KULTURNÍ POZVÁNKY ANEB NA CO BYCHOM SE LETOS V KULTUŘE MOHLI TĚŠIT

0

Aktualizace 3. března – ani v březnu se nekonají žádné kulturní akce.
Aktualizace 2. února – bohužel ani v únoru se nebudou konat žádné kulturní akce.

V lednu se bohužel na žádnou kulturní akci nevypravíme a těžko říct, jestli to v únoru bude lepší. Epidemii koronaviru má zastavit očkování, což ale stejně bude trvat týdny. A tak společné setkávání více lidí v uzavřených prostorách bude ještě na nějakou dobu problematické. I tak to v turnovském kulturním centru, v knihovně, či v případě dalších pořadatelů kulturních akcí nikdo nevzdává…

„Kulturní centrum Turnov je připraveno nabídnout svým divákům bohatý kulturní program takřka okamžitě. V rámci našich abonentních řad je v tuto chvíli připravena řada skvělých divadel, například Gogolův Revizor v podání Městského divadla Mladá Boleslav, nekorektní politická fraška Divadla ABC Listopad v hlavní roli s Michalem Dlouhým, případně nesmrtelný muzikál My Fair Lady ve zpracování Městského divadla Brno, které u nás před nedávnem slavilo velký úspěch se svým představením Vrabčák a anděl,“ vypočítává jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek. V rámci Turnovských hudebních večerů do Turnova míří například klavírní virtuóz Igor Ardašev nebo polský varhaník Waclaw Golonka. Cestovatelský klub je připraven vzít zájemce na Lofoty, do Maroka nebo Mauretánie. Pro děti jsou připravena školní divadelní představení, dále kvízy, literární setkání a řada dalších pořadů. „Z velkých jmen populární hudby, která k nám na jaře míří, můžeme jmenovat například Anetu Langerovou, Lucii Bílou nebo Štefana Margitu. Ti všichni mají potvrzené termíny svých koncertů v Turnově. V těchto případech však nejspíš dojde k přesunu na podzim, protože produkce takových akcí si žádá delší čas na přípravu a hlavně alespoň nějakou jistotu, že se akce budou moci uskutečnit, což v tuto chvíli nemáme. Bohužel, situace je, jaká je, a nám nezbývá, než doufat, že se již brzy vyřeší a KCT se opět otevře,“ dodal David Pešek.

Podobně je na tom turnovská Městská knihovna Antonína Marka. „Vloni naše knihovna slavila dvousté výročí založení, bohužel jsme odpovídající akce k tomuto výročí nemohli uskutečnit. Zvlášť nás mrzí slavnostní večer k výročí knihovny, který se měl uskutečnit v prosinci v městském divadle,“ přibližuje ředitel knihovny Jaroslav Kříž. Knihovna to ale nevzdává, slavnostní večer je zatím předběžně naplánován na březen, připraveny jsou oblíbené besedy v knihovně na nádraží a pořady v Domě Na Sboře ve Skálově ulici, akce v penzionech a také aktivity pro školy a školky. „Zásadní jarní akcí je pro nás Noc s Andersenem, už vloni jsme při této příležitosti chtěli položit základní kámen stavby nové knihovny (na snímku), snad budeme moci akci uskutečnit letos,“ věří ředitel knihovny.

 

Také pořadatel koncertů a festivalů v našem regionu Pavel Mikez sezonu připravuje. „Koncerty a festivaly plánujeme, musíme být připraveni, kdyby nám bylo jejich pořádání umožněno,“ shrnuje Mikez. Jeho tým má zatím připraven vloni neuskutečněný společný koncert Bonnie Tyler a Chrise Normana. V sobotu 5. června by se mohla konat Maloskalská noc, festival Benátská! v Liberci je plánován v termínu od 22. do 24. července. „Zvažujeme ještě zopakování loňského letního hudebního festivalu v Malé Skále, v základních obrysech je letní koncert v areálu sychrovského zámku, na podzim bychom rádi uspořádali koncerty v menších sálech v okolí. Bohužel to všechno nezáleží jen na nás,“ uzavírá Mikez.

Stranou nezůstávají ani pořadatelé loňské série koncertů v Pivovaru Rohozec pod názvem NARYCHLOFEST. Název festivalu byl zcela příznačný, neboť na sestavení programu a následnou propagaci měli pořadatelé opravdu málo času. „Jak byly postupně rušeny velké festivaly, tak se kapely snažily narychlo zajistit jiné možnosti vystupování a termíny se domlouvaly opravdu velmi rychle,“ říká za pořadatele Barbora Vinšová. Narychlofestu se podařilo sehnat vskutku hvězdné obsazení. Během prázdnin na Rohozci vystoupily kapely Chinaski, Harlej, Queenie a punková legenda Visací zámek.
„Zpočátku byli všichni rozladění, že si nezahrají na velkých festivalech, nakonec byli ale muzikanti nadšení z menších akcí, pochvalovali si super atmosféru, větší kontakt s publikem i to, že si zahráli na místech, kde za celou dobu svého působení nehráli. A tak se může stát, že tento trend menších akcí bude pro leckteré z kapel do budoucna zajímavější, než hrát na velkých festivalech, kde dostávají daleko menší časový prostor na hraní a někdy i menší honorář,“ uvádí Barbora Vinšová s tím, že velké poděkování za vstřícnost k pořádání koncertů v areálu Pivovaru Rohozec patří řediteli pivovaru Františku Jungmanovi, stejně tak technickému týmu zvukařů, osvětlovačů a dalším.
A jelikož letos se pandemická situace vyvíjí prozatím podobně, jako v loňském roce, a nikdo vlastně neví, od kdy co bude povolené, přicházejí pořadatelé rohozeckých akcí pouze s předběžným programem. Nachystané jsou koncerty kapel: Rybičky 48, Traktor, Walda Gang & Alkehol, Vypsaná Fixa, a dále jsou ve hře i Divokej Bill a Chinaski, které mají k našemu kraji zvláštní vztah díky svým začátkům v Music klubu PYRÁM v Ohrazenicích. Nic není definitivní. „Zamíchat kartami kromě pandemie můžete i vy sami. Napište na https://www.facebook.com/akce.turnov, kterou ze zveřejněných kapel byste rádi slyšeli, případně, kterou jinou byste chtěli na Rohozci vidět,“ uzavřela Vinšová.

A když k tomu připočteme letní akce Měšťanského pivovaru Turnov v areálu Na Lukách, mohlo by to zase být léto, jak má být. A doufejme, že definitivně nejen léto!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.