PODZIM JE TADY. JAKÉ BYLO LÉTO A JAKÁ NÁS ČEKÁ ZIMA?

0

Ohlédněme se trochu zpět a zbilancujme, jaké že to letošní léto na Turnovsku doopravdy bylo. Nuže, poněkud netypicky musíme začít již v dubnu! 28. a 29. duben nám přinesl mimořádné teplotní rekordy a zaznamenali jsme i v Turnově ne letní, ale přímo tropické dny s maximální denní teplotou 30 °C a více. Samotné letní měsíce přinesly vcelku počasí srážkově v mezích normálu a teplotně slabě nad dlouhodobým normálem. Pro úplnost jednoduchý přehled (je v něm zahrnut i květen, přestože to není astronomicky letní měsíc):

* Květen – letních dnů 9, tropické dny 3, noci 0, dnů s bouřkou 7, srážky 90 mm.
* Červen – letních dnů 11, tropické dny/ noci 4/1, dny s bouřkou 10, srážky 122 mm.
* Červenec – letních dnů 13, tropických 5/3, s bouřkou 11, srážky 134 mm.
* Srpen – letních dnů 13, tropických 8/5, s bouřkou 8, srážky 122 mm.
* Září (do 15. 9.) – letních dnů 6, tropických 1/0, s bouřkou 3, srážky 66 mm.

Z přehledu je patrné, že léto až na dvě chladnější periody v červnu a červenci bylo poměrně stabilní. Srážkové úhrny byly v bouřkách velmi rozdílné a samotné bouřkové formace letos postupovaly zejména od jihu nebo jihozápadu, objevily se také dvě výraznější formace na přetočené okluzi od Krkonoš ze severovýchodního směru, což bývá v naší oblasti na frontálních bouřkách vzácnější.

Byla také nahlášena tři pozorování slabého tornáda při bouřce. Jedno severně od Sychrova, druhé jihovýchodně od Jilemnice a třetí poblíž Rovenska pod Troskami. Jejich projevy způsobily hlavně na Sychrovsku lokální škody.

A CO MŮŽEME OČEKÁVAT OD BLÍŽÍCÍ SE ZIMY?
Vypadá to opravdu, že přijde brzy a sníh by se mohl objevit i na Turnovsku na přelomu října a počatku listopadu. Ovšem tato perioda bude téměř s jistotou vystřídána delším oteplením a sníh se postěhuje do vyšších poloh. Kolem Vánoc to vypadá sice na občasný sníh, ale nepříliš trvalé mrazy, takže sněhová pokrývka bude střídavě odtávat a obnovovat se. První polovina ledna a první polovina února slibují trvalejší zimu, přesto by se noční teploty měly méně častěji než loni dostávat k hodnotám kolem – 20°C.
A co ukazuje, že by mělo přijít ochlazení s případným sněhem již brzy? Mravenčí královny se zahrabávají hluboko do země, myši se výrazně stěhují k obydlím na venkově, ale hlavně současná ustálená cirkulace vzduchových hmot nad severním Atlantikem a severní Evropou je předzvěstí častějších a trvalejších vpádů chladných vzduchových hmot z těchto zeměpisných šířek směrem do střední Evropy. Zachránit by tuto situaci mohla jedině stabilní oblast nízkého tlaku nad jihozápadní Evropou, což se ale nyní již několik týdnů neděje a situace nenaznačuje změnu.

Krásné dny počínajícího podzimu přeje Vlastík Brůček Plamínek
Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.