DEN DLASKOVA STATKU PŘIPOMENE 300 LET JEHO EXISTENCE

0

Běžný den rodiny na statku, ale i mnoho dalšího mohou zažít návštěvníci v sobotu 23. dubna v Dolánkách u Turnova. V pravé poledne tady začne Den Dlaskova statku, který přiblíží život v minulosti a současně tak připomene 300 let od jeho vzniku. „Muzeum Českého ráje v Turnově v roce 2016, ve kterém si Dlaskův statek v Dolánkách připomíná 300 let svého trvání, připravilo pro návštěvníky novou stálou expozici s názvem Já Josef Dlask – návrat hospodáře. Návštěvníky uvede do doby, kdy písmák Josef Dlask se svou rodinou trávil všední i sváteční dny ve své usedlosti,“ zve na akci Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Den návštěvníky uvede do doby, kdy písmák Josef Dlask (1782 – 1853) se svou rodinou trávil všední i sváteční dny ve své usedlosti. Dům i hospodářské budovy ožijí scénami inspirovanými událostmi popsanými Josefem Dlaskem. Stejně tak i program, připravený na slavnostní otevření expozice folklorním souborem Furiant, uvede přítomné do společenského dění Dolánek v první polovině 19. století. Poprvé v historii Dlaskova statku bude stálá expozice přibližovat skutečné události, které se v tomto objektu odehrály.  

Slavnostní otevření nové stálé expozice uvedou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová, starosta města Turnova Tomáš Hocke, za realizační tým muzea, které expozici připravilo, to budou Vladimíra Jakouběová a Alžběta Kulíšková. O oživení scén z Dlaskových zápisků se postará soubor Furiant z Malé Bělé. Úryvky z Dlaskových paměti přečte redaktor Českého rozhlasu David Hamr.
 
Přivítejte spolu s námi v sobotu 23. dubna hospodáře Josefa Dlaska a další historické postavy na Dlaskově statku v Dolánkách. Budete mít jedinečnou možnost vrátit se alespoň na chvíli do první poloviny 19. století.
(Zdroj: TZ LK)

Program:
12.00 – 13.00 běžný provoz statku – zametání, prádlo, nošení dřeva, apod.
13.00 – 14.00 zahájení, úvodní slova – úvodní slovo
14.00 – 14.30 polní práce (ženy, muži s motykami, hráběmi), kůň výjezd na pole dolní bránou Dlaskova statku
14.30 – 15.00 představení knihy, Alžběta + čtení ukázek – končí ukázkou o návštěvě hraběte, propojení s příjezdem hrabat. Běžný provoz statku, úklid před posvícením. Děti a hospodyně ve světnici.
15.00 Příjezd hraběte a hraběnky s koňmi / Posvícení. Tanečky s Osmikráskou (lidová muzika) a lidová veselice. Úvodní tanec Dlask s paní hraběnkou (mazurka či menuet), druhý tanec Sousedská (Dlask s Dlaskovou)
Sedí se kolem stolu před statkem, tanec, (Mazura, Dvojpolka, Stodolička, Vrták) střídá se tanec a hudba.
15.45 Začne se chystat procesí. Povede ho sám Dlask a jdou v něm úplně všichni. Děti kytičky, věnečky z živého kvítí.
16.00 Procesí – vychází průvod z Dlaskova statku směrem k Ábelově mlýnu a zpět k Dlaskovu  statku k soše Panny Marie.
17.00 Konec procesí, návrat do statku – úklid statku (krmení živých zvířat, odnášení věcí), příprava na konec dne.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.