ČERVNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka předprázdninového měsíce je nebývale pestrá. Hned první červnový víkend se koná sjezd rodáků v Tatobitech a hudební festival Maloskalská noc. Na Střelnici proběhne úspěšný kavárenský kvíz koncipovaný pro děti. Muzejní noc, Sokolský slet, Den dětí s ponorkou – to je nabídka druhého červnového víkendu. Na Dlaskově statku bude řezbářské sympozium, regionem projedou historické Tatry, ozdobou nabídky je Evropský den hudby (21. června) – koncerty budou probíhat po celý den na různých místech Turnova. O den později se uskuteční Slavnosti piva Rohozec. Nabídku měsíce tradičně zakončí hudební festival Funkin’ Turnov.

Pátek 31. května až neděle 2. června
* SJEZD RODÁKŮ A PŘÁTEL OBCE TATOBITY.
Program na pátek: 15.00 – výstava o činnosti spolků (kulturní dům), 19.00 divadelní hra „O lípě“ (KD), divadelní soubor Máj 1867 Tatobity.
Program na sobotu: 9.00 – dechová hudba Táboranka (KD), 10.00 – slavnostní zahájení (KD), vystoupení dětí ZŠ Tatobity, projev starostky obce. 14.00 – slavnostní shromáždění občanů a spolků u „tisícileté“ lípy – hudební vystoupení, 15.00 – prohlídka obce, prezentace spolků, možnost dopravy vláčkem po obci, 20.00 – hudební zábava v KD, hraje: Big O Band z Liberce.
Program na neděli: 10.00 slavnostní mše – celebruje administrátor exc. semilské farnosti Jaroslav Gajdošík, 12.00 varhanní koncert v kostele sv. Vavřince, hraje pan Petr Novotný.
Po celou dobu konání akcí v sobotu bude po obci zajištěna doprava.

Sobota 1. června
* TVOŘÍME S LÁSKOU. Kreativní workshopy a dílničky pro děti a dospělé. Sokolovna v Malé Skále od 10.00 do 17.00 hodin. Více najdete na:
https://diblik-zivotnistyl.cz/tvorime-s-laskou-1-6-2024-kreativni-dilnicky-a-workshopy-pro-deti-a-dospele/.
* MALOSKALSKÁ NOC, 10. ročník. Akci zahájí tradiční neckyáda – soutěž plavidel na Jizeře, kde každý aktivní účastník obdrží vstupenku na festival ZDARMA. Startuje se v 10.00 hodin pod lávkou pro pěší. Ve 12.00 hodin se otevřou brány areálu festivalu na fotbalovém hřišti, kde na ty nejmenší čekají nafukovací atrakce a dárek ke Dni dětí. Hodinu po poledni zahájí hudební program děti z Malé Skály. Kromě muziky čeká na návštěvníky tradičně bohaté občerstvení, Maloskalské pivo a doprovodné akce pro děti. Pro děti od 6 let je vstup zdarma a do 14 let symbolických 100 Kč. U pokladny zároveň obdrží dárek ke Dni dětí. Maloskalská noc se koná za podpory Libereckého kraje. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v síti Ticketstream a Ticketportal a na místě.
Program:
10.00 neckyáda na Jizeře
12.00 otevření areálu, prodej vstupenek
13.15-14.00 DĚTI A HUDBA
14.30-15.30 WALDOVY MATUŠKY
16.00-17.00 ROZÁLIE
17.45-18.15 BYANCA & ŠIMON MIKEZ
18.45-19.45 LENKA FILIPOVÁ
20.30-21.30 DOCTOR PP
22.15-23.15 DOGA
00.00-00.45 HITMAKERS
* PLYŠOVÉ ŠTĚSTÍČKO NA HRADĚ ROTŠTEJN. Přijďte si udělat radost k Mezinárodnímu dni dětí na hrad Rotštejn, kde vás čeká Plyšové štěstíčko. Připravena je tradiční výstava medvídků. Výběr ze třetí největší soukromé sbírky v ČR. Přítomen bude i medvěd Hugo na cestách ®, a jeho realizační tým. Pro sběratele máme medvědí pohledy a speciální razítko. Hrad Rotštejn v sobotu 11.00 do 17.00 hodin a v neděli 2. června od 10.30 do 15.00 hodin. (Akce je zrušena z důvodu nepříznivého počasí!)
* NAOPAK. Svérázné trio Naopak z Dobříše a České Lípy si na svých koncertech posluchače získává živelným vystoupením, které je nabito energií, originálním zvukem a písněmi ze života. Koncert, Malá (domácí) scéna, Letňák bar Turnov od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 2. června
* S VALDŠTEJNEM O VALDŠTEJNOVI (Josef Pepson Snětivý). Hudebně literární pořad s hudebníkem a autorem knih o Valdštejnovi v zajímavé konfrontaci s Valdštejnem samotným. Pořadem provází Eva Kordová. Akce probíhá za finanční podpory Libereckého kraje ve spolupráci s hradem Valdštejnem, pořádá ji Městská knihovna A. Marka. Kaple sv. Jana Nepomuckého na hradě Valdštejně od 14.00 hodin.

Pondělí 3. června
* TÝDEN ČTENÍ. Zahájení 14. ročníku propagační akce, kterou iniciuje obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem. Týden čtení bude pokračovat až do neděle 9. června. Bude ukončen společným setkáním a čtením rodičů a dětí při nedělní výtvarné dílně. Zahájení v dětském oddělení knihovny A. Marka v 8.00 hodin.

Úterý 4. června
* POHÁDKOVÝ PODVEČER – HRÁTKY S VEČERNÍČKEM. Pohádkové čtení a divadlo v knihovně na motivy pohádek s Večerníčkem. Hrají členové čtenářského klubu Turnovský Granátek a Divadlo Kordula. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 16.00 hodin.

Středa 5. června
* KRÁLOVSKÁ OPERA: CARMEN. Opera v kině, Kino Sféra od 18.30 hodin, základní vstupné 290 Kč.

Čtvrtek 6. června
* POHÁDKOVÁ BABIČKA V NÁRUČI. Červnové setkání s dětmi v mini školce a také s rodinami při společném pohádkovém čtení, zpívání a hraní. Na všechny se těší Míša Uchytilová a Eva Kordová. Centrum pro rodinu Náruč od 9.30 hodin.
* FLÉTNOVÝ KONCERT. Monika Szantó učitelka ZUŠ Turnov, vystoupí se svými žáky v hudebním pořadu k Roku české hudby. Zazní ukázky z díla Bedřicha Smetany a dalších významných českých hudebních skladatelů. Koná se k 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Určeno pro širokou veřejnost. Penzion Žižkova, Klub aktivní senior. Začátek ve 13.30 hodin.
* KAVÁRENSKÝ KVÍZ PRO DĚTI. Novinka v nabídce Kulturního centra Turnov pro žáky prvního stupně základní školy (6-11 let). Tým tvoří dva až tři školáci a jeden dospělý. Kavárenský kvíz pro děti poběží stejně jako jeho dospělácká verze prostřednictvím hlasovací aplikace, je tedy potřeba mít s sebou jeden plně nabitý chytrý telefon. Startovné činí 150 Kč za celý tým a na vítěze čekají hodnotné ceny, jako například volné vstupenky do kina Sféra. Přihlášky na e-mail: romana.holubova@kulturaturnov.cz, do e-mailu uveďte název týmu, počet hráčů a kontakt na „dospěláka“ (ideálně telefon). Střelnice od 17.00 hodin.

Pátek 7. června
* MUZEJNÍ NOC, komponovaný program na několika místech Turnova. Více v samostatném článku.
* ARTRÓZA. Hardrockově laděný bigbeatový nášup z Liberce, působící veřejně od podzimu roku 2020. Koncert, Malá (domácí) scéna, Letňák bar Turnov od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Pátek 7. až neděle 9. června
* SOKOLSKÝ SLET PRO LIBERECKÝ KRAJ. Program podrobně v samostatném článku.

Sobota 8. června
* DĚTSKÝ DEN V ODOLENOVICÍCH. Od 10.00 hodin na návsi skákací hrad, soutěže o ceny ukázka techniky hasičů a policie, občerstvení. Od 14.00 hodin Sousedské posezení, od 17.30 hodin živá hudba. Pořádá SDH Odolenovice.
* GEOLOGICKÁ EXKURZE PRO VEŘEJNOST DO OBLASTI PŘÍHRAZSKÝCH SKAL. V rámci Evropského týdne geoparků pořádá Geopark Český ráj geologickou exkurzi vedenou Radkem Mikulášem do oblasti Dnebohu, Klamorny, Studeného průchodu, na Krásnou vyhlídku a na vrch Mužský. Sraz: 10.00 parkoviště Dneboh (GPS: 50.5288853N, 15.0288086E). Trasa asi 8 km, střední obtížnost. Více na www.geoparkceskyraj.cz.
* DEN DĚTÍ S PONORKOU 2024 (X. ROČNÍK). Největší akce pro děti a mládež v regionu. Park u letního kina ožije atrakcemi a disciplínami mnoha místních spolků nebo firem. Opět bude možné vyzkoušet nové nafukovací atrakce, každý si může odnést drobné ceny a šťastlivci i skvělé LEGO stavebnice. Své umění předvede kouzelník s bublinami, akrobati na chůdách, ale také sokolové s ukázkou sletové skladby. Díky místním partnerům je veškerý program zdarma. Začátek ve 14.00 hodin. Více v samostatném článku.
* TAKHRAJ. Liberecká kapela TAKHRAJ se věnuje především tvorbě Zuzany Navarové z let 1999-2004, tedy období, kdy Zuzana Navarová působila v kapele KOA. Koncert, Malá (domácí) scéna, Letňák bar Turnov od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Neděle 9. června
* ZA ORCHIDEJEMI ČESKÉHO RÁJE. Už jste slyšeli o hlístníku, okrotici nebo prstnatci? Postupně projdeme různá stanoviště jejich výskytu a dozvíte se, co tyto rostliny potřebují ke svému rozmanitému životu, co jim prospívá nebo co naopak ohrožuje jejich existenci. Exkurzi vede botanik AOPK ČR Jan Višinský. Sraz v 10.00 hodin na parkovišti v Koberovech (N 50°37.37748′, E 15°13.63165′). Pořádá Dům přírody Českého ráje. Přihlášky na https://forms.gle/zyyEUCfQdnACsn317.
* DÍLNA KOLÍČKOVÁ, MOŘSKÁ A MALÍŘSKÁ. Červnová tvořivá dílna pro rodiny s dětmi je zaměřena nejen na zajímavé motivy podmalby, ale také nese téma moře. Dílna bude obohacena o společné čtení z velké knihy pohádek a zajímavých příběhů. Na všechny se těší lektorky Eva, Šárka, Verunka a Simona. Dětské oddělení knihovny A. Marka od 10.00 hodin.

Úterý 11. června
* DEN DĚTÍ S KAPELOU DUO BIGBAND. Téma: western. Loučení s žáky pátých tříd, vystoupení žáků školy, zábavná stanoviště, občerstvení, posezení s kapelou. Areál ZŠ Alešova od 16.00 hodin.

 

 

 

 

Čtvrtek 13. června
* ČERVNOVÝ VAGÓNEK. Poslední Vagónek před letními prázdninami bude znovu plný her, říkadel a krásných pohádek. Knihovna na vlakovém nádraží od 10.00 hodin.
* KŘEST KNIHY: TAJEMSTVÍ DOMU V L. Spisovatelka Šárka Andrlová pokřtí svoji knižní novinku s názvem Tajemství domu v L. Tajemný příběh s překvapivou zápletkou se odehrává nedaleko Turnova, a to v Jizerských horách. Kmotry křtu se stanou spisovatelky Petra Langová a Martina Boučková. Hudební doprovod zajistí kytarista Zdeněk Pavlíček. Občerstvení zajištěno. Vstupné dobrovolné! Knihovna na vlakovém nádraží 17.00 hodin.
* MÓDNÍ PŘEHLÍDKA na náměstí Českého ráje – zahrádka Restaurace U Prince. Těšit se můžete také na spodní prádlo od Bel Momento a sluneční brýle Optik Servis K&K. Dobrovolné vstupné bude darováno na náročnou onkologickou léčbu. Pořádá DMANIA Showroom-Turnov. Začátek v 17.00 hodin.
* ZANIKLÁ OSADA NOUZOV – proměny osídlení pískovců ve světle archeologických pramenů. Cílem prezentace je posluchačům přiblížit podobu novověkého osídlení pískovcových skal v Českém ráji na příkladu zaniklé osady Nouzov. Osada se nachází asi dva kilometry západním směrem od zámku Hrubá Skála. První zmínka o této osadě je v Hruboskalském urbáři z roku 1602 a existenci této osady tak můžeme klást do celého období novověku, protože k jejímu úplnému zániku dochází až na konci 19. a na počátku 20. století. Přednáší archeoložka Tereza Müller. Muzeum Českého ráje v Turnově, přednáškový sál, začátek v 17.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Čtvrtek 13. až sobota 15. června
* ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM NA DLASKOVĚ STATKU. Tradice, vůně dřeva, fortel, parta lidí, které spojuje nejen láska k řemeslu, ale také přátelství. A Dlaskův statek. Takhle stručně by se dalo charakterizovat setkání řezbářů na Dlaskově statku. Jsou mezi nimi „bardi“, kteří spolu s řezbářem Karlem Hajnem byli u prvního ročníku v roce 1996. Jsou to: Stanislav Pokorný, Václav Plechatý, František Petranyi, Martin Patřičný, Zdeněk Vilém nebo Míla Švec. V průběhu let přibyli další účastníci – Jan Viktora, Tomáš Dostál Bosambo, Ivan Šmíd, Miloš Šimek, Iveta Sádecká, Honza Švadlenka, Jaromír Dědek, Marta Novotná a mnozí další. Někteří se účastní pravidelně, jiným to čas nedovolí, tak se přijedou za kamarády alespoň podívat. Řezbáři své řemeslo nejen předvádí, ale pod jejich dohledem si „řezbařinu“ mohou vyzkoušet i návštěvníci. V pátek 14. června od 18.00 hodin vystoupení harmonikářky Lucie Evy Doušové. Vstup volný.

Pátek 14. června
* O JUDAISMU.
Beseda s libereckým rabínem Davidem Maxou o základních skutečnostech vztahujících se k judaismu. Synagoga Turnov od 16.00 hodin.
* OPENFEST V ČESKÉM RÁJI. V pátek od 17.00 hodin vystoupí kapely Always, FD Band, Makezen, Roadkill Souls a Ovčie Kiahne. V sobotu od 15.00 hodin zahrají skupiny Nekrmit, El Perro Lunatico, Bodybag, Těla a Goliband. Letiště v Sedlíšťkách. Vstupné v pátek 100 Kč, v sobotu 150 Kč.
* TRIJO. Královohradecké uskupení zahraje irskou i českomoravskou hudbu v komorním provedení. Koncert, Malá (domácí) scéna, Letňák bar Turnov od 19.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 15. června
* SOUTĚŽ HISTORICKÝCH AUTOMOBILŮ A MOTOCYKLŮ „TATRA V ČESKÉM RÁJI“ 2024. Tatra Veteran Car Club Semily v AČR, do Turnova na start 28. ročníku jízdy historických motocyklů a automobilů s názvem „Tatra v Českém ráji“. Program jízdy začíná výstavou veteránů v 8.00 hodin ráno na náměstí Českého ráje. Odtud budou posádky v 10.00 hodin vyjíždět na 100 kilometrů dlouhou trať přes Mnichovo Hradiště, Hodkovice nad Mohelkou a Český Dub až do cíle v rekreačním středisku ve Vesci pod Kozákovem. Více v samostatném článku.
* SKLENĚNÁ SOBOTA V ULIČCE ŘEMESEL. Zastavte se v Uličce řemesel pod turnovskou radnicí v době od 10.00 do 17.00 hodin a užijte si sobotu ve znamení skla a Křišťálového údolí. Otevřeny budou všechny řemeslné dílny, připraveny jsou workshopy na téma tvorby šperků, rytí skleněných hrnečků, tvorba bižuterie, pletení náramků na pletacím stroji a další. Více na www.ulickaremesel.cz.
* SBV: VÝROČNÍ OPEN AIR V TURNOVĚ. Společnost bloumající veřejnosti vás zve na oslavu v areálu letního kina. Program:
18.00 – Čmukaři: S čerty tanči – pohádka pro děti alternativního loutkářského souboru
19.30 – Společnost bloumající veřejnosti: Záblesk – komedie o banálním manželském trojúhelníku v zcela nebanálním prostředí. Hrají: Alena Tomášová, Jakub Chundela, Jan Marek. O souboru: Společnost bloumající veřejnosti se zaměřuje především na činoherní divadlo s důrazem na herectví. Využívá hereckou metodu Michaila Čechova, který se celý život zabýval vnitřním herectvím, psychologií a fyziognomií postavy a tvorbou atmosféry. Témata her, která si SBV vybírá pro své interpretace, vždy odkrývají nejen mnohovrstevnatost duše obyčejného člověka, ale také jeho komičnost, o kterou jde především.
20.30 – B4. Koncert české hudební skupiny věnující se často improvizované hudbě.
Komponovaný večer, Letňák bar od 18.00 hodin, vstupné dobrovolné.

Sobota 15. a neděle 16. června
* VÍKEND KŘIŠŤÁLOVÉHO ÚDOLÍ – volný vstup do Muzea Českého ráje v Turnově.

Neděle 16. června
* ZÁMECKÉ SLAVNOSTI NA ZÁMKU SVIJANY. Přijďte oslavit osmé výročí otevření zámku veřejnosti, užijte si rodinný den na zámku. Program od 9.00 do 18.00 hodin. Při této příležitosti můžete využít i prohlídky pivovaru. Více na www.zameksvijany.cz.

Pondělí 17. června
* FLÉTNOVÝ KONCERT. Monika Szantó, učitelka ZUŠ Turnov, vystoupí se svými žáky v hudebním pořadu k Roku české hudby. Určeno pro obyvatele DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin. Pořad bude zopakován ve stejnou dobu v pondělí 24. června v penzionu Výšinka.

Středa 19. června
* KVĚTINOVÁ (S)TVOŘITELNA. Zveme malé i velké na odpolední tvoření v pohodové atmosféře knihovny. Dny okolo svatojánské noci jsou jako (s)tvořené pro práci okolo květin, čerstvých i sušených, a proto si u nás můžete ozdobit hliněné květináče na letničky či kaktusy a zkrášlit textilní pytlíčky na bylinkové směsi. Materiál bude k dispozici. Věku a fantazii meze neklademe. Do (S)tvořitelny je možné přijít kdykoliv v průběhu jejího trvání. Těší se na vás knihovnické lektorky Bára a Pavla. Dětské oddělení knihovny A. Marka v hlavní budově v době od 16.00 do 19.00 hodin.

Čtvrtek 20. června
* PUTUJEME PO PAMÁTKÁCH. Návštěvníci klubu se společně s Janou Vančatovou seznámí s činností spolku SAL (Societas Amicuum Liberec). Budou mít také možnost podívat se na zajímavá místa sakrálních památek Libereckého kraje. Tento spolek pořádá akce zaměřené na poznávání památek, historie a kultury zemí, které jsou součástí Euroregionu Nisa. Penzion Žižkova – Klub aktivní senior, začátek ve 13.30 hodin.

Pátek 21. června
* EVROPSKÝ DEN HUDBY. Již od roku 1995 se vždy 21. června na mnoha místech po celé Evropě slaví Evropský den hudby. Snahou tohoto kulturního počinu je zlepšit povědomí o umělecké úrovni v každém ze států našeho kontinentu, nebo třeba i rozvinout výměny v hudební oblasti mezi členy Evropské unie a dalších evropských států. K Evropskému dni hudby se letos již podruhé připojuje i naše město celodenní bohatou oslavou hudby v turnovských ulicích, parcích a na dalších místech. Vstup na koncerty je zdarma.
Program:
6.00 – Hrubý Rohozec, zámecký park, Turnovské orchestrální sdružení
9.00 – Městský park u letního kina, Komorní orchestr ZUŠ Turnov
12.00 – Náměstí Českého ráje, Duo BigBand
15.00 – Park T. G. Masaryka, skupina Bodlák
18.00 – Maškova zahrada, kapela Tony Beat
21.00 – Hrad Valdštejn – Pěvecký sbor Musica Fortuna.
* NOSE PIGEONS – hudební uskupení, které si pohrává s recesí svým specifickým způsobem. Tomu odpovídá i většina repertoáru. Jedná se převážně o covery legendárních šlágrů všemožných žánrů a autorské písně Matěje Myslivce. Koncert, Malá (domácí) scéna, Letňák bar Turnov od 19.00, vstupné dobrovolné.
* TAK TROCHU ŠVANDA. Tak trochu parodie v podání studentů 13. třídy waldorfského lycea v Semilech. Co se stane, když Tylův dudák Švanda objeví kouzlo elektrické kytary? Z obyčejného vesnického hudebníčka vybaveného jen upřímným úsměvem a banjem, se stane prvotřídní rocker a tóny linoucí se mu z kytary se začnou valit ulicemi a působit rozruch, jaký si málokdo dokázal představit. Divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.00 hodin.
* ROHOZECKÁ RESTAURACE A ROHOZECKÝ OKRAŠLOVACÍ SPOLEK zvou na iluzorní cestu vlakem ve skutečném historickém vagonu po zastávkách a stanicích plných otázek a vzpomínání – VAGÓN KVÍZ! Koná se ve vagonu u Pivovarské restaurace na Malém Rohozci od 19.00 hodin. Vědomostní soutěž pro max. čtyřčlenné skupiny. Témata otázek od archeologie až po zoologii. Hodnotné ceny pro vítěze od Pivovaru Rohozec. Zápisné 50 Kč na osobu. Rezervace kupé na tel. 739 734 737.

Sobota 22. června
* MÍSTNÍ VÝSTAVA KRÁLÍKŮ A DRŮBEŽE. Pořádá ZO ČSCH Turnov 1 v chovatelské hale u zastávky ČD Turnov-město v době od 8.00 do 15.00 hodin. Výstava je spojena s prodejem kuřic do 11.00 hodin. Za pěkného počasí od 9.00 hodin vyjížďka kočárem zdarma. Pro zájemce proběhnou ukázky zpracování vlny s možností zakoupení výrobků. Připraven bude stánek se zdravými pamlsky pro hlodavce a králíky, dřevěné obrázky, magnetky a dřevěné gravírované podtácky. K tomu patří dětská dílnička. Občerstvení zajištěno, tombola. Možnost zakoupení chovných vystavovaných zvířat.
* HRAD VALDŠTEJN od 10.00 do 16.00 hodin: VOJENSKÝ DEN NA VALDŠTEJNĚ. Ukázka vojenské techniky, oděvů a jiného vybavení z období druhé světové války. To vše zasazené do historických kulis hradu. Akce probíhá k příležitosti výročí 80 let od vylodění v Normandii. Vstupné: v rámci prohlídky hradu.
* SLAVNOSTI PIVA ROHOZEC.
Tradiční akce v areálu pivovaru. V nabídce tradiční i netradiční piva, zábava pro celou rodinu, ohňostroj, soutěže. Začátek ve 13.00 hodin. V kulturním programu vystoupí: Kreyson & Láďa Křížek, Queenways, Horizont, ZZ Top Litovel, Bastard, Jakub Regner, Žízeň. Vstupné 200 Kč, děti do 12 let vstup zdarma. Další informace na www.pivorohozec.cz.

Neděle 23. června
* PÁNOVÉ, KONČÍME. Zakončení jazzové sezony 2024. Pizzerie Maškovka od 18.00 hodin. Vystoupí: Duo Dim, Lédl jazz Q a Marie a její dědové.

Pondělí 24. června
* FLÉTNOVÝ KONCERT. Monika Szantó, učitelka ZUŠ Turnov, vystoupí se svými žáky v hudebním pořadu k Roku české hudby. Zazní ukázky z díla Bedřicha Smetany a dalších významných českých hudebních skladatelů. Koná se k 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Určeno pro širokou veřejnost. Penzion Výšinka od 14.00 hodin.

Čtvrtek 27. června
* KDE SE PIVO VAŘÍ, HISTORIE PIVOVARNICTVÍ NA TURNOVSKU. Na hlavní sezonu je ve výstavním sále turnovského muzea připravena výstava představující historii i současnost pivovarnictví obecně, která následně zavede návštěvníky do pivovarů našeho regionu. Na jedné straně se dovíme, z čeho a jak se pivo vařilo v historii a jak je tomu dnes. Zároveň zde budou představeny specifické obory a řemesla s ním spojené jako je bednářství či bečvářství. Stranou ovšem nezůstane ani ledování, bez kterého by to prostě nefungovalo, a nakonec i hospoda, bez které by to celé nedávalo smysl. V druhé části výstavy budou představeny staré turnovské pivovary (Táborský a Svoboda), dodnes fungující pivovary na Malém Rohozci a ve Svijanech, který dokonce letos slaví kulaté 460. výročí, a v neposlední řadě také před pár lety založený Měšťanský pivovar Turnov. Pro výstavu byly domluveny zápůjčky z Národního muzea pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy, jehož zakladatelé se pivovarnické historii věnují téměř třicet let a ve svých sbírkách mají kousky, které stojí za to vidět.
Ve vybrané středy se atrium muzea promění na letní kino, kdy zde po setmění budou promítány legendární české filmy. Doprovodný program bude uskutečněn s podporou regionálních pivovarů, jejichž produkce tu bude ve vybrané dny k dispozici. Muzeum Českého ráje v Turnově, výstavní sál. Výstava potrvá do 19. ledna 2025.
* KDE SE PIVO PIJE. Staré hostince v Turnově a okolí. Letní výstava v Kamenářském domě přiblíží historii pohostinských služeb v Turnově a blízkém okolí. V přízemí bude zřízen hostinec v duchu první poloviny 20. století, který bude po dobu prázdnin každou středu fungovat jako zařízení k ochutnávce regionálního piva. Hlavní sponzor celé akce – Pivovar Svijany – se uvolil, že muzeum bude první, kde bude představena a k ochutnání připravena jejich zbrusu nová svijanská „460“. Slaví totiž v letošním roce kulaté výročí od první zprávy o fungujícím pivovaru (1564. Návštěvníci se krom jiného dozví zásadní informace o hospodě U Bažanta, která fungovala od počátku 19. století až do roku 1949 v domě čp. 70, dnešní administrativní budově muzea. V patře Kamenářského domu bude dále instalována výstava raritních historických pivních láhví z našeho regionu, které muzeu zapůjčí tři největších sběratelé v oboru. Informační část přinese historický exkurz do turnovských hostinců, kterých před sto lety v rámci města působilo podstatně více než dnes. Výhodou je bohatý obrazový materiál, který především znalcům místního prostředí připomene různá zákoutí města. Historické snímky doplní ukázky inzerce hostinců, ze kterých je možné vyčíst, jaké pivo se v podnicích točilo. Své si tak na výstavě najdou místní obyvatelé i široká turistická veřejnost. Výstava potrvá do 8. září.
Vernisáže obou výstavy ve čtvrtek 27. června v 17.00 hodin.

Pátek 28. června
* VESELÉ ROZLOUČENÍ SE ŠKOLOU NA LUKÁCH. Zveme všechny děti i jejich rodiče do areálu Měšťanského pivovaru Turnov a Turnovské pivnice Na Lukách na veselou akci, kterou startují prázdniny. Děti: VYSVĚDČENÍ S SEBOU! Na co se můžete těšit? Na diskotéku, zábavné soutěže, malování na obličej, skákací hrad, nafukovací lezeckou stěnu, překážkovou dráhu, snowboard simulátor, nafukovací dvoj-skluzavku s prolézačkou, a navíc dobroty pro mlsné jazýčky – limonádový a vaflový bar. Vstup na všechny atrakce pro všechny děti je pro radost ZDARMA! Areál Měšťanského pivovaru Turnov a Turnovské pivnice Na Lukách od 10.00 do 17.00 hodin.
* FUNKIN’ TURNOV 2024. Již 19. ročník tradiční párty na konci školního roku vám opět přináší fajnový line-up pro letní večer.
Line-up:
SOUNDFALL: Přední regionální představitel žánrů gastro music, elevator music a lounge music. Ideální volba pro vaše pošmourné, deštivé odpoledne!
MANU DESTRA: Případnou oblačnost však snad rychle rozptýlí a publikum roztančí pětice mladých hudebníků pohybující se v oblasti elektronického popu.
PRAGO UNION & live band: Hip-hopové legendy a dvojnásobní držitelé hudební ceny Anděl Kato a DJ Ramel budou headlinerem letošního festivalu. A když na festivalu, pak samozřejmě se špičkovou čtyřčlennou kapelou.
HITFAKERS: Funk, funk, funk a zase funk! Miláčci především ženského a dětského publika ho přivezou větší než malé množství.
FUNK CORPORATION: Samozřejmě nesmí chybět ani pořádající kapela, která až na výjimku nechyběla na žádném ročníku. Průkopníci funku v kraji jsou na své misi takřka čtvrtstoletí.
Hudební festival před Střelnicí od 17.30 hodin, vstupné v předprodeji 300 Kč.
* PUTOVNÍ KINO V JENIŠOVICÍCH. Od 19.00 hodin vystoupí folkové duo K2, po 21.30 hodin začne promítání nového českého filmu Sladký život v hlavních rolích s Vladimírem Polívkou a Petrou Hřebíčkovou. Fotbalové hřiště v Jenišovicích, vstupné dobrovolné.

 

 

 

 

Středa 3. července
* VEČERNÍ PROHLÍDKY ANEB ŽIŽKŮV NÁVRAT NA VALDŠTEJN. Oblíbené netradiční prohlídky s doprovodným programem s husitskou tematikou, konající se k příležitosti 600 let od obsazení hradu Janem Žižkou. Nutná předchozí rezervace (tel. 739 014 104, e-mail: info@hrad-valdstejn.cz), vezměte si baterky na cestu zpět. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč. Začátek v 19.30 hodin.

Středa 3. až neděle 7. července
* HRAD VALDŠTEJN: HRADECKÉ KOMORNÍ TUCTETO – LETNÍ ZPÍVÁNÍ. Tradiční host, který obohatí a zpříjemní návštěvníkům prohlídky svým žánrově bohatým repertoárem. Krátké koncerty během dne v kapli sv. Jana Nepomuckého. Sbor vystoupí jako host během první večerní prohlídky 3. 7. od 19.30 hodin a v sobotu 6. 7. proběhne od 17.00 hodin velký odpolední koncert.

Pátek 5. července
* Koncert tohoto léta! Kapela JELEN společně s vámi oslaví 10 let od svého založení. Kapela se v posledních letech vypracovala mezi nejžádanější jména hudební scény a vyprodala také O2 arénu. A protože v areálu Pivovaru Rohozec to bude letos jediný koncert kapely JELEN nejenom v našem regionu, ale i v širokém okolí, nenechte si tento výjimečný hudební večer pod hvězdami a u přímo u zdroje zlatavého moku piva Českého ráje ujít. Nejlevnější vstupenky ještě stále zakoupíte v prodejně MIDAS MODES v Turnově v Jiráskově ulici, dále v síti Ticket live, ale pro váhající budou k dostání i na místě před koncertem.
Areál Pivovaru Rohozec od 19.00 hodin, areál bude otevřen v 18.00 hodin.

Pátek 5. a sobota 6. července
* RYTÍŘI NA VALDŠTEJNĚ. Rytířské turnaje a ukázky dobových tanců v režii šermířské a divadelní skupiny Nostra ex. Program doplní koncerty Hradeckého komorního tucteta. Vstupné: plné 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné vstupné se na tuto akci nevztahuje. Vždy od 10.00 do 16.00 hodin.

Sobota 6. července
* SPOLEČNÝ KONCERT DECHOVÝCH HUDEB. Vystoupí DH Český ráj, Kyzivátova kapela a Duo Tandem. Přírodní areál U rybníka na Žehrově. Začátek ve 14.00 hodin, vstupné 100 Kč.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.