FUNKIN´ TURNOV: TRADIČNÍ ZAHÁJENÍ PRÁZDNIN JIŽ PO PATNÁCTÉ

0

Říká se, že na každém konci je hezké, že něco nového začíná. U konce školního roku a začátku prázdninových dní to platí dvojnásob. Školáci netrpělivě vyhlížejí poslední červnový pátek a již od rána je tento den jasné, že není obyčejný. Po ulicích se trousí načesané slečny a společně s nimi také mladí gentlemanové. Všichni třímají v rukou květiny pro paní učitelky a těší se vyhlídkou na prázdninová dobrodružství.

Tento den je v Turnově ale již patnáct let spojen také s tradičním hudebním festivalem. A tak, když se v kapkách ranní rosy zalesknou desky na vysvědčení, každý fanoušek funky muziky ví, že nastal i jeho den a večer si pořádně zatančí. Nejinak tomu bylo letos. V pátek 28. června se před turnovskou Střelnicí konal 15. ročník festivalu Funkin´ Turnov.

Prostor před KC Střelnice

Funk Corporation

„Tak jako každý rok jsme se i letos snažili o pestrou nabídku interpretů. Vždy rádi představíme jednoho až dva začínající umělce, kteří dají akci šmrnc a nový náboj. Hlavní hvězdou večera pak bývají i interpreti ze zahraničí, jako tomu bylo i letos,“ uvedl za pořadatele Honza Rytíř z kapely Funk Corporation, která se na organizaci akce podílí.

Festival odstartoval s šestou hodinou podvečerní a tím, kdo přestřihl pomyslnou pásku, byla kapela Foxy Mama. Tato trojice zastupovala, stejně jako následující interpret, mladou generaci umělců a nutno říct, že velmi zdařile. Kapela, jejíž tvorba je silně inspirovaná zvukem 60. a 70. let, se nyní zcela zaslouženě prodírá na výsluní hlavně na klubové scéně našeho hlavního města. Jejich hodinový set měl odpich a příjemně publikum naladil na dalšího vystupujícího. Tím byl mladý zpěvák Sofian Medjmedj, který se pohybuje hlavně ve vodách elektronického pop-funku. Po jeho koncertu přišla na řadu partička, která je v Turnově natolik oblíbená, že ačkoliv už slunce zapadalo, před turnovským „kulturákem“ bylo živo jako v pravé poledne. Domácí kapela Funk Corporation totiž nenechá v klidu téměř nikoho, kdo se pohybuje na doslech. Hned po nich následovala skupina Hitfakers, která je na festivalu také stálicí. Přehlídku zakončila kapela United Flavour. Na jejich vystoupení si sice museli návštěvníci chvíli počkat, ale výsledek stál zato a tak ten, kdo vydržel, užil si dobře namixovaný set plný živelnosti a dobré nálady.

V páteční podvečer dorazily před turnovskou Střelnici necelé tři stovky lidí a atmosféra byla tak jako každý rok velmi uvolněná. „Za prvními deseti ročníky stál organizačně hlavně Václav Brožek, a to společně se synem Václavem a Lukášem Masopustem z Funk Corporation. První ročníky se uskutečnily v atriu u muzea. Nyní již pátým rokem pořádáme akci před Střelnicí ve spolupráci s Kulturním centrem a agenturou Wisemusic. Spolupráce funguje výborně,“ přiblížil saxofonista Funk Corporation Honza Rytíř a dodal: „Atrium mělo určitě svoje kouzlo, mělo takovou tu klubovou atmosféru, ale zase tam nebylo úplně vyhovující zázemí pro kapely. Vše se vyvíjí a posun před Střelnici nebyl vůbec špatným krokem. Je zde lepší zázemí, je tu zelená plocha, kde si lidé mohou rozložit deky a odpočívat s dětmi… Za mě má každý ten prostor něco do sebe.“

Turnovský Funkin´ je také spojen s „deštivou legendou“, téměř každý ročník totiž pršelo, ať už byla akce v atriu nebo před Střelnicí. Až poslední tři roky se nebe umoudřilo a letošní červnový pátek zůstala obloha úplně bez mráčku. Snad to tak bude i následující roky, a pokud ne, nevadí. Tančit můžeme i mezi kapkami deště. Navíc budeme všichni vědět, že nás jenom zdraví ti, kteří ani v „hudebním nebi“ nepřišli o svůj pověstný smysl pro humor.

Zuzana Kolářová, zuza.kolarova@gmail.com

Honza Rytíř, saxofonista Funk Corporation

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.