BŘEZNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

(průběžně aktualizováno)Březen nabízí dostatek zajímavých akcí. Knihovna pořádá týden čtení, pro děti bude v turnovském divadle loutkářská přehlídka Turnovský drahokam, Mezinárodní den žen můžete oslavit s ILMOU, celebrity z celého kraje se sjedou na Střelnici na Hejtmanský ples. Uskuteční se také přehlídka Mateřinka 2009, ve které vystoupí děti ze všech místních mateřských škol, do Turnova přijedou bratři Ebenové, rapeři i Jablkoň…

Středa 4. března
* KOUZLÍME S RUČNÍM PAPÍREM. Výtvarnou dílnu pro veřejnost pořádá Žlutá ponorka v Husově ulici. Začátek ve 14.00 hodin.

* V 18.00 začíná v sále radnice v Rovensku pod Troskami beseda s turnovským cestovatelem Milanem Ječným, který na přelomi roku s rodinou pobýval na Filipínách.

* DAN BÁRTA & ILLUSTRATOSPHERE. Koncert k výročí 10 let společného hraní. Vstupenky v předprodeji za 200 Kč. Uspořádání sálu k stání, místa k sezení na balkoně. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

 

Čtvrtek 5. března

* Večer Na  Sboře – Duhové knížky Daniely Fischerové. Literárně komponovaný pořad se známou spisovatelkou  za hudebního doprovodu kytaristy Pavla Půty. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.

* OVČIE KIAHNE + VLNY. Koncert agropunkrockové kapely z Kacanov (www.ovciekiahne.org ) spojený s křtem demo nahrávky. Jako předkapela vystoupí nadžánrové sdružení VLNY. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

Pátek 6. března

* MLÝNY NA ŽEHROVCE. Beseda v restauraci Ráj ve Skokovech o fenoménu mlýnů na Žehrovce bude doplněna leteckými snímky celého toku této říčky. Uvádí Jaroslav Egert z Kacanov. Začátek v 18.00 hodin.
* HOKEJOVÝ A BRUSLAŘSKÝ PLES. Pořádá BHK TURNOV a HC Alcron Daliměřice. Sokolovna Mašov, začátek ve 20.00 hodin, hrají Veselí pozůstalí.

 

Neděle 8. března

* POHÁDKOVÁ DÍLNA pro rodiče s dětmi je tentokrát zaměřena na přípravu dubnové pohádkové Noci  s Andersenem. Dětské oddělení knihovny, začátek v 10.00 hodin.

 

Pondělí 9. března – sobota 14. března

* Týden čtení. Společné hodiny čtení pro všechny turnovské školy a veřejnost v rámci akce Turnov čte – Týden čtení. Čte se hlavně v dětském oddělení knihovny A. Marka, ale také ve školách, penzionech a jinde.

 

Pondělí 9. března

* MDŽ s ILMOU aneb nečekaný dárek potěší. Profilový pořad TaPŠ ILMA Ilony Šulcové pro všechny maminky, babičky, tety, prababičky a další… Představí se jednotlivé formace i sólisté taneční školy. Bio Ráj Turnov, Žižkova ulice, začátek v 17.30 hodin.

 

Úterý 10. března

* Zdravá a pestrá výživa pro nás i naše děti. Beseda Centra pro rodinu Náruč – Bio klub. Přednáší Dita Šťastná, prostory centra v sokolovně ve Skálově ulici, začátek v 9.00 hodin.

 

Středa 11. března

* Pohádkový podvečer. V probíhajícím „Týdnu čtení“ se uskuteční také oblíbený pořad společného čtení dětí a rodičů. Účinkují děti z turnovského Granátku a z divadelního kroužku Žluté ponorky. Dětské oddělení knihovny A. Marka, začátek v 16.00 hodin.

 

n200803162109_rep_68_08_drahokamPátek 13. – neděle 15. března

* XIX. TURNOVSKÝ DRAHOKAM. Regionální loutkářská přehlídka pro Liberecký kraj a Český ráj s postupem na národní přehlídku Loutkářská Chrudim

Pátek 13. března

* 8.30 a 10.00 HONZOVÁNÍ aneb tři pohádky k pousmání – Michal Vaněk, Divadýlko Matýsek, Nový Bor

Sobota 14. března

* 9.00 Slavnostní zahájení přehlídky starostkou Turnova Hanou Maierovou, moderuje Eva Kordová

TO – hraje loutkářský soubor (LS) Na Židli Turnov

TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA – hraje soubor Spojáček Liberec

* 11.00 ZA KAŽDÝM ROHEM JESKYŇKA – LS Čmukaři Turnov

* 13.00 HONZA HLEDÁ KAŠPÁRKA aneb Kašpárek čaruje – soubor Martínek Libáň

* 14.30 ČERNÁ PRINCEZNA – LS Mléčná dráha ZUŠ Semily, druhé představení: ČERVENÁ KARKULKA – Vlastislav Filip, Hradec Králové

* 16.00 O BUBÁČKOVI – LS Ještěd Český Dub

* 17.30 NA PRODEJ (horor) – LS Napopel ZUŠ Chlumec nad Cidlinou, druhé představení ŘECKÉ BÁJE – LS Není to, ani to ZUŠ Turnov

Neděle 15. března

* 9.00 KNOFLÍKOVÁ VÁLKA – Turnovské divadelní studio

* 11.00 JSOU PRINCEZNY PRO DRAKA – LS Kyselé rybičky ZUŠ Chlumec nad Cidlinou, druhé představení BAJAJA – LS Boďi Jaroměř

* 13.00 JAK TO BYLO S PRINNCEZNOU – LS Kyselé rybičky ZUŠ Chlumec nad Cidlinou, druhé představení O SPLNĚNÝCH PŘÁNÍCH – LS Kacafírek Chrudim

* 14.30 JAK SE ČERTI ŽENILI – soubor Maminy Jaroměř

Po představení následuje slavnostní zakončení, předání cen soutěže o nejpilnější diváky, vyhlášení držitele putovní ceny dětského diváka Turnovský drahokam a vyhlášení výsledků  odborné poroty. Všechna představení se odehrávají v Městském divadle v Turnově.

 

Sobota 14. března

n200902052251_vakci_02_09_ples* Ve 20.00 hodin začíná v sále KC Střelnice v pořadí pátý HEJTMANSKÝ PLES. Obyvatele kraje do Turnova zve hejtman Stanislav Eichler. K tanci hraje Bohemia Universal Band Liberec, jako hosté vystoupí zpěváci Heidi Janků a Davide Mattioli. Nebude chybět módní přehlídka Jablonex Group, a. s., tentokrát podle návrhů světově uznávané návrhářky Beaty Rajské. Výtěžek plesu, na který lze zakoupit vstupenku za 500 Kč, bude použit výhradně na dobročinné účely, a tak v průběhu večera bude vybraná částka  předána v podobě symbolických šeků dvěma sociálním příspěvkovým organizacím Libereckého kraje. Předprodej vstupenek přímo v KC Střelnice.


* Ve 20.00 hodin začíná v sále radnice v Rovensku pod Troskami v pořadí čtvrtý PROTIDÁLNIČNÍ PLES.

* SOKOLSKÉ ŠIBŘINKY pořádá TJ Sokol Přepeře. Vše ve stylu „retro“, začátek ve 20.00 hodin v místní sokolovně, hraje skupina Prorock.

 

Pondělí 16. března              

* KŘESLO PRO HOSTA. Tentokát s výtvarnicí Lenkou Neumannovou. Moderuje Eva Kordová. Klubovna Penzionu v Žižkově ulici (určeno i pro veřejnost), začátek ve 14.00 hodin. Tento program proběhne také ve čtvrtek 19. března od 14.00 hodin v DPS na Výšince.

 

Úterý 17. března

* KŘESLO PRO HOSTA. Do pomyslného křesla usedne Monika Szantó, učitelka hry na flétnu ze ZUŠ Turnov.  Hudebně doplní mluvené slovo její žačky hrou na flétnu. Uvádí Eva Kordová. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.

* MOAB, USA. Cestovatelský klub. Nejlepší terény pro horská kola na světě – vlastní zážitky a film z cesty přiveze Stanislav Kysilka. KC Střelnice, začátek v 18.00 hodin.

 

Středa 18. března

* KRÁSY KAVKAZU. Cestopisná zastavení Karla Janáka nad velebností a krásou těchto hor. Doplněno promítáním diapozitivů. Kulturní sálek knihovny (čajovna), začátek v 18.00 hodin.

* MUSICA PER CINQUE – v pořadí 550. koncert Turnovských hudebních večerů. Představí se dechové kvinteto s programem z díla Iši Krejčího, Karla Stamitze, Jacquese Iberta a dalších. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Čtvrtek 19. března

* BRATŘI EBENOVÉ. Kapela bratří Ebenů vystoupí v rámci turné k nejnovějšímu CD Chlebíčky. Vstupenky v předprodeji za 250 Kč. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin.

 

Pátek 20. března

* ČESKÁ RAPUBLIKA. Orion, James Cole a Hugo Toxxx na pódiu, ale především mimo něj. Tři přední čeští rappeři, deset skladeb, deset živých – někdy i živelných – filmových situací. Devadesát minut hip hopu z DVD vystřídá produkce živých DJs, kteří vám nabídnou prodloužení dobře rozjetého večírku. KC Střelnice, začátek ve 20.30 hodin.

 

Sobota 21. března
* Od 9.00 do 12.00 hodin je v restauraci sokolovny v turnovské Skálově ulici BURZA sběratelů poštovních známek, pohlednic, odznaků, míncí ad.
* MATEŘINKA 2009. Oblastní kolo festivalu hudebně dramatických vystoupení dětí z mateřských škol z Turnova a okolí. Bio Ráj v Žižkově ulici, začátek ve 13.00 hodin.
* Od 18.00 hodin se uskuteční první letošní akce v duchovní Bráně Českého ráje pod rozhlednou Hlavatice – KELTSKÝ OBŘAD JARNÍ ROVNODENNOSTI. Jarní rovnodennost znamená rovnováhu v přírodě, den a noc jsou stejně dlouhé, ale síly světla získávají nadvládu nad sílou temnoty. Pro Zemi i pro člověka je to oslava příchodu jara, doba nových začátků a doba setby. Ze stromů je pro tento obřad přizván jilm, který zprostředkovává komunikaci mezi lidmi a světem přírody. Svobodná škola umění (www.svosum.cz ) pořádá od 20. do 22. března umělecký seminář (modelování, řezbářství a eurytmie).
* ZAHRÁDKÁŘSKÝ PLES. Sál radnice v Rovensku pod Troskami, začátek ve 20.00 hodin.

 

Neděle 22. března

* DĚTSKÝ KARNEVAL Žluté ponorky. Sál SUPŠ Turnov ve Skálově ulici, začátek ve 14.00 hodin.

 

Pátek 27. března

* V 19.00 hodin začíná v sálku restaurace Hasičárna v Tatobitech beseda se známým hercem VÁCLAVEM KNOPEM. Večer oživí hudebními vstupy hudebník Pavel Dvořák. Pořádá o.s. Dědina.
* NEFORMJAZZFEST + JAZZOVÉ HODY 2009 aneb 20 LET TURNOVSKÉHO BIG BANDU. Festival jazzové hudby k 20.výročí nejstarší jazzové formace v Turnově proběhne ve velkém sále Střelnice od 19.00 hodin. Na festivalu se představí Turnovský Big Band ZUŠ Turnov, orchestr bývalých hráčů TBB, Big Band Rudy Millera ze Železného Brodu, Lédl Jazz Q, Jiří Hlava a další hosté. Vstupné 100 Kč.
* PIPES AND PINTS. Punkrockový večírek  s hostem v podobě místní kapely. KC Střelnice, začátek ve 20.00 hodin.

 

n200903032241_vakci_08_09_telefonSobota 28. března

* ČERTOVSKÝ TELEFON. Autorská divadelní hra pro děti Obnoveného divadelního spolku Jirásek z Olešnice. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin.

Neděle 29. března

* SMRT NESEME ZE VSI – starý obřad vynášení smrti, který znamená definitivní konec zimy. Pořádají o.s. Dědina a ZŠ v Tatobitech. Sraz před školou je v 10.00 hodin. Průvod s Morenou projde vsí, Smrt bude spálena v ohni v Malířově zahradě.

 

Úterý 31. března

* TURNOVSKÝ ŠTĚK 2009, okresní přehlídka dětských divadelních souborů, Sál Žluté ponorky, začátek v 8.30 hodin.

* V 18.00 hodin začíná v kulturním sále knihovny A. Marka v Turnově beseda, kterou pořádá knihovna spolu se správou zdejší synagogy. Téma: Židovský lékař Jaroslav Kaufman a největší padělatelská dílna všech dob v koncentračním táboře Sachsenhausen. Přednáší a promítá Milan Ertl z Hořic.

* JABLKOŇ, žánrově těžko zařaditelná skupina. Jablkoň se nedá vyprávět, ta se musí slyšet. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin.

 

Připravuje se

NOC S ANDERSENEM

9. ročník celostátní propagační akce na podporu čtenářství

Noc z pátk 3. na sobotu 4. dubna. Pořádá Městská knihovna A. Marka v Turnově.

 

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, BUDOVA V ŽIŽKOVĚ ULICI

* Čtvrtek 5. – neděle 8. března v 17.30, sobota 7. – neděle 8. března ve 20.00 hodin – LÍBÁŠ JAKO BŮH. Premiéra české romantické komedie Marie Poledňákové vyprávějící příběh sympatické středoškolské profesorky, která řeší prekérní situace nejen v práci, ale i doma, kde žije s bývalým manželem.

* Čtvrtek 5., pátek 6. března od 20.00 hodin – PODIVUHODNÝ PŘÍPAD BENJAMINA BUTTONA. Premiéra romantického dramatu USA s Bradem Pittem v hlavní roli. Film vychází z povídky F. Scotta Fitzgeralda. Vypráví o sympatickém padesátníkovi Benjaminu Buttonovi, který je se svým životem spokojený a navíc se nedávno zamiloval do třicátnice Daisy. Hlavní hrdina však místo stárnutí začíná mládnout, což se mu nejdřív líbí, ale postupem času obrátí. Protože prožívat svůj život v opačném směru a mládnout vedle své pozvolna stárnoucí lásky, to není úplně normální.

* Neděle 8. března ve 14.00 hodin – VALL-I. Animovaný film USA pro děti. VALL-I je robot, který je součástí gigantického programu na úklid a vyčištění Země, aby byla opět obyvatelná. Tento projekt ovšem selže a všechna práce zůstane pouze na něm. Po dlouhá staletí mechanicky provádí zadaný úkol, vše se ale změní, když se objeví EVA, robotka vyslaná z družice, která přiletěla zjistit stav úklidových prací. A VALL-I pozná, co je to láska …

n200903032255_vakci_10_09_nestyda* Středa 11. března v 17.00 hodin – NESTYDA. Český komedie Jana Hřebejka podle bestselleru Michala Viewegha „Povídky o manželství a o sexu“ s Jiřím Macháčkem v hlavní roli. Oskar by měl být podle všech předpokladů šťastný: je milovaný manžel, starostlivý otec i populární moderátor. Hnán neurotickým strachem, že mu život utíká mezi prsty, však vše opouští a jeho život se mění v divokou jízdu ztřeštěných situací.
* Středa 11. března ve 20.00 hodin – FARMA ZVÍŘAT. Britský animovaný film z roku 1954 ve Filmovém klubu.                                                                                                            

* Čtvrtek 12., pátek 13. března ve 20.00 hodin – CHE GUEVARA: REVOLUCE. Premiéra francouzsko-britského autobiografického filmu. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník a rychle si osvojí umění partizánského boje. Film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce.

* Pátek 13. – neděle 15. března v 17.30 hodin – POHÁDKY NA DOBROU NOC. Premiéra rodinné komedie USA. Život hotelového údržbáře Skeetera Bronsona (Adam Sandler) se navždy změní v okamžiku, kdy začnou ožívat pohádky, které své neteři a synovci vypráví na dobrou noc.

* Sobota 14., neděle 15. března ve 20.00 hodin – VALČÍK S BAŠÍREM. Premiéra válečného izraelského animovaného filmu. Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný.

* Pondělí 16., úterý 17. března ve 20.00 hodin – OCAS JEŠTĚRKY. Premiéra českého dramatu. Narození Josefa Bárty (David Švehlík) provází věštba – zemře ve věku 29 let. A je mu právě tolik, když ho opustí žena i se synem a jeho svět se hroutí…

* Středa 18., pátek 20. března v 17.30 hodin – PŘÍBĚH O ZOUFÁLKOVI. Premiéra amerického animovaného filmu. Hrdinou příběhu je myšák Despereaux Tilling, na kterém vás při prvním pohledu upoutají jeho velké uši. Od malička touží stát se hrdinou, ale i on si musí nejdřív projít prvními útrapami.

* Středa 18. března ve 20.00 hodin – REKVIEM ZA SEN. Drama USA ve Filmovém klubu.

* Čtvrtek 19., pátek 20. března ve 20.00 hodin – VALKÝRA. Premiéra filmu USA a Německa. Dlouho očekávaný napínavý film vypráví pravdivý příběh plukovníka Clause von Steuffenbergra (Tom Cruise) – loajálního vojáka oddaně sloužícího své zemi, ale hlavně muže, který stál v čele rozsáhlého protinacistického spiknutí, jehož hlavním cílem měla být likvidace Adolfa Hitlera.

* Sobota 21., neděle 22. března ve 20.00 hodin – CINKA PANNA. Slovenský hudební film. Dobrodružný pohádkový příběh o touze, sebevědomí, lásce k hudbě, o složitosti lidského rozhodování, o jiném, nesmírně poetickém cikánském světě. Příběh odehrávající se v 18. století, po odchodu Turků z Evropy, na pozadí povstání místních zemanů. Právě do této doby se narodila Cinka Panna – hrdinka, která se vymyká všem konvencím.

* Neděle 22. března ve 14.00 hodin – KRTEK A HODINY. Pásmo dětských filmů.

* Středa 25. března ve 20.00 hodin – NOSFERATU – FANTOM NOCI. Německo francouzský film z roku 1979 ve filmovém klubu. Úředník realitní kanceláře Jonathan Harker (Bruno Ganz) dostává za úkol zprostředkovat prodej nemovitosti. Kupcem má být hrabě Dracula (Klaus Kinski), který žije na svém sídle v Karpatských horách.

* Čtvrtek 26., pátek 27. března ve 20.00 hodin – UNDERWORLD: VZPOURA LYCANŮ. Premiéra akčního hororu USA. Již třetí díl série se zabývá podstatou krvavého boje mezi aristokratickými upíry a barbarskými Lycany (vlkodlaky), který se táhne už po staletí.

* Sobota 28., neděle 29. března v 17.30 hodin – ZAMILOVANÁ ZVÍŘATA. Premiéra francouzského dokumentu. Rok co rok celá naše země zní zpěvem, reptáním a výkřiky – milostným voláním zvířat. Okázalé tance a dary jsou často nejlepšími prostředky k přivábení samičky/samečka a pro diváky se tak naskýtá mnohdy směšná či jímavá, ale vždy úžasná podívaná.

* Sobota 28., neděle 29. března ve 20.00 hodin – MĚSTO EMBER. Premiéra fantasy filmu USA. Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě…

 

VÝSTAVY

* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12.00 – 13.00 hodin. Dlaskův statek je do jara uzavřen

– Ve výstavním sále je výstava k nedožitým 80. narozeninám etnografa J. V. Scheybala (potrvá do konce března 2009).

– V galerii muzea probíhá do 18. dubna výstava „Planeta Země mocná i zranitelná“. Výstava ukazuje svět neživé přírody tak, jak jej určitě neznáte.

– Ve výstavním kabinetu muzea si můžete prohlédnout medaile Jiřího Korce (trvá po celý rok 2009).

* V Galerii Safír v turnovském muzeu je od 7. března (vernisáž ve 14.00 hodin) k vidění výstava fotografií Anny Novákové z návštěvy Peru. Výstava potrvá do 3. dubna.

n200903032247_vakci_09_09_fortuna* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – můžete od 5. března (vernisáž v 16.00 hodin) vidět fotografie, které shrnují posledních dvacet let pěveckého sboru Musica Fortuna. Autorem výstavy je Otakar Grund (potrvá do 6. května).

* V galerii Granát na náměstí Českého ráje je od 5. března (vernisáž v 17.00 hodin) výstava fotografií Martina Kleina (potrvá do 6. května).

* Výstavy pod patronací turnovské knihovny A. Marka:

– Mladí výtvarníci. Výstava v prostorách knihovny je průřezem tvorby mladých výtvarníků nejen z Turnovska a  blízkého okolí (potrvá do 30. dubna).

– Povím a namaluji Ti pohádku. Ukázky z literární i výtvarné  tvorby žáků I. stupně ZŠ v ulici 28.října. Vestibul KC Střelnice, zahájení 13. března, výstava potrvá do 30. března.

– Příroda Na Zemi. Výstava prací z  9. ročníku fotografické a výtvarné soutěže. Vestibul MěÚ Turnov (výstava potrvá do 30. března).

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.