele Tomáš Zakouřil, kapitán Žluté ponorky.
Společnými silami řady turnovských spolků, klubů a organizací pracujících s mládeží bude připraven bohatý program pro celou rodinu. Hlavním organizátorem zůstává Středisko volného času Žlutá ponorka Turnov.
Akci podporují město Turnov stejně jako Liberecký kraj. Mezi partnery patří společnosti: Ontex CZ, Grupo Antolin Turnov, Crytur, Pivovar Rohozec, Juta, Měšťanský pivovar Turnov a další.
Bez jejich pomoci by se akce nemohla uskutečnit v takovém rozsahu, pro všechny zúčastněné je zdarma. (Mediálními partnery jsou Agentura Alias a TvA.)
Pozn.: Plánovaný program a podmínky se mohou změnit v závislosti na vládních opatřeních. Sledujte proto v týdnu před akcí FB stránku „Den dětí s ponorkou“.
* HUDEBNĚ–DIVADELNÍ ODPOLEDNE NA VALDŠTEJNĚ. Dva krátké koncerty operní pěvkyně Ivety Hejdukové (od 13.00 a 14.00 hodin) a představení nové divadelní hry s názvem „Kdekrademor“ v nastudování turnovského spolku Kámoš Drámoš (začátek od 15.00 hodin). Akce bude probíhat v rámci běžného vstupného do hradu.
* KOZA 021. Hudební přehlídka. Areál Zrcadlové kozy od 13.00 hodin. Vystoupí kapely: Silent Session, F. A. King, Nasycen, Anarchia, Doktor Triceratops, Rain, Hush, DWTK, Ravenlaw, Hallodrn a Respawn.

Středa 9. až sobota 12. června
* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH: ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM NA DLASKOVĚ STATKU. Tradice, vůně dřeva, fortel, parta lidí, které spojuje nejen láska k řemeslu, ale také přátelství, Dlaskův statek.
Přijďte se během dne na statek podívat na řezbáře při práci. Jsou mezi nimi „bardi“, kteří spolu s Karlem Hajnem byli u prvního ročníku v roce 1996. Jsou to: Stanislav Pokorný, Václav Plechatý, František Petranyi, Martin Patřičný, Zdeněk Vilém nebo Míla Švec. V průběhu let přibyli další účastníci: Jan Viktora, Tomáš Dostál Bosambo, Ivan Šmíd, Miloš Šimek, Iveta Sádecká, Honza Švadlenka, Jaromír Dědek, Marta Novotná a mnozí další. Někteří se účastní pravidelně, jiným to čas nedovolí, tak se přijedou za kamarády alespoň podívat. Někteří se už bohužel na svoji řezbářskou partu dívají z obláčku, ale pořád jsou tam s nimi…

Pátek 18. června
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: OPERA RUSALKA. Akce pod širým nebem se koná za každého počasí, začátek má ve 20.00 hodin.
* TURNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2021. Program bude probíhat v Muzeu Českého ráje ve Skálově ulici, na Dlaskově statku, na hvězdárně na Vrchhůře a v Domě přírody v Dolánkách. Vstup zdarma do všech prostor.
Muzeum Českého ráje:
* 17.00–22.00 Animační program s horolezeckou tématikou – vázaní uzlů, slackline, hrací průvodce po horolezecké expozici (Lektor: Iveta Matoušová).
* 17.00–22.00 Animační program k výstavě Na poslední cestě… – výroba ochranných amuletů, interaktivní program Šibenice a Strom života.
* 17.00–22.00 Noční honba za pokladem – akční program s mineralogickou tematikou (Jan Bubal).
* 17.30 Komentovaná prohlídka výstavy Na poslední cestě… ve výstavním sále a Kamenářském domě (Jan Prostředník, Pavel Jakubec).
*18.30 O nemocech a zraněních od pravěku do současnosti diagnostikovaných na kosterních nálezech promluví náš přední antropolog Vítězslav Kuželka. Představí unikátní exponáty z antropologické sbírky Národního muzea.
* 20.00 Mineralogie-geologie – netradiční prohlídka stálé expozice.
* 21.00 Komentovaná prohlídka výstavy Na poslední cestě… ve výstavním sále (Jiří Zoul Sajbt, Roman Sirovátka).
* 22.00 Komentovaná prohlídka výstavy Na poslední cestě… v Kamenářském domě (Jan Prostředník, Pavel Jakubec).
* 22.30 Mineralogie-geologie – netradiční prohlídka stálé expozice (Jan Bubal).
Dlaskův statek v Dolánkách
* Expozice otevřena do 24.00 hod. Expozice „Kolovrátek, stav i jehla“ – komentované prohlídky.
Hvězdárna Turnov
Pozorování oblohy, projekce filmů s hvězdářskou tematikou ad. (17.00–24.00 hod.).
Dům přírody v Dolánkách
* Expozice o Českém ráji; putovní výstava „Vlk náš staronový soused“ (společná výstava AOPK ČR, České zemědělské univerzity v Praze a Senckenbergova muzea přírodních v Görlitz) Otevřeno 17.00–24.00 hod.

Sobota 19. června
* DĚTSKÉ RYBÁŘSKÉ ZÁVODY na Jizeře u turnovského autobusového nádraží. Závody jsou určeny pro děti do 15 let s doprovodem dospělého. Prezentace od 7.30 hodin, vlastní soutěž probíhá od 8.00 do 11.00 hodin. Pořádá Čs. rybářský svaz, MO Turnov. Více na www.crsmoturnov.cz.

Čtvrtek 24. června
* HISTORIE ROHOZECKÉHO PIVOVARU. Regionální badatel Jaroslav Egert představí knihu „170 let pivovaru na Malém Rohozci“, kterou vydal v minulém roce. Knihovna na vlakovém nádraží od 18.00 hodin. Více na:
https://knihovna.turnov.cz/akce/historie-rohozeckeho-pivovaru/

Pátek 25. června
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: Divadelní představení Saturnin. Letní scéna Městského divadla Mladá Boleslav. Opakování ve stejnou dobu 28. června.

Sobota 26. června
* VYSKEŘSKÝ HANDICAP. AMK Vyskeř pořádá jubilejní 15. ročník cyklozávodu Vyskeřský Handicap-SKALÁK 21. Závod je určený celkem pro sedm kategorií cyklistů (od 12 let a mladší až po od 50 let a starší). Připraveny budou tradiční časovka (4 km) a stíhačka (8 nebo 16 km). Zveme všechny příznivce zábavy a cyklistiky na příjemně strávený den v srdci Českého ráje. Podrobné propozice na: www.amkvysker.webnode.cz.

Úterý 29. a středa 30. června
* LETNÍ OPEN AIR DIVADLA na nádvoří zámku Svijany: Mnoho povyku pro nic. Hraje soubor divadla F. X. Šaldy v Liberci. Začátky vždy ve 20.30 hodin. Předprodej na Evstupenka a Ticketstream.

 

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.