KULTURNÍ POZVÁNKY NA KONCI KVĚTNA A V ČERVNU

0

Po několika měsících tu máme opět kulturní pozvánky na akce pro veřejnost. Zatím jich není tolik, jako v jiných letech, ale věříme, že budou postupně přibývat a my tento přehled budeme moci průběžně aktualizovat!

Pátek 28. května
* NOC KOSTELŮ NA VALDŠTEJNĚ. Celorepubliková akce, k níž se připojuje také kaple sv. Jana Nepomuckého na Valdštejně. Zveme na setkání na místě, v němž se vzájemně prolíná duchovní, historický, romantický a kulturní rozměr. Hudební doprovod obstará skupina Capella Rederna. Hrad Valdštejn od 18.00 do 20.30 hodin, vstup volný.
* VÝSTAVY A GALERIE. Keltské opidum – hradiště Semín u Trosek. V pátek 28. května se zde od 17.00 hodin uskuteční vernisáž výstavy obrazů realisticko-naturalistické malby Petra Štrojsy. Výstavu zahájí historik umění, součástí vernisáže bude i vystoupení zpěvačky Moniky Agrebi, připraveno je malé pohoštění.
Ostatní výstavy v areálu:
– Tajemství Českého ráje – více než 2600 achátů a polodrahokamů
– Z dob našich prababiček – nádobí, sklo a lidová keramika
– Český ráj ve fotografii – speciálně vytištěno na velkoformátová plátna do šířky 4 m
Galerie umění:
– Salvador Dalí – katalánský malíř, který se proslavil svými surrealistickými díly
– Petr Štrojsa – naturalistická realistická malba obrazů
Otevřeno je od úterý do neděle od 10.00 do 17.00 hodin, více na www.trosky.eu.

Sobota 29. května
* DĚTSKÁ POUŤ V PŘEDHRADÍ VALDŠTEJNA – od 9.30 do 16.30 hodin. V předhradí bude probíhat prodej řemeslných a regionálních výrobků, budou zde i historický kolotoč a flašinetář. V areálu hradu je pro děti připravena výtvarná dílna ve spolupráci s Centrem pro rodinu Náruč, proběhne zde také komorní dětské divadelní představení souboru Na Židli. Areál hradu je přístupný bez průvodce s možností nahlédnutí do některých interiérů. Z kůru hradní kaple je možné slyšet varhany. Na realizaci akce byl získán grant z Libereckého kraje. Vstupné: program v areálu hradu v rámci běžného vstupného.
* CO PŘINESLA JIZERA. Okénko do minulosti Českého masivu. Sraz před Muzeem Českého ráje v 9.30 hodin. Odborný výklad povede archeolog muzea Jan Bubal. Pořádají Geopark Český ráj, Muzeum Českého ráje a Dům přírody Dolánky s podporou Libereckého kraje. Vstup volný.
* MALOSKALSKÁ GALERIE JOSEFA JÍRY zve na vernisáž výstavy prací Johany Střížkové – Velká kyslíková událost. Vernisáž proběhne od 17.00 hodin, výstava v Boučkově statku potrvá do 18. června.

Čtvrtek 3. června
* ZMĚNA ODPADOVÉHO SYSTÉMU. Beseda s občany. Město Turnov připravuje od podzimu změny v odpadovém systému města. V souvislosti s těmito změnami zve občany na setkání, které se bude konat ve čtvrtek 3. června od 16.00 hodin v letním kině ve Skálově ulici. Představen zde bude nový systém odpadového hospodářství města a zodpovězeny dotazy.

Sobota 5. a neděle 6. června
* PLYŠOVÉ ŠTĚSTÍČKO NA HRADĚ ROTŠTEJN. Devátá výstava vybraných plyšových medvídků ze sbírky Barči Jaburkové proběhne na hradě Rotštejně ve dnech 5. a 6. června od 10.00 do 16.00 hodin. Pro sběratele je připraveno speciální razítko, medvědí pohledy a pro děti domalovánky.

Neděle 6. června
* JEZDECKÝ DEN v areálu jezdeckého klubu Mira Hnanice. Začátek v 8.00 hodin. Soutěže pro děti, parkur. Občerstvení zajištěno.

Sobota 12. června
* XIII. SETKÁNÍ 500 OHC V ČESKÉM RÁJI.
Setkání majitelů legendárních motocyklů Jawa v Rovensku pod Troskami. Sraz je v 9.00 hodin na náměstí, v 10.30 hodin se vyráží na spanilou jízdu Českým rájem.
* DŘEVOSOCHÁNÍ A DĚTSKÉ HRANÍ v městském parku v Rovensku pod Troskami od 10.00 do 15.00 hodin. Práce dřevosochařů, dílny pro děti, nostalgická jízda parním vlakem, na nádraží jízdy drezínou. Parní vlak v čele s lokomotivou řady 310 vyjíždí z Turnova v 9.50 hodin (Turnov-město 9.57), vlak staví na všech zastávkách, příjezd do Rovenska v 10.31 hodin. Odjezd do Hrubé Skály v 11.10, příjezd zpět ve 12.31 a odjezd do Turnova ve 14.20, příjezd v 15.04 hodin.
* SETKÁNÍ POD LÍPOU. Slavnostní setkání spojené se mší svatou u kaple sv. Jana Nepomuckého na Dubecku, v obci Mírová pod Kozákovem. Mši celebruje P. Tomasz Dziedzic, hudební doprovod František Zídek – kytara, Kateřina Trojanová – hoboj. Začátek v 10.00 hodin.
* DEN DĚTÍ S PONORKOU (i letos jako průvod). Největší akce pro děti a mládež v regionu se letos uskuteční v sobotu 12. června. Odpoledne plné aktivit a zábavy, jak ho místní znají, bude možné zahájit mezi 13.30 a 15.30 hodin na centrálním parkovišti Na Lukách. Zde také končí celá trasa putování. Cílem akce je prezentovat veřejnosti, že život ve městě se vrací k normálu, firmy nadále podporují spolkový život a volnočasové aktivity opět fungují.
„Rozhodli jsme se opět uspořádat Den dětí s ponorkou formou putování na trase dlouhé 1,2 km vhodné i pro kočárky. Věříme, že díky loňské zkušenosti to bude akce, která vdechne Turnovu společenský život. Těšit se můžete na tradiční skákací atrakce, divadelní skeče, pohybové, vědomostní i tvořivé disciplíny. Zakončení průvodu proběhne opět v blízkosti centrálního parkoviště Na Lukách,“ přibližuje za pořadatele Tomáš Zakouřil, kapitán Žluté ponorky.
Společnými silami řady turnovských spolků, klubů a organizací pracujících s mládeží bude připraven bohatý program pro celou rodinu. Hlavním organizátorem zůstává Středisko volného času Žlutá ponorka Turnov.
Akci podporují město Turnov stejně jako Liberecký kraj. Mezi partnery patří společnosti: Ontex CZ, Grupo Antolin Turnov, Crytur, Pivovar Rohozec, Juta, Měšťanský pivovar Turnov a další.
Bez jejich pomoci by se akce nemohla uskutečnit v takovém rozsahu, pro všechny zúčastněné je zdarma. (Mediálními partnery jsou Agentura Alias a TvA.)
Pozn.: Plánovaný program a podmínky se mohou změnit v závislosti na vládních opatřeních. Sledujte proto v týdnu před akcí FB stránku „Den dětí s ponorkou“.
* HUDEBNĚ–DIVADELNÍ ODPOLEDNE NA VALDŠTEJNĚ. Dva krátké koncerty operní pěvkyně Ivety Hejdukové (od 13.00 a 14.00 hodin) a představení nové divadelní hry s názvem „Kdekrademor“ v nastudování turnovského spolku Kámoš Drámoš (začátek od 15.00 hodin). Akce bude probíhat v rámci běžného vstupného do hradu.
* KOZA 021. Hudební přehlídka. Areál Zrcadlové kozy od 13.00 hodin. Vystoupí kapely: Silent Session, F. A. King, Nasycen, Anarchia, Doktor Triceratops, Rain, Hush, DWTK, Ravenlaw, Hallodrn a Respawn.

Středa 9. až sobota 12. června
* DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH: ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM NA DLASKOVĚ STATKU. Tradice, vůně dřeva, fortel, parta lidí, které spojuje nejen láska k řemeslu, ale také přátelství, Dlaskův statek.
Přijďte se během dne na statek podívat na řezbáře při práci. Jsou mezi nimi „bardi“, kteří spolu s Karlem Hajnem byli u prvního ročníku v roce 1996. Jsou to: Stanislav Pokorný, Václav Plechatý, František Petranyi, Martin Patřičný, Zdeněk Vilém nebo Míla Švec. V průběhu let přibyli další účastníci: Jan Viktora, Tomáš Dostál Bosambo, Ivan Šmíd, Miloš Šimek, Iveta Sádecká, Honza Švadlenka, Jaromír Dědek, Marta Novotná a mnozí další. Někteří se účastní pravidelně, jiným to čas nedovolí, tak se přijedou za kamarády alespoň podívat. Někteří se už bohužel na svoji řezbářskou partu dívají z obláčku, ale pořád jsou tam s nimi…

Pátek 18. června
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: OPERA RUSALKA. Akce pod širým nebem se koná za každého počasí, začátek má ve 20.00 hodin.
* TURNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2021. Program bude probíhat v Muzeu Českého ráje ve Skálově ulici, na Dlaskově statku, na hvězdárně na Vrchhůře a v Domě přírody v Dolánkách. Vstup zdarma do všech prostor.
Muzeum Českého ráje:
* 17.00–22.00 Animační program s horolezeckou tematikou – vázaní uzlů, slackline, hrací průvodce po horolezecké expozici (lektor: Iveta Matoušová).
* 17.00–22.00 Animační program k výstavě Na poslední cestě… – výroba ochranných amuletů, interaktivní program Šibenice a Strom života.
* 17.00–22.00 Noční honba za pokladem – akční program s mineralogickou tematikou (Jan Bubal).
* 17.30 Komentovaná prohlídka výstavy Na poslední cestě… ve výstavním sále a Kamenářském domě (Jan Prostředník, Pavel Jakubec).
* 18.30 O nemocech a zraněních od pravěku do současnosti diagnostikovaných na kosterních nálezech promluví náš přední antropolog Vítězslav Kuželka. Představí unikátní exponáty z antropologické sbírky Národního muzea.
* 20.00 Mineralogie-geologie – netradiční prohlídka stálé expozice.
* 21.00 Komentovaná prohlídka výstavy Na poslední cestě… ve výstavním sále (Jiří Zoul Sajbt, Roman Sirovátka).
* 22.00 Komentovaná prohlídka výstavy Na poslední cestě… v Kamenářském domě (Jan Prostředník, Pavel Jakubec).
* 22.30 Mineralogie-geologie – netradiční prohlídka stálé expozice (Jan Bubal).
Dlaskův statek v Dolánkách
* Expozice otevřena do 24.00 hod. Expozice „Kolovrátek, stav i jehla“ – komentované prohlídky.
Hvězdárna Turnov
Pozorování oblohy, projekce filmů s hvězdářskou tematikou ad. (17.00–24.00 hod.).
Dům přírody v Dolánkách
* Expozice o Českém ráji; putovní výstava „Vlk náš staronový soused“ (společná výstava AOPK ČR, České zemědělské univerzity v Praze a Senckenbergova muzea v Görlitz) Otevřeno 17.00–24.00 hod.

Sobota 19. června
* DĚTSKÉ RYBÁŘSKÉ ZÁVODY na Jizeře u turnovského autobusového nádraží. Závody jsou určeny pro děti do 15 let s doprovodem dospělého. Prezentace od 7.30 hodin, vlastní soutěž probíhá od 8.00 do 11.00 hodin. Pořádá Český rybářský svaz, MO Turnov. Více na www.crsmoturnov.cz.
* ZNOVUOTEVŘENÍ KAVÁRNY KUS na Střelnici. Otevřeno bude od 15.00 hodin, od 17.00 hodin je připraven hudební program v podobě elektro swingu, o který se postarají James Wing a DJ Sali.

Neděle 20. června
* DÍLNA KAMÍNKOVÁ A ARANŽOVACÍ. Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi je první v tomto roce. Na děti se těší lektorky Eva, Simona, Šárka a Veronika. Dětské oddělení turnovské knihovny nebo terasa, začátek v 10.00 hodin.

Pondělí 21. června až čtvrtek 24. června
* DEN ČTENÁŘŮ NA HRADĚ: PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ. Na hradě Valdštejně proběhne každý den vždy od 9.00 hodin pasování prvňáčků a setkání žáků druhých tříd nad knihou Katka a klokan ze šuplíku. Cestou stezka poznávání a plnění úkolů. Pro děti zahraje pohádku i soubor Rolnička.

Čtvrtek 24. června
* JÁNSKÝ JARMARK. Waldorfská mateřská škola v Hruborohozecké ulici zve na tradiční akci. Začátek v 15.00 hodin.
* HISTORIE ROHOZECKÉHO PIVOVARU. Regionální badatel Jaroslav Egert představí knihu „170 let pivovaru na Malém Rohozci“, kterou vydal v minulém roce. Knihovna na vlakovém nádraží od 18.00 hodin. Více na:
https://knihovna.turnov.cz/akce/historie-rohozeckeho-pivovaru/

Pátek 25. června
* STÁTNÍ ZÁMEK SYCHROV: Divadelní představení Saturnin. Letní scéna Městského divadla Mladá Boleslav. Opakování ve stejnou dobu 28. června.
* FUNKIN´ TURNOV 2021. Některé tradice jsou vrostlé tak hluboko, že je ani celosvětová pandemie nakažlivé nemoci nedokáže zničit. Už posedmnácté se proto Turnovem rozezní soulová muzika. Festival Funkin‘ Turnov bude před Střelnicí vůbec poprvé hostit čerstvého držitele Hudební ceny Anděl – zpěvák 7krát3 dorazí s celým bandem, aby ukázal, jak se v česku hraje R’n’B. Vystoupí: 7krát3 s kapelou, Klára Vytisková, Funk Corporation, Hitfakers, Foxy Mama. Vstupné v předprodeji 280 Kč, na místě 330 Kč. Začátek festivalu je v 18.00 hodin.

 

 

Sobota 26. června
* POCTA VÁCLAVU BUDOVCI Z BUDOVA.
Při příležitosti 400. výročí Staroměstské exekuce pořádá v sobotu 26. června 2021 město Mnichovo Hradiště ve spolupráci s městským muzeem, státním zámkem Mnichovo Hradiště, KLUBEM Mnichovo Hradiště s.r.o., místním sborem Jednoty bratrské a Klubem českých turistů celodenní akci věnovanou této historické osobnosti. Vstup zdarma na celý program. Událost je také založena na FB muzea a města Mnichovo Hradiště, zveřejněno v kalendáři akcí na webu města: https://www.mnhradiste.cz/kalendar/pocta-vaclavu-budovci-z-budova-na-zamku-a-zasadce/2021-06-26?lang=cs
* VYSKEŘSKÝ HANDICAP. AMK Vyskeř pořádá jubilejní 15. ročník cyklozávodu Vyskeřský Handicap-SKALÁK 21. Závod je určený celkem pro sedm kategorií cyklistů (od 12 let a mladší až po od 50 let a starší). Připraveny budou tradiční časovka (4 km) a stíhačka (8 nebo 16 km). Zveme všechny příznivce zábavy a cyklistiky na příjemně strávený den v srdci Českého ráje. Podrobné propozice na: www.amkvysker.webnode.cz.
* 130 LET OD ZALOŽENÍ SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ V HRUBÉ SKÁLE. Od 10.00 hodin proběhne okrsková hasičská soutěž, od 14.00 hodin je na programu slavnostní zahájení, žehnání nové hasičské cisterny, následuje volná zábava s živou muzikou. Akce se koná na louce u Libuňky.

Úterý 29. a středa 30. června
* LETNÍ OPEN AIR DIVADLA na nádvoří zámku Svijany: Mnoho povyku pro nic. Hraje soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Začátky vždy ve 20.30 hodin. Předprodej na Evstupenka a Ticketstream.

 

 

Pátek 2. července
* Turnovské léto 2021: SNAP CALL. Kapela byla založena v roce 2012 v Turnově. Má za sebou řadu úspěchů, první singl vydala v roce 2015 – She’s On Fire o rok později singl Blueberry. Na jaře 2017 Snap Call doprovázeli kapelu Wohnout na jejich Jarní unplugged tour. Na podzim 2018 vydala kapela EP „Let That Roll!“ nahrané ve studiu Biotech a vstupuje tak na pódia s novým zpěvákem Iggym. Koncert před KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

Sobota 3. července
* TURN-OFF ROCK FEST. Rocková scéna opět ožívá – 6. ročník hudebního festivalu, který tradičně probíhá na přilehlé louce u autobusového nádraží od 14.00 hodin. Ze Slovenska zavítá Guns ‚n‘ roses tribute band, který přiveze nádech zlaté éry rocku z 80. a 90. let, dále se pak můžete těšit na domácí kapely AnarchiA nebo Silent Session, pražskou kapelu Curlies, No Talent a další. Pro děti skákací hrad, pro všechny zmrzlina a bohaté občerstvení. Festivalové hry!
* Turnovské léto 2021: Písničkář ROMAN HAMPACHER. Kytarista, zpěvák, pedagog, pastor a snílek se na české hudební scéně pohybuje už více než dvacet let. V Turnově vystoupí se svým sólovým programem. Koncert před KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.
* XX. ročník ANTRAX PARTY. Radvánice u Kobyl od 19.00 hodin. Kapely: Nothingham, Šnycl Paradise, Taranis, Píčáci. Tři druhy piv (Rohozec, Radegast, Postřižiny), udírna, skákací hrad pro děti, vstupné dobrovolné. Areál otevřen od 12.00 hodin. Pořadatel: Sopka 2007.

Neděle 4. července
* Rohozecké pivohraní: TRAKTOR a SEVEN. Seriál koncertů v areálu Pivovaru Rohozec. Začátek ve 20.00 hodin, areál otevřen v 19.00 hodin.
* Malá Skála 2021 live: OLYMPIC. Seriál koncertů ve fotbalovém areálu. Otevření areálu v 18.00 hodin, začátek ve 20.00 hodin. Více informací na www.maloskalskanoc.cz.

Pátek 9. července
* Malá Skála 2021 live: MIRAI. Seriál koncertů ve fotbalovém areálu. Otevření areálu v 18.00 hodin, začátek ve 20.00 hodin. Více informací na www.maloskalskanoc.cz.
* Turnovské léto 2021: WALDOVY MATUŠKY. Skupina vznikla původně jako dar několika přátel svým přátelům na oslavu jejich svatebního dne. Hraje především pro radost a k Waldovým písním přistupuje s láskou a pokorou. Koncert před KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.
* Rohozecké pivohraní: WALDA GANG a ALKEHOL. Seriál koncertů v areálu Pivovaru Rohozec. Začátek ve 20.00 hodin, areál otevřen v 19.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.